Nafaka kalkacak mı? Süresiz nafakaya Erdoğan'dan ayar geldi!

Binlerce erkeğin korkulu rüyası olan süresiz nafaka ödeme uygulamasında son dakika gelişmesi yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat planında vatandaşların çağrılarına kulak verildi. Erdoğan eylem planında nafaka ödeme sisteminin adil bir hale getirileceği açıklandı.

11 Ocak 2019 Cuma 17:40
Nafaka kalkacak mı? Süresiz nafakaya Erdoğan'dan ayar geldi!

Binlerce erkeğin korkulu rüyası olan ömür boyu nafaka ödeme uygulamasında son dakika gelişmesi yaşandı. Vatandaşların çağrılarına kulak veren hükümet yeni düzenleme için harekete geçti. Peki Nafaka kanunu değişiyor mu? Nafaka kaldırılıyor mu? Nafakanın süresi ne olacak? Nafaka miktarı nedir.? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabinenin 100 günlük eylem planını açıkladı. Eylem planında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren konular var. 100 günlük eylem planı maddeleri arasında Türkiye'nin kanayan yarası olan nafaka konusuda var. Eylem planının 15. maddesi nafakaya ayrıldı ve şöyle denildi. 'Nafaka ödemesi sisteminin adil bir hale getirilmesi' gerekmektedir.

Nafaka için ilk adım atıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı süresiz nafaka sorununu “Gündem buluşmaları” konulu toplantıyla masaya yatırdı. Toplantının içeriğini oluşturan yoksulluk nafakası müessesesinin son dönemde medyada sıklıkla gündeme geldiğini ve kamuoyunda çeşitli açılardan tartışıldığını vurgulayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, şunları söyledi:  ‘Yoksulluk nafakasını düzenleyen Medeni Kanunun ilgili hükümlerinin, eleştiriye neden olan uygulamaların en aza indirilmesi ve taraflar için adil bir çözüm üretmesi adına toplumsal gereklilikler doğrultusunda, ilgili tüm taraflarca değerlendirilmesi bir zaruret haline gelmiştir. Boşanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda aile fertlerinin herhangi birinin mağduriyet yaşamayacağı ve hak kaybına uğramayacağı bir sistemi daha işlevsel hale getirmek durumundayız hep beraber.”

İYİ Parti'den nafaka teklifi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, nafaka alacağını tahsil edemeyen eşe yardımcı olmak amacıyla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü kurulması için kanun teklifi verdi. Türkan, teklifin gerekçesinde, "Boşanmaya ilişkin mahkeme kararları incelendiğinde, talep edilmişse neredeyse tamamına yakınında nafakaya hükmedildiği görülmektedir. Bu görüntü, birçok sorunu yokmuş gibi göstermektedir. Çünkü, özellikle geçim sıkıntısına bağlı boşanmalarda mahkemece bağlanan nafaka, çok önemli oranda borçlunun ödeme kabiliyetinin yokluğu sebebiyle tahsil edilememektedir. Zaten ödeme imkanı olsa bu boşanmaların önemli bir kısmı çoğunlukla yaşanmayacaktır. Bu durumda nafaka bağlanmış ve mağduriyeti giderilmiş gibi görünen eş ve çocuk aslında bunu tahsil edemezken toplumun geneli ve devlet organları durumdan haberdar değildir." değerlendirmesini yaptı.

Nafaka konusunda kim ne söylemişti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 'Süresiz nafaka' uygulamasının esnetilmesi konusunda harekete geçildiğini açıkladı. Farklı alternatifleri değerlendiren Adalet Bakanlığı çalışmanın sonuna geldi. Süresiz nafakanın kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Kadının korunması esas ama iki yıl evli kalmışlar sonra medeni şekilde ayrılmışlar. İki sene evlendiler diye bunları birbirleriyle ölene kadar hukuken bağlamak doğru değil. Ama esasen kadını korumak kırmızı çizgimiz” dedi.

