Barış Pınarı Harekatı YPG'ye 100 milyon dolar yollayan Suudi Arabistan'ı rahatsız etti

Türkiye'nin Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı terör yandaşı ülkeleri de rahatsız etti. ABD kuklası Suudi Arabistan operasyonu kınadığını açıkladı. Suud yönetimi Trump'ın isteği üzerine terör örgütü YPG'ye 100 milyon dolar göndermişti.

10 Ekim 2019 Perşembe 10:00
Barış Pınarı Harekatı YPG'ye 100 milyon dolar yollayan Suudi Arabistan'ı rahatsız etti

Türkiye'nin güvenli bölge oluşturmak amacıyla Fırat'ın doğusuna yönelik harekatı Resulayn'daki YPG hedeflerinin vurulmasıyla başladı. Türk askeri ve Suriye Milli Ordusu'nun Fırat'ın doğusuna kara harekatı başladı. Askeri kaynaklar Resulayn ve Tel Abyad'da 4 koldan giriş yapıldığını bildirdi. Dünyanın takip ettiği operasyona ise Suudi Arabistan'dan tepki geldi. Suudi Arabistan tarafından Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatına kınama mesajı yayınlandı.

Harekat bölgeyi tehdit ediyormuş!

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA tarafından yayınlanan mesajda, "Krallık, Türk ordusu tarafından Suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelere başlatılan saldırıyı kınıyor" ifadeleri yer aldı. Mesajda, "Türkiye'nin saldırısı Suriye'nin egemenliğini ihlal eden ve bölge güvenliğini tehdit ediyor" denildi.

YPG'ye 100 milyon dolar göndermişlerdi!

Suudi Arabistan yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın isteği üzerine terör örgütü YPG'ye 100 milyon dolar destek göndermişti.

Lübnan da tepkili

Lübnan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon başlatma kararını gözden geçirme çağrısında bulunarak, bu tür eylemlerin sivillerin ölümüne ve yerlerinden olmasına yol açacağını belirtti.

Yazılı açıklamada, "Suriye'de istikrarın sağlanması ve Suriye topraklarının bütünlüğüne bağlı kalarak uluslararası hukuka saygı gösterilmesi amacıyla Türk komutanlığını, kararını gözden geçirmeye ve tüm taraflarla işbirliği yapmaya çağırıyoruz" dendi.

Türkiye terörün kökünü kazımakta kararlı

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında kara harekatı dün gece başladı. Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Güler ve komutanlarla Barış Pınarı Harekatını Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezinden sevk, idare ediyor.

Öte yandan Hatay'dan dün akşam saatlerinde yola çıkan 12 araçlık askeri konvoy İslahiye'ye ulaştı. Komando birlikleri ve zırhlı araçların yer aldığı konvoy Şanlıurfa'da yönüne ilerledi. Geniş güvenlik önlemleri altında hareket eden konvoydaki birliklerin Barış Pınarı Harekatı kapsamında sınır hattı ve Suriye'de görevlendirileceği öğrenildi.

TSK 30 kilometre içeri girdi

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat Nehri'nin doğusunda yer alan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki terör örgütü YPG/PKK hedeflerini imha etti.

Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi. Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı.

Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vuruldu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 10:00

