• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Teknolojiyle kardeşlik köprüsü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü-Hayata Destek Derneği iş birliği ve Google.org’un desteğiyle mültecilere yönelik olarak geliştirilen ‘Hayata Destek Teknoloji Sınıfı’ projesinde ilk etap geçen hafta tamamlandı. Toplam bütçesi 500 bin dolar olan proje MEB Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ve Google Türkiye yetkililerinin katılımıyla bir tanıtım toplantısında paylaşıldı. Şu ana kadar kurulan sınıflardan toplamda büyük çoğunluğu çocuk 8 bin 810 kişi faydalandı.

2018-03-22 10:28:00 -
Teknolojiyle kardeşlik köprüsü

Hayata Destek Teknoloji Sınıfı Projesi, mültecilerin yoğun yaşadıkları şehirlerde Türk ve mülteci çocukların ve yetişkinlerin bir araya gelerek etkileşim içerisine girebilecekleri, mültecilerin Türkçe öğrenip, online eğitim programlarına katılabilecekleri ve sosyal hizmet imkânlarına internet üzerinden erişebilecekleri teknoloji sınıfları kurulması hedefiyle hayata geçirildi.

HANGİ İLLERDE HAYATA GEÇİRİLDİ

Projenin ilk ayağında Adana, Ankara, Hatay, İstanbul, Kayseri, Kilis, Mersin, Şanlıurfa’da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından seçilen ve mülteci çocukların yoğunlukla devam ettikleri okullarda ve Hayata Destek Derneği’nin Şanlıurfa ve Hatay Toplum Merkezleri’nde teknoloji sınıfları kuruldu. İki yıllık protokol çerçevesinde 10 sınıfın daha önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanıyor.

HEDEF 3,5 MİLYON AİLE

Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, yaptığı açıklamada, “Google Türkiye olarak faaliyetlerimize başladığımız 2006’dan bu yana yürüttüğümüz çalışmalarla başta eğitim olmak üzere ülkemiz için katma değer yaratacak ve sosyal meselelere çözüm olabilecek projeler üretmeye ve desteklemeye gayret ediyoruz. Hedefimiz eğitimde teknolojiyle fırsat eşitliği oluşturmak, çocukların ve gençlerin teknolojiyi kullanarak geleceğin dünyasına hazır olmalarını sağlamaktır’’ dedi. Bugüne kadar Eğitici Eğitimleri, MEB Kodlama Ders Kitabı ve Algo Dijital gibi çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Kuzey, ‘’Şimdi de mültecilerin toplumsal entegrasyonu için çabalıyoruz. Eğitimleri ülkemizdeki 3.5 milyondan fazla mülteciye de yaygınlaştırmak istedik. Hayata Destek Teknoloji Sınıfı Projesi, Türk ve mülteci çocukların bir araya gelerek etkileşime girebilmelerine, mültecilerin Türkçe öğrenmesine ve online eğitim programlarına katılabilmesine imkan tanıyarak on binlerce insanın hayatına dokunacak. Sosyal bütünleşmeye önemli katkı sağlayacağına inandığımız bu projeyi desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

8 BİN MUTLU AİLE

Hayata Destek Teknoloji Sınıfı Projesi ile 10 teknoloji sınıfının kurulumlarının tamamlandığı ilk beş hafta içerisinde, 8 bin 810 Türk ve Suriyeli çocuk-yetişkin faydalandı. Bunların yüzde 29’unun Suriyeli, katılımcıların ise yüzde 97’sinin çocuk olduğu kaydedildi.

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN DEĞERİ

Mültecilerin yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde açılan 10 teknoloji sınıfından ilk beş hafta içerisinde 9 bine yakın çocuğun yararlandığını söyleyen MEB Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, ‘’Bu projenin temelinde insan var. Devletin kamu gücüyle aşmaya çalıştığı bir fiili durum var. Düşük hasarlarla atlatılmaya çalışılan bir tablo karşısında önemli bir adımın atıldığını düşüyoruz. Hayata Destek Derneği Milli Eğitim Bakanlığı Halk Eğitim Merkezleri işbirliği ile uzun dönemli 24 farklı dil ve meslek kursu düzenlendi. Bu başarıda imzası olan herkesi kutluyorum’’ dedi.

Yıldız, 2017 sonu itibariyle Türkiye’deki eğitim çağında olan Suriyeli sayısının 976 bin 220 olduğunu belirterek, bunların 604 bin 183’üne eğitim sağlandığını kaydetti. 21 ilde 318 adet geçici eğitim merkezi kurulduğunu söyleyen Yıldız, tamamı Suriyeli olan 227 bin 740 öğrencinin de buralarda eğitim gördüğünü dile getirdi. Yıldız’ın verdiği bilgiye göre; 9 bin 619 Suriyeli de açık okullarda eğitim görüyor.


Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23