Suriyeli Cemal, aşırı sağcı İngiliz'i mahkemeye verdi

Öğrencilerin şiddetine uğrayan 16 yaşındaki Suriyeli mülteci, hakkında asılsız ve karalayıcı yalanlar yaymakla suçladığı aşırı sağcı ve İslam karşıtı Tommy Robinson hakkında tazminat davası açtı

15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:15
Suriyeli Cemal, aşırı sağcı İngiliz'i mahkemeye verdi

LONDRA (AA) - İngiltere'de aynı okulda okuyan öğrencilerin şiddet uyguladığı 16 yaşındaki Suriyeli Cemal Hicazi, kendisini "beyaz kız öğrencilere saldırmak" ile suçlayan aşırı sağcı ve İslam karşıtı Tommy Robinson hakkında tazminat davası açtı.

Cemal ve ailesi, asıl adı Stephen Yaxley-Lennon olan ve aşırı sağ görüşleriyle bilinen Tommy Robinson'ı mahkemeye verdi. Dava dilekçesinde, İslam karşıtı isim, Facebook mesajlarıyla Cemal hakkında asılsız ve karalayıcı yalanlar yaymakla suçlandı.

Ailenin avukatı Tasnime Akunjee, "Stephen Yaxley-Lennon'a karşı tazminat davası için başvuruda bulunuyoruz. İddia, Yaxley-Lennon'ın 2018’in ikinci yarısında Cemal hakkında yaptığı karalayıcı yorumlardan ileri geliyor." dedi.

- "Gerçekten endişelendim"

Cemal, Robinson'ın mesajlarının ardından tehditler aldıklarını ve Huddersfield kasabasındaki evlerinden ayrılıp başka bir şehre taşınmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Mesajlarda belirtilen kızlarla hiç konuşmadığını söyleyen Cemal, "Kanunu ihlal etti ve umarım (mahkeme) aynı görüşü paylaşır. Bu mesajları yazdığında, insanların benim hakkımda yanlış düşünmesini sağladı. Gerçekten endişelendim çünkü insanlar 'Cemal iyi bir insan değil' diye düşünüyordu." ifadelerini kullandı.

- Olay

Cemal ve ailesi, 2016'da Suriye'yi terk edip önce Lübnan'daki kamplarda kalmış, ardından İngiltere'ye kabul edilmiş ve ülkenin kuzeyindeki Huddersfield'e yerleştirilmişti.

Ekim 2018'de sosyal medyada yayılan bir videoda, yere yıkıldığı ve boğmakla tehdit edilerek ağzına su döküldüğü görülen Cemal, bir daha aynı okula gidemezken başka bir videoda da kız kardeşi Farah'ın benzer saldırıya maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.

Bu sırada Tommy Robinson, Cemal'in bir kıza hokey sopası ile vurduğu ve beyaz öğrencileri dövdüğünü iddia etmişti.

Nefret söylemine ilişkin yasaları ihlal ettiği için Facebook ve Instagram hesapları silinen aşırı sağcı, mahkemeye itaatsizlik gerekçesiyle yargılanıyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:15

YORUM YAZ

  • PolatPolat6 gün önce
    Avrupalılar 2-3 bin tanesi ile baş edemiyor da bizde 5 milyoncuk Suriyeli. Ekmek versen sırtını dönsen bıçaklar, iyi, kötü nedir bilmez. Biz bütün doğulular gibi cinsel aç. Tabi ki de sözde Müslüman.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019