• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suriye problemi

Gazetemiz okurlarından Ali Lale, ‘Suriye problemi’ başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Yeniakit Publisher
2020-02-21 12:28:00 -
Suriye problemi

Ortadoğu’da Müslüman ülkeler, süper güçlerin gözünde batan geminin mallarıdır. Bu malları gasp etmek için plan plan üzerine, tuzak tuzak üzerine kurmaktadırlar. Buraya ilk giren ABD’nin planı, İsrail’i Ortadoğu’da tehdit edebileceği hiç bir ülkenin olmama planıdır.

Bu nedenle başta plan, Esed’i götürmekti. Ancak Esed’in yerine gelecek kişi Esed kadar olmayacağından, işi yavaştan alarak Esed yerine kendisine Ortadoğu’da jandarmalığına soyunan PYD ve PKK’dan bir devlet kurmaktı. Ancak bu fikre karşı çıkan Türkiye’yle ittifak yerine, Türkiye’nin düşmanlığına savruldular. Bu savaşı, teröristleri silahlandırarak Türkiye karşı girişilen bu savaşta Türkiye’nin kararlı duruşu ABD’nin geri adım atmasına sebebiyet verdi. Türkiye buradaki teröristlere karşı büyük bir mücadele verdi. Türkiye’nin buradaki gayesi, kendi vatanından mülteci durumuna düşüren insanların güven içinde tekrar vatanlarına geri dönüşünü sağlamaktır. Bunun için  hem teröristlerle hem de uluslararası arenada zalimliğini dile getirdi.

Bunu Soçi Mutabakatıyla da dile getirdi.Ancak alınan kararlar, rejim tarafından dikkate alınmıyordu.

Rusya’nın eskiden beri hayali, sıcak denizlere inmekti. Esed’in onu davet etmesi onun için bir millî piyangoydu. İhtiyatlı ve planlı bir şekilde yol alan menfaatine ters düşüncede society alınan kararlara da uymuyor. Türkiye iki süper gücün arasında siyasi mekik dokumaktadır. Bir taraftan sokulunca onu onarım derken diğeri kararı hiçe saymaktadır. Bu süper gücüyle üzerinde anlaşabilecek bir sürece doğru girmesi gerekir.

Tek bir süper güçle hiçbir zaman Suriye konusu anlaşmaya gidilemez. Çünkü Rusya, rejimden daha fazla avantaj sağlamak için onun isteklerini yapmaya çalışacaktır. Bu da Türkiye’yi zor duruma düşürmektedir.

Türkiye, zaten Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygısı vardır.

Türkiye’nin buradaki amacı kendisini zor duruma sokacak bir devletin oluşmaması ve Türkiye göç eden Suriyelilere güvenli bir ortam oluşturmaktır. Ancak bugün Türkiye’nin katkısıyla hazırlanan ortama ve sofraya Suriye rejimi ve Rusya kondu. Bu durumda Türkiye, ABD’yi de dahil ederek istediğini ancak o zaman elde edebilecektir.

Türkiye dış politikasına büyük görevler düşüyor. Bu iki süper karşı karşıya getirme planları yapsın. Yoksa bugün rejim Rusya ile Türkiye’yi karşı karşıya getirmiş durumda. Türkiye’de, burada süper güçle karşı karşıya getirerek güvenlik ortamı oluşturarak mültecileri buraya yerleştirerek tüm masrafları da rejimden çıkartmalıdır. Türkiye görevini yaptıktan sonra olması gerekli yerde olacaktır. Bu zalimin yaptığı bu katliam olmamış gibi mi davranılacak? Rabbim Türkiye güç versin, kuvvet versin, birlik nasip etsin, küfür tek millettir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Allah razı olsun kardeşim bu gerçekleri bir de kendi halkımıza anlatabilsek.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23