Suudi Arabistan, eski hükümet danışmanı kadını tutukladı

rejimi eleştirenlere karşı geniş bir tutuklama kampanyası başlatan Suudi Arabistan'ın eski hükümet danışmanı Maysaa el-Mana'yı da tutukladığı açıklandı.

20 Nisan 2019 Cumartesi 14:51
Suudi Arabistan, eski hükümet danışmanı kadını tutukladı

Veliaht Prens Selman'ın yönetimin başına geçmesinden sonra, rejim karşıtlarına karşı başlatılan baskı ve tutuklama kampanyası sürüyor. Suudi makamları, eski hükümet danışmanı Maysaa el-Mana'nın tutuklandığını açıkladı.

Yazarlar ve akademisyenler için süren son kampanyanın bir parçası olarak, Maysaa al-Mana'nın tutuklanan kadınlardan biri olduğunu açıkladı.

2015'te aday gösterilmişti

Eski bir hükümet danışmanı olan Maysa el-Mana, kadınların liderlik kampanyasında aktif olarak yer aldı ve belediye seçimlerinde kadınlar için oy hakkı istedi.

Missa Al-Mana, 2015'te yapılan Riyad'daki belediye seçimlerinde aday gösterilmişti.

"Tutuklananlar, açıklananlardan daha fazla"

Öte yandan Suudi Arabistan'ın, kısa bir süre önce, rejimi eleştiren bazı din görevlilerine, aktivistlere ve rejim karşıtlarına karşı gerçekleştirdiği geniş çaplı tutuklama dalgası, uluslararası tepkilere yol açmıştı. Bazı tutukluların geçici olarak serbest bırakılmasının ardından, yeni tutuklama kampanyasını doğrulayan güvenlik kaynakları, şimdiye kadar 5 kişinin tutuklandığını öne sürerken; aktivistler ise, tutuklananların açıklanan rakamdan daha fazla olduğunu, her an yeni tutuklamaların olabileceğini öne sürmüşlerdi.

11 Suudi aktivist, başkent Riyad'daki Ceza Mahkemesi tarafından geçen yıl mayıs ayında tutuklanmıştı.

Bağımsız İnsan Hakları örgütleri, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra, Suudi Arabistan'da gözaltı ve tutuklamaların arttığını öne sürdüler.

Suudi yetkililer ise, akrabalarına serbest bırakılmak üzere olduklarına dair vaatlerine rağmen, bir grup aktivist tutmaya devam ediyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Nisan 2019 Cumartesi 14:51

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Mayıs 2019