Sınır ötesinde müthiş operasyon! Terör çimentosuna baskın

Türkiye’nin operasyon planı yaptığı YPG'nin işgali altındaki Münbiç’e yapılan bir sevkiyat son anda engellendi. Şanlıurfa Çimento Fabrikası’ndan yüklenen 250 TIR çimentoya Cerablus’ta el konuldu. 8 bin ton çimento Türkiye’ye iade edildi. Terör örgütüne sevkiyatı, Münbiç ve Şanlıurfa’daki iki kardeşin kurdukları paravan şirketle yaptığı belirlendi.

14 Mart 2019 Perşembe 07:24
Sınır ötesinde müthiş operasyon! Terör çimentosuna baskın

Terör örgütü PKK/YPG, Münbiç kırsalında kazdığı kilometrelerce tünele ek olarak şehir merkezini de köstebek yuvasına çevirdi. Örgüt El Reşid, Allolar, Hazevne, Tebbe, Kerame, Tarık Hacı Abidin başta olmak üzere tüm mahallelerde yeraltı tünelleri kazıyor. Cerablus Meclis Üyesi İsam Cuma, şubat ayı ortalarında başlayan şehir içi tünel faaliyetinin 24 saat aralıksız devam ettiğini belirtti. Tünellerin özellikle Türkmen bölgelerinde yoğunlaştığını, bağlantı noktaları için hastane ve okul bahçeleri gibi hassas alanların seçildiğini ifade eden Cuma, PKK’lıların Münbiç’te büyük çaplı şehir savaşına hazırlandığını söyledi.

Dinamitlerle tünelleri patlatacaklardı

PKK terör örgütü, Afrin batısında Kalat el-Saman’dan başlayarak Cebel Burseya’ya uzanan hat boyunca 2015-2018 döneminde yüzlerce tünel kazmıştı. DEAŞ’ın 2016 yılında teslim ettiği Münbiç’te 3 yıldır işgal unsuru olarak varlığını sürdüren PKK, şehrin batı ve kuzey aksında yer alan Gandura-Sacir bölgelerinde de çok sayıda tünel inşa etti. Yeni Şafak’a bilgi veren İsam Cuma, PKK tünellerinde zorla çalıştırılan sivillerin herhangi bir şekilde itiraz etmeleri durumunda ‘DEAŞ mensubu’ yaftasıyla cezalandırıldığı ve örgütün sözde asayiş birimi tarafından hapsedildiği bilgisini verdi. Cerablus Yerel Meclis Üyesi İsam Cuma, kazılan tünellerden ötürü Münbiç şehir merkezinde yüzlerce evin yıkılma tehlikesi altında bulunduğunu ve PKK’nın şehri terk etmesi durumunda, kazdığı tünelleri dinamitlerle patlatarak büyük bir felakete sebebiyet vermeyi planladığını anlattı.

Çimento hattına baskın

Fırat Kalkanı bölgesinde çok sayıda TIR, Münbiç’e çimento taşıdıkları şüphesiyle arandı.
Mehmetçik ve ÖSO birliklerinin teyakkuz durumunda beklediği Münbiç’te kazılan tünellere gönderildiği öğrenilen 8 bin ton çimentoya Cerablus’ta el konuldu. Münbiç kökenli bir isim tarafından Şanlıurfa Çimento Fabrikası’ndan alınan 250 TIR çimento, Türkiye’ye geri getirildi. Alınan bilgiye göre, kaçak sevkiyat Münbiç ve Şanlıurfa’da ikamet eden iki kardeş tarafından organize edildi. Sevkiyat için Şanlıurfa’da paravan bir şirket kuran Münbiçli kardeşler, çimentolar Fırat Kalkanı bölgesine gönderiliyormuş gibi belge hazırladı. Cerablus’taki bir depoya götürülen malzeme, buradan kaçak yollarla Münbiç’e götürülmek üzereyken yakalandı. Malzemeyi Cerablus’a taşıyan TIR şoförlerinden H.T., Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada çimentoların depoya teslimi öncesi yapılan baskınla tüm TIR’lara el konulduğunu ve 7 günlük bekleyişin ardından götürdükleri yükle birlikte yeniden Türkiye’ye gönderildiklerini belirtti. Beyannamelerin yasal düzenlendiğini ve Cerablus kırsalındaki depoya kadar hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını kaydeden H.T., “Çimentoların aslında Münbiç’e gönderilmek üzere sevk edildiğini operasyonla birlikte öğrendik” diye konuştu. Çimento sevkiyatıyla ilgili şirket ve organizasyonu yapan şahıslarla ilgili adli işlemler sürüyor.

(Yeni Şafak)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 07:24

YORUM YAZ

 • Hacı MuradHacı Murad8 gün önce
  Allah bilir şimdiye kadar bunlara epey çimento gönderilmiştir. Hainimiz ne kadar da çok ve cesur da..
 • dadaşdadaş9 gün önce
  çimentoyu zayi etmeyin geberen hainlerin üstüne beton dökün.........
 • Halit Halit 10 gün önce
  Ah volvodo neredesin bunları yağlı kazığa oturtasın ancak bu dilden anlar bu hainler şer cepesi başıda chpkk.
 • AnatolyanAnatolyan10 gün önce
  Türkiyeye düşmanlık yapmak için bizden çimento çalıyorlar. Pkkk da doğudaki vatandaşlarımıza kurşun sıkmak için devletin belediyelerdeki paralarını kullanıyordu. Kemirgenlerin bile bir şerefi var, bunlarda yok.
 • YAKAR TOPYAKAR TOP10 gün önce
  cerablusta tut ipin ucundan, gel beriye beriye..taaa...ştlara kadar gel...ama bu temizlik bu yasalarla olmamaz, çünki olamasın diye yapılmışlar zaten ki...ancak doğal yollarla olacak...hani bor gibi falan, çevreye zararsız maliyeti düşük sessiz sedasız...aslanlaaaaaar nerdesiniiiiiz
 • SULTAN SÜLEYMANSULTAN SÜLEYMAN10 gün önce
  Her zaman sabotaj ve iç hainlerden yıkıldık. Düşmana ihtiyacımızda yok düşmanın bize karşı şansıda yok
 • TürkiyemTürkiyem10 gün önce
  Tünellere suyu ver elektriği ver bak icinde fare bile kalmaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019