YORUM YAZ

 • BatıleziciBatılezici4 gün önce
  Fatih haber kirliliği yapıp ortalığı kirletme… Macaristan’ın desteklediğini okuduğun yazıda Katar’ın desteğini de okumuş olmalısın. Açıkça ABD kelbliğini isteyen ile Türkiye’nin dostunu sırf Arap diye bir tutmak basiretsizlik değilse ancak kötü niyettir.
 • RIRI4 gün önce
  Canavar hisli suudi kralı böyle diyorsa Bu türkiyenin nekadar haklı olduğunu gösterir.Al 4.5 milyon suriyeliyi besle Türkiyede suriyeye girmesin...
 • FatihFatih4 gün önce
  Nerede sizin ümmet ? Nerede Filistin ? Hiçbiri destek vermiyor hristiyan Macaristan kadar. Işte sizin Arap dostlarınız. Nerede Katar ? Işte böyle arkadan vururlar ümmetiniz
 • vesselamvesselam4 gün önce
  Akılsız araplardan bir halt olmaz inşallah mekkeyide işgalden kurtaracaz
 • AlpAlp4 gün önce
  HADİ ORDAN ABDNİN ......
 • dürüstdürüst5 gün önce
  Şerefsizler sizin yüzünüzden Hac ca gitmeye imtina ediyorum,islami zorunluluk olmasa kirlettiğiniz yerlere gitmem.!!!
 • gerçek milli görüşcü ve ülkücügerçek milli görüşcü ve ülkücü5 gün önce
  sevgili habibimizin şefaatinden nasiplenmeyesiniz inşaallah.amin
 • fatihfatih5 gün önce
  Kutsal topraklar elbet iman sahibi salih müslümanların eline geçecektir, hak ile batıl ayrılacaktır, kaçınılmaz olandan korkmayın kardeşlerim, Allah zalimlere ve batıllara karşı savaşmamızı gevşeklik göstermememizi emretmiş bizlere, bizler sahip çıkmalıyız islama ve ümmete, korku ancak batılların yüreğine musallat olur, müslümanlara değil...
 • yazmıyorumyazmıyorum5 gün önce
  arabınamerika ve israil kelbi durun sizede sıra gelecek iman nurundan rahatsız yarasa misali sizdende hesab sorulacak yaptığınız ihanetlerin hiçbiri karşılıksız kalmayacak keçi sakallı pislik dönleri mekke ve medinede asıl sahibi olan müminlerin tepenize bineceği günler uzak değil siyonist uşağı ırkçı münafıklar
 • Müh. Müh. 5 gün önce
  İt ürür kervan yürür
 • BatıleziciBatılezici5 gün önce
  Sen gel ABD işgaline paranla bile destek ver. ABD’nin ikinci İsrail planını çökerten Türkiye’nin girişimini ise kına… Ulan böyle Müslümanlık mı olur? Bu olsa olsa ABD İsrail yaltakçılığıdır, rezilliktir.
 • hjklhjkl5 gün önce
  arapların çoğu ruhlarını abd siyonistlere evanjelistlere satmıştır zoruma giden keşke kutsal topraklar bunların topraklarında olmsaydı keşke çünkü o hac paralarıyla teröristleri ve abdyi besliyor lanet olsun sözde arapların tarihten buyana varlığına söz müslümanlıklarına
 • HaksnHaksn5 gün önce
  Filistine versene 100 milion o. Cocugu endiseliymis . Bizde endiseliyiz katil.
 • özkanözkan5 gün önce
  bu araplar bi laftan anlar!!!
 • hizipsavarhizipsavar5 gün önce
  zannetmiyormusnuz ki bir gün sıra size gelmeyecek. o pis suratına tekme yemeyeceksin. siz kimsiniz lan da kabey akrşı saraya yapıp o koca kıçınıız çevirip pisliyorsunuz. hayavan dölleri o sakalları yolmak inşallah bana nasip olur .
 • aliali5 gün önce
  YAHUDİ OLAN SALMAN DOMUZU BÜYÜK İSRAİLİ KURMA OYUNUNU BOZDUĞUMUZ İÇİN KUDURUYOR
 • ihsanihsan5 gün önce
  ısrail uçağı munafık katil selman defol git suudun başından
 • Tr.Tr.5 gün önce
  Suudi Harabistan bir tek Yemen karşısında bile aciz kalırken,bize zırvalamasınlar.Trump'ın kapatmaları....
 • BaybarsBaybars5 gün önce
  Mekke ve medineyi bu yahudi suud ailesinin isgalinden kurtarmak lazim milletin hac paralariyla kafire hizmet edip duruyor bu vahhabi serefsizler
 • ahmetahmet5 gün önce
  bugune kadarki bir milon sivil kaybin ve yemendeki 16 bin, Afganistan ve afrikadaki ABD/ISRAIL/RUSYA/INGILTERE vd koalisyonun sivil katliamlarinin kaatili ve sorumlusu Kasikciyi vahsice katleden, sessiz kalip destekleyen sozde musluman, sozde araplar da dahil herkestir
 • aa5 gün önce
  İt ürür kervan yürür kafire destek müslümana köstek bunlar cennet ucuz degil cehennemde lüzümsuz değil zalimler için yaşasın cehennem.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Ekim 2019