İki yıl nafaka ödenecek sonrasına bakılacak

İki yıl nafaka ödedikten sonra başka formüllerle devletin desteklemesi yönünde çalışma yapmayı planladıklarına işaret eden Bakan Gül, Avrupa’daki örnekleri incelediklerine değindi. Süresiz nafakada kadını da koruyan bir taslak hazırladıklarını anlatan Gül, bu konuyu seçim sonrasında ilgililerle paylaşıp neticeye ulaştırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi. Boşanmış çiftler arasında süresiz nafaka ödenmesine yönelik itirazlar Nisan ayında gündeme taşınmıştı. Boşanmalarda nafakanın ne kadar ödeneceğine ilişkin hakim, nafakayı ödeyecek kişinin geliri oranında bir miktara hükmetmektedir. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Temsilcisi İlknur Birsel, 1 gün bile evli kalmadan ömür boyu nafaka ödemeye mahkûm edilen mağdurların sesini duyurmak için başlattıkları imza kampanyasındaki imza sayısının 6 bini aştığını belirterek, “Kamuoyu bizim sesimizi duydu ve haklılığımızı gördü. Meclis’e ve hükümete bu imzaları en kısa sürede sunacağız” dedi.

"Bakan bize neden sahip çıkmıyor?"

Ahmet Kural ile Sıla arasındaki kavga sonrası, Sıla’ya destek mesajı yollayan Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a tepkiler sürüyor. Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu da, aileden ziyade ‘kadın’ bakanı gibi faaliyet gösteren Zümrüt’ü eleştirerek, “Sıla’ya sahip çıkan bakanlık bize neden sahip çıkmıyor” açıklamasında bulundu.

Nafaka yasası nasıl olmalı?

Birsel, önerilerini anlattı:

-Boşanmak için gereken bekleme süresi 3 yıldan 1 yıla indirilsin.

-Yoksulluk nafakası en fazla 5 yıl verilsin.

-Yoksulluk nafakası, “az kusurlu” ya da “kusursuz eşe” verilsin.

-Süre sonunda mağduriyet sürüyorsa nafakayı fon kurup devlet karşılasın.

-Asgari ücretliler aleyhine hükmedilecek nafaka da bu fondan ödensin.

-Mal rejimi davası açma hakkı 1 yıl olarak düzenlensin.

-Nafakasını ödeyemeyen eşe tazyik hapsi kaldırılsın.

-Altsoya “yardım nafakası” yeniden değerlendirilsin.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 17:40

