Tek tip askerlik silah altındakilere vuracak mı? Askerlik kaç ay olacak?

Peygamber ocağı olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonel askerliğe geçilmesiyle birlikte normal askerlik süresinin kısalması gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni askerlik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Peki lise mezunları ne kadar asterlik yapacak? İki yıllık önlinans mezunları ne kadar askerlik yapacak? Üniversite mezunları askerlik süresi ne kadar? Yedek subay, yerek astsubay nedir? Kimler yedek astsubay, yedek astsubay olabilecek? Peki tek tip askerlik nasıl olacak, kimler yararlanacak?

25 Şubat 2019 Pazartesi 13:15
Tek tip askerlik silah altındakilere vuracak mı? Askerlik kaç ay olacak?

Peygamber ocağı olarak kabul edilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin profesyonel askerliğe geçilmesiyle birlikte normal askerlik süresinin kısalması gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni askerlik sistemine ilişkin detayları açıkladı. Peki lise mezunları ne kadar asterlik yapacak? İki yıllık önlinans mezunları ne kadar askerlik yapacak? Üniversite mezunları askerlik süresi ne kadar? Yedek subay, yerek astsubay nedir? Kimler yedek astsubay, yedek astsubay olabilecek? Peki tek tip askerlik nasıl olacak, kimler yararlanacak?

Askerlik kısalması yasası nisanda Meclis'e geliyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti Sözcüsü Mahir Ünal gündeme dair açıklamalarda bulundu. Mahir Ünal açıklamalarında yeni askerlik sisteminin muhtemelen nisan ayında TBMM gündemine geleceğini belirtti. Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasının, ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirileceğini bildirdi. Milletin talebi ve ordunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni bir askerlik sistemini çalışmaları için talimat verdiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

12 aylık yedek astsubaylık uygulaması geliyor

Erdoğan, şöyle devam etti: "Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Lise mezunları ne kadar askerlik yapacak?

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, "Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." dedi.

"Herkes bedelli askerliğe başvurabilecek"

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." bilgisini paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığından yeni askerlik sistemi açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü, gelecek günlerde tamamlanacağını bildirdi. Bakan Akar, “Askerlik ne olacak bunun sonu diyorsunuz, 2-3 aydan beri çalışma yürütülüyor henüz sonuçlanmadı tartışmalı pek çok bakanlığı ilgilendiriyor. 2-3 ay içinde biter.” demişti. Milli Savunma Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Yeni Askerlik Sistemi çalışmalarına ilişkin son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Akar, "Basında yer alan haberlerde bazı olasılıklardan, ihtimallerden, faktörlerden bahsediliyor. Bunların hepsi değerlendiriliyor. Her konu ilgili kurumlarımız, bakanlıklarımızla değerlendiriliyor. Öngörülebilir bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bir taraftan ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlayarak yükümlülük hizmetini yerine getirmek düşünülürken, diğer taraftan da gençlerimizin eğitim ve mesleki ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz. Bunların hepsini en optimal şekilde düzenleyecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Birtakım ihtimallerden, imkanlardan, bazı hareket tarzlarından bahsediyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanlığı katına sunulacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmelerine, onaylamalarına müteakip işlem ilerlemeye devam edecek. Bu konuda çalışıyoruz, herkes müsterih olsun. Gerçekten, bütün boyutlarıyla konu çalışılmakta. İnşallah ülkemize, milletimize, gençlerimize hayırlı bir sonucu yakın bir zamanda belirleyeceğiz ve bunu da halkımızla paylaşacağız" ifadesini kullandı.

 

Komutanlar askerlik süresini konuştu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin Milli Savunma Bakanlığı'nda toplantı yapıldı. Bakan Akar ile TSK'nın komuta kademesinin katıldığı toplantıda, askerlik sürelerinin kısaltılması ve yeni askerlik sistemi görüşüldü.

“Kısa sürede Cumhurbaşkanı’na sunacağız”

Bakan Akar askerlik konusunda çalışmaların kısa sürede bitirip Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağını söyleyerek, "Herkesin en uygun zamanda askerlik yapmasını sağlayan bir sistemi umuyorum yakın bir gelecekte yürürlüğe sokmaya çalışacağız. Sosyal boyutu, siyasi boyutu dahil askerlik noktasından baktığınızda neler yapabiliriz, çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğiz. Yakın sürede yürürlüğe sokmaya çalışacağız.” İfadesini kullandı.

Tek tip askerlik nasıl olacak?

Zorunluğu askerliğin düşürülmesi konusundaki beklentilerin oluşmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü ettiği askerlik sisteminin detaylarına ortaya çıkmaya başladı. 12 ay olan uzun dönem askerlik düşecek. 9 aylık tek tip askerlik sistemi geliyor. 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Şubat 2019 Pazartesi 13:15

YORUM YAZ

 • Yağmur Yağmur 4 gün önce
  Askerlik düşerse 98/4 gidenler yararlanabilecekmi?
 • emir dasdemiremir dasdemir7 gün önce
  Askerlik sistemi acaba askerlik görevini şuanda yapanlara da uygulanılacak mı
 • sercansercan10 gün önce
  bu olay yani askerligin düşmesi silah aldindakilere vuracakmi ?
 • fevzifevzi14 gün önce
  6 aylık kısa dönemlere haksızlık oluyor onlarında süresi düşürülmeli yada 3+6 sistemi olmalı, ve şuan silah altındakilerinde morali psikolojisi bozuldugunu belirtelim. çünkü adamlar zamanında askere gelip teslim olmanın pişmalıgı içindeler.. son olarak bedelliye şuan silah altında bulunun herkes kaç günü kalmış olursa olsun başvurabilmeli
 • lokmanlokman15 gün önce
  Yeni askerlik sistemi şuansilah altında gòrev yapmakta olanları etkileyecekmi?
 • eyüp kuanceyüp kuanc21 gün önce
  1999 /1 lere askerlik vurucakmi liseyi o kumayan 6 ay askerlik ten yararlanacakmi tam olarak ne zaman kesinlestiricek allah bunu yapanlara bin ler ce defa razı olsun allah ayağına tasdeydirmesin inşallah tez zamanda inar amin amin
 • sametsamet22 gün önce
  Silah altindakilere vuracak mi
 • SEMRA BÜLENTSEMRA BÜLENT27 gün önce
  silah altındakiler yararlanacakmı bunu niye açıklamıyor eğer vurmuyorsa hakkımızı helal etmiyoruz
 • askerasker29 gün önce
  Silah altındakilere vuracakmi acaba
 • Halime Halime 1 ay önce
  Şuandavatanigorevindeolanlar da yararlanmasinicanıgönüldenistiyor um
 • Ferit savasFerit savas2 ay önce
  Ne zaman iniyor iniyorsa insin artık yeter
 • furkan unalfurkan unal2 ay önce
  hayirli aksamlar ben diyarbakirda askerim 98/2 A yim tek tip askerlik bizede vuracakmi acaba
 • atilla işleratilla işler2 ay önce
  7 aylık askerim tek tip askerlik 9 ay olacak deniliyor eger 12 aydan 9 aya düşerse silah altındakilere vururmu vurursa 2 ayım mı kalmış olacak ?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mart 2019