TBMM'ye yasaklı köpek ırklarının affedilmesi teklifi

Avukat Buğcan Çankaya saldırı olayları ile gündeme gelen pitbull cinsi köpeklerinde arasında bulunduğu "yasaklı ırklar" olarak belirlenen köpeklerin barınaklardan alınarak sahiplendirilmesini talep etti.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 07:23
TBMM'ye yasaklı köpek ırklarının affedilmesi teklifi

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Buğcan Çankaya, çok tartışılacak bir teklifte bulundu. Çankaya, TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonuna yasaklı köpek ırklarının affedilmesini istedi. Çankaya, Pitbull Terrier, Dogo Arjantin, Japon Tosa, Fila Brasileiro gibi cinslerin bakım evinde rehabilite edilmesini ve mizaç testinden geçtikten sonra eski sahiplerine verilmesini ya da sahiplendirilmesini teklif etti. Çağdaş bir ülkeye yakışanın bu olduğunu vurgulayan Çankaya, şöyle konuştu: Hayvanı ırksal özelliğinden, güçlü olmasından dolayı cezalandırıyoruz ama o hayvanı insanlara tehlikeli hâle getiren sahibini cezalandırmıyoruz. O hayvanı alıyoruz, bakımevine bırakıyoruz. Orada ‘yasaklı koğuşu’ diye bir koğuş oluşturmuşuz, burası hıncahınç pitbull’lar, dogolarla dolu. Onlar ömrünün sonuna kadar o bir metrekare içerisinde yaşayacak. Ömrü bir ya da iki sene sürüyor zaten. Aslında ırkları yasaklamadan ziyade hayvanın eğitiminde bir yanlış yapılmışsa o hayvanı rehabilite edelim, eğitimini düzeltelim.

“Oğlumla koyun koyuna”

Ben de bir bull terier sahibiyim, pitbullun farklı bir ırkı. Çok güçlü bir köpek. İki buçuk yaşındaki oğlumla koyun koyuna oynar. Sokağa çıkardığımızda bütün çocuklar üzerine koşar. Yani, bu yetiştirmeyle ilgili bir şey. Avrupa’da tek tek mizaç testi yapıyorlar. Toplum yaşantısında karşılaşabileceği şeyler, araba kornası, otobüsün kapı açma sesi gibi... Türkiye genelinde yaklaşık 10 binin üzerinde böyle bir hayvanımız var.

Hayvan satışına tahdit geliyor

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, çalışmaları devam eden yeni hayvan hakları kanun teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıç, şunları dile getirdi: Araştırma komisyonunun tamamlanmasıyla çok kapsamlı bir yasal düzenleme yapılacak. Hayvanlara işkence ve kötü muameleye mutlaka cezai yaptırımı olacaktır. Bu, iki seneden az olmayacak. Kısırlaştırma mecburi hâle gelecek. Petshop’larda iki aylıktan küçük hayvan satılamayacak. Bu hayvanlar kimliklendirilecek, menşei belli olacak. Kısırlaştırılmamış hayvanın ticareti yapılamayacak. İnternet üzerindeki satışlara ilişkin düzenleme de kanunda yer alacak. Ayrıca sokakta iki milyon hayvan yaşıyor. Bunların masraflarının karşılanması için özel bir fon da kurulabilir. Emlak vergileri, oyunlar, bahisler ve at yarışlardan gelecek paralarla bir fon da oluşturulabilir.

(Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 07:22

YORUM YAZ

 • TNT TNT 18 gün önce
  Ülkemize almayın su hayvanları sokağa çıkmaya korkuyorum köpek görmek istemiyorum çocuklar larimiz var korkarak dışarı cikariyorum
 • Bela okuyanın belasıBela okuyanın belası20 gün önce
  Şu güzel ve anlamlı Ramazan Ayında, ona buna şuna, fikir sahibine, arz edenine bela okuyanların Allah belasını vermesin. Bela okumakla, beddua etmekle mi sorunları çözeceksiniz? Hayatınızda insanoğluna faydalı bir iş yapın, namazınız, orucunuz, ezanınız size kalsın. İnsanlara hakaret etmekten, küfür etmekten, bela okumaktan başka yapabildiğiniz, Peygamber ümmetine yakışan şeyler yok mu? Yazık size, yazık.
 • MaraşlıMaraşlı20 gün önce
  Ulan embesiller köpek seveceğinize çocuk doğurunda onu sevin , köpeğin pisliği iğrendirmez sizi ama çocuk b..undan huylanırsınız.
 • ahmed saidahmed said20 gün önce
  benim de iki KÜÇÜK köpeğim var..tilki gibi güzel uysal.severim onları bebek gibi..VE BEN BÜTÜN BAŞKA HAYVANLARIMI,KUZUŞLARIMI DA SEVER OKŞAR ŞEFKATTEN MAHRUM BIRAKMAM...AMA BEN BİR ÇOBANIM VE YALNIZ DAĞDA YAŞARIM.YANİ CEHAPE NİN DEYİMİ İLE OYU PROFESOR İLE EŞİT OLAN DAĞDAKİ ÇOBANIM.(bak bozukluğa ki reklamında bile ayrımcılık yapıyor cehape..)İŞTE BU GÜN İKİ BEDDUAM OLACAK..VE BEN DAĞLARDA YAŞADIĞIMDAN DUALARIMI DA beddularımı da ÇUKURDA YAŞAYAN insanlardan daha kısa yoldan gönderebilirim SULTAN I KAAİNAATIN DERGAAH I İZZETİNE...ŞEHİR MERKEZİNDE BU KADAR SALDIRI OLUP İNSANLARIN EVLATLARI PARÇALANMIŞ İKEN ..VE BU YARA GÜN GEÇTİKÇE DERİNLEŞİYOR İKEN KÖPEKLERİN EN UYSAL ve küçük VE ŞEFKATE LAYIK OLANLARINI DEĞİLDE,KENDİLERİ GİBİ ZALİM VE CEBBAR TÜRLER OLAN VE KENDİLERİNE BENZEYEN PİTBUL TİPİ CANAVARLARI BESLEMEK VE HER SABAH KOMŞULARIN KAPISININ ÖNÜNE PİSLEYİP AYNI NOKTAYI TELVİS EDECEK KADAR ŞEYTAANİ TÜRLERİ BESLEMEK İÇİN MECLİSE TEKLİF VERENLERİ ,ALANLARI,BAŞKA İŞ KALMADI BUNUNLA MEŞGUL OLANLARI,KARARIN ÇIKMASI İÇİN ÇABALAYANLARI ŞU MUBAREK RAMAZAN GÜNÜNDE SANA HAVALE EDİYORUM EEY YILDIZLARIN CENNETİN CEHENNEMİN SULTAANI..ONLARIN CESETLERİNİ İTLERE PİTBULLARA YEDİR...DÜNYALARINI AHİRETLERİNİ PERİŞAN EYLE ALLAHIM SANA YALVARIYORUM AMİN.AMİN AMİN...ikinci bedduam şunlaradır ki...==== son yirmi senede şu kadar memur müstahdem imam kayyum cami elemanı alıp bu milletin sırtından maaşlarını verip onlara müezzinlik harici her işi yaptırdığı halde yirmi senede EZAN I MUHAMMEDİİYİ OKUYACAK ADAM YETİŞTİRMEDİĞİ GİBİ..EZAN I MUHAMMEDİYİ MADARA EDEN VE LAFIZLARINI, HAASSATAN KAYPAK VE YUVARLAK SÖYLEYEN HERİFLERİN SESİNDEN KAYDETTİĞİ RUHSUZ EZAN TÜRÜ SESLERİ-- Kİ HALK CAHALETİNDEN BUNLARI EZAN ZANNEDİYOR--BELKİ MİLYONLAR VEREREK SATIN ALDIĞI KURDURDUĞU ---EZANMATİK--- NAM MAKİNALAR İLE OKUTUP EZAN I MUHAMMEDİİNİN RUHUNA HIYANET EDEN FETÖDEN BİN KAT ALÇAK HAİNLERİN CESETLERİNİ KADAVRALARINI DA SANA HAVALE EDİYORUM EEEYYY KAHHAR I ZÜL CELALL..İSİMLERİ UNUTULSUN...HERBİRİ BİR KÖŞEDE PARÇALANSIN...BU MERKEZİ EZAN SİSTEMİNİN NERESİNDE VE HANGİ SİLSİLESİNDE HANGİ ekaabir herifler var ise çoluk çocuğunun leşlerini görmeden,bahtlarının idamına şahit olmadan,yokluk perişanlık içinde bütün ümitleri sönmeden leşlerini gebertme ALLAAAHIMM....AAMİİN AAAAMİN AMİN
 • hizipsavarhizipsavar20 gün önce
  hayvan hakalrı kanun tamamen değişmeli. elbete ki hayvanları korumak için kanun olmalı ve korunmalılar. ama hedef insan koruması olmalı. bu gğn ki kanun da tüm şikayetlerin %60 ı hayvanlardan geliyor. barınaklar ile ilgili kanun tekrar düzeltilmeli. özellikle belediyeler bu konuda şikayetleri ilk göğüsleyen birim olarak çok mağdur.hayvanseverlerin işi abartmamaları veinsan sağlığınıda düşünmeleri gerekmektedir. türkiye sözde gelişmiş ülkeler gibi karar alıpğ binlerce hayvanı itlaf etmiyor. barınaklar geri gelmesi şart. yoksa daha çok hayvan hakları ihlali olur. serbestler ama ölsünler eziyet görsünler mantığı sağlıklı bir mantık değil.
 • ErcinErcin20 gün önce
  Bence bu tip kopeklerin ilk once sahibleri barinaklara alinip teste tabi tutulsun
 • mehlikamehlika20 gün önce
  Bırakın kardeşim yahu artık şehirler insan dolu şehir içinde köpek beslemenin devri bitti.daha kaç kişi yaralanıp ölsün,,,, kısırlaştırıp barınaklara bırakılmalı.
 • suç ve cezasuç ve ceza20 gün önce
  Köpekleri evlerinde yetiştirip sokaklara salanlar şehirliler, eskiden her köy evinde köpek vardı hiç biri sokaklarda insanlara saldırmazdı, hayvan hakkı deyip evleri sokakları köpek şehirlerine çevirenler sizin yaptığınız hayvan haklarını ihlaldir. Ak parti nafaka kanunu, kadınlara şiddet kanunları gibi bu kanunla da insanlara zulum etmemeli. Hayvanlar doğada yaşar evin içinde sokaklarda değil. Satın alıp, sonra beyenmeyen, bakamayan, sokağa hayvan salan, sokakta insanlara zarar veren hayvan sahiplerimesul olmalı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019