YORUM YAZ

 • sudesude18 sa önce
  Ben bir bayan olarak nafaka alan kadınlardan utanıyorum.Boşandığın adam senin hiçbirşeyin değil.Sen nasıl onun parasına tenezzül ediyorsun Anlıyamıyorum.Çalış sende kazan.Kanunlarımız kadının geliri artsada erkeğin nafaka ödemesine devam ediyor.Erkek ikinci evliliğini yapınca eşinede bakamıyor.İkinci kadına yazık değilmi.Kanun ikinci eşi kadın olarak görmüyor.onu korumuyor.Bir an önce kanunun çıkmasını bekliyoruz.
 • umut33umut331 gün önce
  “aycan1 gün önce"nafakayı fon kurup devlet karşılasın" maddesıne bayıldım! karıyı al, sen ... Ama nafakayı ben oduyum? para agaclarda yetısmedıgıne gore devlet o parayı nereden bulucak? vergılerden! vergıyı kım oduyor? ben!”Aycan 23 sanırım nafaka parası alan veya tanıdığı olanlardansınız. Boşanmayı kimse istemez. Milletin derdi nafakanın bir süreye bağlanması. Kadınlar asalak gibi erkekten para beklemesin. Amaç kadını muhtaç konumdan, erkeği nafakadan kurtarmak. Önemli olan para bile değil ama her ay belli bir miktar ödeme yapman istemediğin o kişiyi tekrar anman demek. Kabus resmen. Hayatın bile sonu var. İnsanlar fon diye güzel bir fikir üretti. Saygı duymak veya çözüm aramak gerek. O kadar vergi alınıyor. Şükürler olsun bir çok insan sgk kapsamına girdi (18 yaş altı, 65 yaş üstü, Üniversite öğrencisi). Suriyeli bir çok insana kucak açıldı. Kendi kadınlarımıza mı sahip çıkılmasın. Ben devletimize güveniyorum adil bir çözüm bulacaktır.
 • hakkihakki2 gün önce
  ben nafaka maduruyum 2009 buyana nefaka oduyorum sanda oduyemiyorum cok zordurmdayim sayin cuhmhur baskanina sesleniyorum bunun kldirmasina istyorum adalet baknina sesleniyorum yalvariyorum bir cozum bulsun onun durumu cok iyi altinda arbasi var evi var ben yiyecek ekmek bulmiyorum allha askina boyle adalet olurmu gidip bunu tespit etmiyolarmi ben askari ucrtle calisiyorum kendimi gecindireyim iki cocugum var zor geciniyorum ev kirasi 800 veryorum napayim gidin onundurumunu tespit edin baklim gelin bana bakin baklim benden cok iyi durumu bana nediyor biliyomusunuz benim durumum cok iyi ama seni bitirmeye ugrasiyorum donuna kadar alcagim diyor ben napiyim soylen adalet baknim ben bitim vercek gucum klmadi 2009 buyana yuz milyar para odedim duysun sesimi bu adalet odemesn hpis hadi iki defa hapis yatim bu sesimi duyrun yalvariyorum adalet baknlna
 • aycanaycan2 gün önce
  "nafakayı fon kurup devlet karşılasın" maddesıne bayıldım! karıyı al, sen ... Ama nafakayı ben oduyum? para agaclarda yetısmedıgıne gore devlet o parayı nereden bulucak? vergılerden! vergıyı kım oduyor? ben!
 • zeynel zeynel 2 gün önce
  Bu ne bicim insan haklari. Yetkililerden ricam: 1- Ayrilik süresinin en fazla 1 yil icerisinde sonlandirilmasi.2- Evlilik süresine görede en fazla 250 ytl Nafaka verilmesini. taleb ediyorum. Hem nafaka aliyor hemde bir baskasiyla arkladaslik yapiyorlar yada imam Nikaiyla evlil. yani Ömür boyu Ayrildigi esinden Emekli. Bu anlamda acilen yeni Düzenleme, kanun cikmali
 • OSMAN KARAKULOSMAN KARAKUL3 gün önce
  KENDINE GÜVENENE VERİLMESİN GÜVENMEYEN DE OTURUP SABRETSİN HAYAT KİMSEYE KOLAY DEGİL
 • mustafa şentürkmustafa şentürk4 gün önce
  Bunların hiç bir iş yapacağı yok. saddece endilerine zam yapacakları zaman çok hızlı davranıyorlar.
 • sılasıla4 gün önce
