Yeni Zelanda'daki terör saldırısı Bulgaristan'ı harekete geçirdi

Yeni Zelanda’da iki camiye saldıran haçlı teröristi Brenton Tarrant’ın geçen yıl araç kiralayarak Bulgaristan’da Osmanlı-Rus savaşında çatışmaların yaşandığı tarihi yerleri gezdiğinin ortaya çıkmasının ardından güvenlik uzmanları, ülkede silahlı eğitim alan milis gruplarının mercek altına alınması gerektiğini belirtiyor.

17 Mart 2019 Pazar 16:33
Yeni Zelanda'daki terör saldırısı Bulgaristan'ı harekete geçirdi

Yeni Zelanda'da iki camiye terör saldırısı düzenleyen haçlı teröristi Brenton Tarrant'ın geçen yıl Kasım ayında gerçekleştirdiği Bulgaristan ziyaretinin ortaya çıkmasının ardından gözler ülkedeki paramiliter gruplara çevrildi. Bulgar güvenlik uzmanları, Tarrant’ın ülkedeki paramiliter gruplarla bağlantısının olup olmadığının araştırılması gerektiğini vurguluyor.

Yeni Zelanda’da iki camiye saldıran Brenton Tarrant’ın geçen yıl 9-15 Kasım tarihleri arasında araç kiralayarak Bulgaristan’da Osmanlı-Rus savaşında çatışmaların yaşandığı tarihi yerleri gezdiğinin ortaya çıkmasının ardından güvenlik uzmanları, ülkede silahlı eğitim alan milis gruplarının mercek altına alınması gerektiğini belirtiyor. Ulusal İstihbarat Servisi (NSO) eski başkanlarından Dimo Gaurov, basına yaptığı açıklamada Tarrant’a bilgi aktaran paramiliter oluşumların incelenmesi gerektiğini kaydetti. Gaurov, Tarrant’ın Bulgaristan ziyaretinin organize bir şekilde gerçekleştirildiği olasılığının çok yüksek olduğunu belirtti.

Türkiye sınırında eğitim kampları var

Avrupa’da yükselen ırkçılıkla beraber aşırı sağ görüşlü üyelerden oluşan sivil milis grupların sayısı da artıyor. Bulgaristan’da bu grupların sayısının yaklaşık 15 olduğu biliniyor. Bu oluşumların başında ‘Bulgar Askeri Birliği-Vasil Levski’ ve 'Şipka Bulgar' milisleri geliyor. Türkiye sınırına yakın bölgelerde askeri eğitim kampları bulunan ve kendilerini milliyetçi olarak adlandıran bu gruplar, askeri üniformalarıyla sınır hattında devriye geziyor. Kamuflaj, kurşun geçirmez yelek, kar maskesi ve Kalaşnikof tüfeklerle kendi çektikleri eğitim videolarını internette yayınlayan Bulgar milisler, Osmanlı’ya karşı savaşmış ihtilalcilerin devamı olduklarını belirtiyor. Emekli Rus istihbarat uzmanlarının zaman zaman eğitim verdiği Bulgar milis grupların Doğu ve Batı Avrupa ülkelerindeki aşırı sağ benzer paramiliter gruplarla koordineli hareket ettikleri ifade ediliyor. Bulgar kamuoyuna kendilerini vatansever olarak lanse eden silahlı milisler, internet üzerinden bağış ve üye topluyor. Bulgar gözlemciler, Türkiye sınırına mülteci avına da çıkan Bulgar milis grupların güvenlik birimleri tarafından mercek altına alınması gerektiğini vurguluyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 16:33

YORUM YAZ

  • Katil SürüleriKatil Sürüleri7 gün önce
    Bosna daki gibi masum mülteci ve Türkleri katletmek için hazırlanan kafatasçı bulgarlar varmış. Devleti zaten çökmek üzere. Bıraksınlar it gibi avlarız onları.
  • komşuyabakkomşuyabak7 gün önce
    Zaten bu bulgarlar varya ep turklere eziyet cektiriyorlar kapikule gőmrűğde saatlerce bizleri bekletiliyoruz .
  • AustAust7 gün önce
    brenton tarrant Avustralya terör kanunlarına göre mahkemesi bile gerekmeden ve Avustralya'ya dönmesi beklenmeden hemen şimdi Avustralya vatandaşlığından atılması gerekiyor. Terör kanununu Suriye savaşına katılan müslüman kimliklilere işlettiler ama Scott Morrison, hristiyan terörist brenton'a terörist demekten özenle kaçındı ve bu kanun o ite işletilmedi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019