Tarih filozofu Şahin Uçar’ın sanal akademisi sahinucar.com.tr yayına girdi

Tarih felsefecisi ve divan şairi Şahin Uçar’ın sanal akademisi sahinucar.com.tr yayına girdi. Uçar’ın sanat, tarih ve felsefe üzerine ziyaretçilerini düşünsel bir yolculuğa çıkardığı sitede, filozof Uçar'ın birbirinden kıymetli konferansları da yer alıyor.

12 Ekim 2019 Cumartesi 17:24
Tarih filozofu Şahin Uçar’ın sanal akademisi sahinucar.com.tr yayına girdi

Tarih filozofu, şair ve müzisyen Şahin Uçar’ın kişisel internet sitesi sahinucar.com.tr yayına girdi.

Tarih filozofu Şahin Uçar’ın hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı sitede, verdiği konferanslar ile bazı eserlerine de ulaşılabiliyor. Henüz gençlik yıllarında Süheyl Ünver, Kemal Batanay, Hamid Aytaç, Münir Nureddin Selçuk gibi sanatçılardan hat sanatı, klasik Osmanlı müziği ve süsleme tasarımları üzerine ders alan Uçar, aldığı tarih eğitiminin ardından akademik hayata girdi. Hem klasik hem de modern tarzda şiirler yazdı. Eski dilde yazdığı şiirlerini, geleneksel Osmanlı divanı tarzında kitaplaştırdı.

Yılmaz Öztuna: Tam manasıyla bir allame

Edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu’nun onu anlatırken, “Türkiye’de tarih felsefesi yapabilecek birisi varsa, biri bence Şahin’dir, çünkü sağlam bir altyapıya sahiptir” dediği Uçar hakkında, tarihçi Yılmaz Öztuna da, “Tam manasıyla bir allamedir” ifadesini kullanıyor.

'Sanal akademi' formatında

Şahin Uçar’ın hayatı ve eserleriyle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı sitede, ünlü filozofun tarih ve sanat üzerine verdiği doyurucu konferanslara ulaşılabiliyor. Uçar’ın felsefi yolculuğunun etkili biçimde anlatıldığı sahinucar.com.tr, ziyaretçilerine kültürel bir yolculuk vadediyor.

Son divan sanatçısı olan Uçar'ın geniş bilgi birikimini insanlığa aktarma amacıyla açılan internet sitesi, adeta bir sanal akademi görevi görüyor.

Şahin Uçar'dan 'Tarih Literatürünün Problemleri' semineri

Şahin Uçar’dan Tolstoy’un Rüyalarına Çağdaş Yorumlar üzerine konferans

Ali Emiri Kültür Merkezi'nde Tarih filozofu Şahin Uçar'la büyük buluşma

Prof. Dr. Şahin Uçar'dan 'İnsanın Yeryüzü Macerası' semineri

Prof. Dr. Şahin Uçar'dan Tarihselcilik ve Bilimselcilik tenkidi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 17:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2019