  kene gibi yapışan kadınlardan erkekleri kurtarın artık... Nafaka tamamen kaldırılsın.. Yaşasın kadın-erkek eşitliği
 • misafirmisafir5 gün önce
  Nafaka düzenlemesi seçim sonrasına kalmış.Seçimlerde buna karşı tepkimi kanunu düzenlemeyenlere sandıkta göstereceğim.
 • gerçek hayatgerçek hayat5 gün önce
  BEN EVLİ BİR ERKEĞİM VE EŞİMİN HER SEFERKİ TEHDİTİ AYNI SENİ SÜRÜNDÜRÜRÜM OLDU. DEVLET BÜYÜKLERİMİZ ARTIK ACELE EDİN BU ESKİ KANUNLAR HEM YUVA YIKIYOR HEM NAFAKA İÇİN EVLENİP BOŞANMALAR ARTIYOR VE TOPLUMA KÖTÜ ÖRNEK OLUYORLAR.... ACİL VE ADİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ...
 • olcay altunelolcay altunel6 gün önce
  Bosanmis ama cocugu olmayanlara nafa kalksin.
 • ayşe sönmez ayşe sönmez 6 gün önce
  nafakanın süresiz olarak kaldırılması ben bayan olarak bu olaya karşıyım erkekler bu konuda haklılar derhal çok acil çözüm getirilmelidir ben ikinci evliliğimi yaptım ama eşim hala kaç senedir nafaka ödüyor emekli maaşından kesiliyor ama boşanırken ev araba cip vermiş yani kirası yok babasından maaş alıyor birde benim eşimden nafaka alıyor senelerdir ben çalışıyorum biz kirada ne güzel bir dünya böyle adaletsizlikler olmamalı lütfen devlet derhal el koymalı ve süresiz nafaka kaldırılmalı ömür boyu almakçok buyuk haksızlık
 • eded7 gün önce
  Lanet olsun fırsatcı kadınlara , haram zıkkım olsun nafakayı alıp sonra evlenmıyor ......... lık yapıyor cogunamussuz kadın..
 • ramazan cırık ramazan cırık 8 gün önce
  eski eş sevgilisi gezip eğlensin ben her ay eşek gibi çalışıp nafaka ödeyeyim.kadın erkek eşitliği nerde
 • Hüseyin TÜVERHüseyin TÜVER8 gün önce
  adalateniz yerin dibine batsın sen vatandaşını sömürürsen amerikada seni sömürür.Sonra çıkar tramp amca süründürürüm seni der....
 • Zekeriya AydınZekeriya Aydın9 gün önce
  ömür boyu nafaka ödemek demekmutsuzluk demek yuvaların yıkılası demek çocuklarınınrızgını almak demek yeter artık çıkartın yasayı 16 yıl dır ödüyorumbitmedi
 • Süleyman öğütSüleyman öğüt9 gün önce
  Bakan bey diyor ki inceliyoruz yeter artık oyalyim inceleyin!!!
 • Süleyman öğütSüleyman öğüt9 gün önce
  Bakan bey diyor ya inceliyoruz ya inceleyin yeter artık bizleri oyalamayin
 • Eyüp KARAEyüp KARA11 gün önce
  Olgunlaşmasin gerekiyormus konunun öyle demis devletlümüz 16 yil oldu saçlarin ağardi be reis bu konu olgunlaşmadi hala ahh be reis ne guzel uyutuyorsun bizi
 • AvciAvci11 gün önce
  Nafaka harici bir de tazminat var.insanlar evlenmekten korkuyor. elli yaşına gelmiş evlenmeyen çok insan görüyorum .
 • Adnan sarikayaAdnan sarikaya11 gün önce
  Bir an önce cikarrilsin ne olur sunuz
 • mehmetmehmet11 gün önce
  bende bir ay evli kaldım sürüyeli bir bayanla anlasamadık ayrıldık 1 senediryoksuluk nafakası ödüyorum böyle adalet olurmu benmi onu yoksul yaptımzaten geldiginde ekmegi zor buluyorlardı sonradan gözleri açıldı paraya ticarete döktülerişi ben böyle kanunu yasayı kınıyorum 18 ay askerlik yaptım T.C. vatandaşım böyle rezillik yaşamadım bir an öce 100 günlük program deyreye girsede kurtulsam bu beladan
 • MUHAMMEDMUHAMMED12 gün önce
  Adalet bakanı Syn. Gül "esasen kadını korumak kırmızı çizgimiz" demiş. Ne yazık ki bu elzem konuda bile siyasi bir açıklama yapılıyor. Probleme bu şekil de yaklaşmak doğru değildir. Adalet hakedene hakkettiğini vermektir. Boşanan kocanın annesi bacısı evleneceği yuvasını kuracağı kişide kadın. Bir kadın yüzünden BİR TARAFI SÖMÜRÜ DİĞER TARAFI PARAZİT YAPMAK KİMSENİN HAKKI DEĞİLDİR. SÜRESİZ NAFAKA AİLE BİRLİĞİNİN ALTINDA HER AN PATLAMAYA HAZIR DİNAMİT OLDUĞUNU GÖRMEZDEN GELMEK KABUL EDİLE BİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR.
 • ramazan arslanramazan arslan13 gün önce
  artık bitsin 5yıldır ödüyorum 4ay önce yeni bir yuva kurdum ama hala kurtulamıyoruz
 • BirolBirol14 gün önce
  Bu ne saçmalık , zaten iktidar birşey yapmıyor, bizde biliyoruz, 100 günlük icraat programında verilen sözün tutulmadığını, şimdi yeni bir haber miş gibi sunuyorsunuz.
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 14 gün önce
  Inşallah
 • A.SARIA.SARI15 gün önce
  6 aydır evliyken sudan sebeplerle ve haberim yokken eşyaları da alıp giden bir insanla hukuken boşanma sürecindeyiz. Evi kendi isteğiyle ve dahi yangından mal kaçırırcasına habersiz bir şekilde terketmiş ve hiç beklemeden hem boşanma, hem maddi-manevi tazminat ve de tedbir nafakası davası açmış. Kendisi benden ekonomik açıdan daha zengin ve annesi yurt dışında ancak annesinin hem ölen kocasından aldığı hem de ölen babasından aldığı maaşı çekiyor ve yoksulluk nafakası talebinde bulunuyor. Kaldı ki kendisine ait 2 katlı evi de var. Bunların hepsi ispatlanacak kadar açık net. Ancak hakim önce sosyal gelir testi yaptırıyor emniyet görevlilerine. Ancak emniyet görevlisinin doldurduğu form matbu standart evrak. Orda gelir soruluyor, gider sorulmuyor.Adamın bankaya her ay düzenli ödemesi gereken kredisi var mesela 36 ay, sonra evi kira, mesela ilk eşine de çocuklarına da nafaka ödüyor, bunlar sabit giderler… kaldı ki yaşamını idame ettirecek gıda ve iletişim ödemelerini de dikkate aldığınızda adamın maaşından kalan ha var ha yok. Şimdi bu adamın geliri 3 bin tl olsun… Sosyal gelir testine 3 bin tl yazıldı. Hakim giderlerinden haberdar olamıyor. Sonra veriyor ara kararla kadına 500 tl tedbir nafakası, mahkeme sonunda da zaten erkek diliyle kuş tutsa beraberliği bile sağlayamıyor mahkemede. En iyi ihtimalle eşit kusurdan kadın mahkemeyi kazanıyor. Adalet ne kadar yüce bir konu aslında, ama hakim erkek lehine olacak ufacık hüküm boşluklarını bile kadın lehine döndürüyor. Sonra adam zaten maaşından bişey kalmazken kendinden daha zengin boşandığı eşe her ay ölümden beter yaşayarak nafaka veriyor. Nerde Hz. Ömer’in adaleti… Kadına pozitif ayrımcılıkmış… kadının beyanı esasmış….
 • alpoiiralpoiir15 gün önce
  sokak ortasında kadın olduren yargıtay hakimler ve bunların nafaka kararları kadınla erkegi bir hasım gibi düşman yaptıbunlar türk aile birliğini yok edecekler
 • Bülent PişerBülent Pişer15 gün önce
  Altı (6) ay gibi bir kısa evlilik sonunda geçimsizlik yüzünden boşandım.Yüzünü bile artık hatırlamadığım para tuzağına düşüren kadına 7 senedir nafaka ödüyorum.El insaf diyorum çoluk yok çocuk yok böyle saçma bir şey olurmu?? Kadın evlenmiyor da bedavadan para gelirken evlenir mi?
 • Musa beyazgül Musa beyazgül 16 gün önce
  Nafaka kalksın borçtan cikamiyoruzartık bitsin
 • Orhanbumuk Orhanbumuk 17 gün önce
  Devletimize seslenyuruz bize sahib ciksnlar bu nafakaya cozum getirsinler odeyecek durumumuz yokve birde calsamiyurum cunku isde yokkeske ulsa verseydikbu skint olmasayidir bizim hic bir care kalmadiartik intihar edecegim
 • skyrunnerskyrunner19 gün önce
  "Cüneyt beyaz 3 gün önceKadının işi evde oturmak diye ahkam kesenler, boşayınca çalışsın evde oturmaya alışmasın diyorlar...ne güzel adamlarsınız"Evli iken ihtiyaç yoksa çalışmayıp çocukların anne sevgisi ile yetişmesi en doğrusu değil mi? Ama ihtiyaç var ise her iki bireyde aile geçimine ortak olmalıdır. Cüneyt Bey ya evlilikle uzaktan yakından ilginiz var mı? genellikle bayanlar evlenince işi bırakıp kısır partisi yapma hayalinde. Kadınlar çalışmayı sevse zaten nafaka diye tutturmaz bence... Lütfen bu sayfada yıllarca eski eşinive eşinin sevgilisini nafaka ile destekleyen insanlar var. Onların hatırı için adil yorumlar yapın. (Allah rızası için)
 • ıspartalı 32ıspartalı 3219 gün önce
  ömür boyu nafaka sistemi yanlış..belli birödemeden sonra kesilmeli...nafaka alan kadınlarevlilikdüşünmüyor nafaka parası kesilmesindiye....tezzamanda çözüm bulunur inşallah
 • KenanKenan20 gün önce
  12 senedir nafaka oduyorum4sene evli kaldim emekli masimdan baska gelirim yok madurum karsi taraf emekli ayrica annesindende maas aliyo ilgililere duyrulur
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 22 gün önce
  Kadının işi evde oturmak diye ahkam kesenler, boşayınca çalışsın evde oturmaya alışmasın diyorlar...ne güzel adamlarsınız
 • misafirlermisafirler23 gün önce
  Biz ekmegimiz icin calisirken rahatlikdan kendine gizli dost tutmus orendim bosadim mahkemeye cikdim hakim zina suc degildedi nafakada kesdicocuklarim bendehic birine hakkimi helal etmiyorum hesap mizan terazilerinin kuruldu gun cok cetin ve zor olacak islamin son kalesinin dustu hale bak yedi duveli yendidestanlar yazdi dedelerimiz bu gunleri gorelim diyemivijdan merhametallah korkusu nerde hani bittimi
 • ADNANADNAN23 gün önce
  MÜSLÜMANIM DİYANET İSLAMA GÖRE BÖŞANMA NASIL ALMALI NAFAKA NASIL OLMALI ONA GÖRE DÜZENLEME YAPILMALI.BİZİ RAHATLATMALI.GERİSİ HEP PROBLEM.
 • adnan saygunadnan saygun23 gün önce
  1 gün bile evli kalsan ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalıyorsun. Her yerde kadın erkek eşitliği diye bağırılıyor ama Türkiye'de kadın erkek eşitliği yok.Erkeğin her alanda eziliyor.
 • Mehmet Yavuz Mehmet Yavuz 23 gün önce
  Kadınlar bu nafakaya bakarak boşanmak istiyorlar devlet bunu mutlaka bir çaresini bu olsun lazım tanıdığım yüzlerce insanlar var kadınlar sırf nafaka alabilmek için boşanma davasını açıyorlar
 • misafirmisafir23 gün önce
  O zamanda adamlara yol aciliyor .Kadinlari istedikleri zaman bosayip kapiya koyarlar.Kadinin cektikleri ne olcak.Zaten bosanmalar cok.Bunun onunu nasil alcaklar bunada cozum arasinlar
 • RızaRıza26 gün önce
  Kadın bana ihanet etti.bu belgeleyemedim.ve yasalar onu haklı çıkardı.tazminat mahkeme masrafı icra sıkıntı çocuk yok.yasida genç babasından maaş bağlı ama yasa bana 500 TL aylık bağladı.ben emekli bir kişim.6 senedir ödüyorum.hayatim perişan bir yuva daha kuramıyorum.benim Gibi binlerce nafaka mağduru var.bizi yönetenlerin bir an önce bu yasayı çıkarmalarını ümit ediyorum.
 • Ugur güclüUgur güclü27 gün önce
  Nafaka sorunu acilen cözümlenmelidir..Bu kanun cok sacmadir.Avrupa örnek alinmali.Madura en fazla 2 yilla sinirlandirilmalidir.
 • murat okutan murat okutan 1 ay önce
  kesinlikle nafaka5ayolmalıömür boyu nafaka çoksaçmaerkekleri çıkmazasokuluyorerkek ondan sonra kadınıeski karısını veya boşanmak üzere olan karısını öldürüyor bunun suçu devletinkanunları geçinmekteve yeni bir hayat kurmak isteyen erkek çıkmazza giriyor gözü dönüp her şeyi yapıyor bu yanlıştanderhal dönülmesi gerekiraygılarımla
 • hacıhacı1 ay önce
  Sn. yetkili kadını korumak kırmızı çizgim diyorsa kendisi korusun elinden tutan mı var;? Boşanan kocaya eski karısını ost hayatı yaşasa dahi baktırmak ayıp değilmi,hangi kitapta, insanlık ilişkisinde bu var.
 • metinmetin1 ay önce
  bu ömür boyu nafaka bir tarafı yüksek biruçuruma atan diğer tarafıdaucurumdan aşağı düşen insanı seyretmeye kılan bir sistem bir an önce kanun çıkmalı ve insanlar huzura kavuşmalı
 • skyrunnerskyrunner1 ay önce
  'Nafaka düzenlemesi: Kadını eve, erkeğe bağlı kılmanın planı'Yoksulluk nafakasında düzenlemeye gidilmesi, 'Nafakayı ödeyemeyen koca böbreğini sattı', 'Kadınlar nafaka için boşanıyor' gibi iddialarla gündeme getirildi. Ancak ilgili iki bakanlığın 'nafaka mağdurları'nı yanına alarak düzenlediği çalıştay kadın örgütlerinden sert tepki çekti. EMEP yöneticisi Doğan "Kadınları güçlendirmek yerine onları zorla da olsa aile içinde tutmanın yolu aranıyor" dedi. KADINLARI GÜÇLENDİRMEK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMASINI SAĞLAMAKTIR. BİRİNDEN HER AY GELECEK PARAYA BAĞIMLI BIRAKMAK. ONA GÜVENEREK HAYATINI YÖNLENDİRMEK NASIL BİR GÜÇTÜR. ERKEK ÖLÜRSE KADIN NE YAPACAK? NAFAKA ALAMAYINCA? O DA MI ÖLECEK. MUHTAÇ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ELBET ERKEK DESTEK OLSUN. AMA BİR ÖMÜR ERKEĞİN KANINDAN BESLENMESİN. SOKAĞA DÖKÜLÜRÜZ EYLEM YAPARIZ DİYECEK KADAR GÜCÜNÜZ, SİYASİ PARTİLERİ DÜZENLEME YAPMASINA TEPKİ KOYACAK KADAR AKIL SAĞLIĞINIZ YERİNDE İSEGAYET İŞ BULUP ÇALIŞABİLİRSİNİZ. ZAMAN DEĞİŞİYOR KOŞULLAR DA GÜNCELLENMELİ. HAKLARINIZDAN VAZGEÇMEK İSTEMİYORSUNUZ AMA GELECEK NESİL DE SİZİN GİBİ MUHTAÇ BİRİNİN ELİNE BAKIP ONDAN PARA BEKLEYEN BİR NESİL OLMASIN...
 • skyrunnerskyrunner1 ay önce
  'Nafaka düzenlemesi: Kadını eve, erkeğe bağlı kılmanın planı'Yoksulluk nafakasında düzenlemeye gidilmesi, 'Nafakayı ödeyemeyen koca böbreğini sattı', 'Kadınlar nafaka için boşanıyor' gibi iddialarla gündeme getirildi. Ancak ilgili iki bakanlığın 'nafaka mağdurları'nı yanına alarak düzenlediği çalıştay kadın örgütlerinden sert tepki çekti. EMEP yöneticisi Doğan "Kadınları güçlendirmek yerine onları zorla da olsa aile içinde tutmanın yolu aranıyor" dedi. KADINLARI GÜÇLENDİRMEK KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMASINI SAĞLAMAKTIR. BİRİNDEN HER AY GELECEK PARAYA BAĞIMLI BIRAKMAK. ONA GÜVENEREK HAYATINI YÖNLENDİRMEK NASIL BİR GÜÇTÜR. ERKEK ÖLÜRSE KADIN NE YAPACAK? NAFAKA ALAMAYINCA? O DA MI ÖLECEK. MUHTAÇ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ELBET ERKEK DESTEK OLSUN. AMA BİR ÖMÜR ERKEĞİN KANINDAN BESLENMESİN. SOKAĞA DÖKÜLÜRÜZ EYLEM YAPARIZ DİYECEK KADAR GÜCÜNÜZ, SİYASİ PARTİLERİ DÜZENLEME YAPACAK KADAR AKIL SAĞLIĞINIZ YERİNDE İSEGAYET İŞ BULUP ÇALIŞABİLİRSİNİZ. HAKLARINIZDAN VAZGEÇMEK İSTEMİYORSUNUZ AMA GELECEK NESİL DE SİZİN GİBİ MUHTAÇ BİRİNİN ELİNE BAKIP ONDAN PARA BEKLEYEN BİR NESİL OLMASIN...
 • BeyzaBeyza1 ay önce
  Nafaka 3 yıl değerlensin ..
 • BeyzaBeyza1 ay önce
  Çocuğa verilen nafakalarda gözden geçmeli sadece eşe verilen değil bazı Anne vebabalar nafaka yüzünden çocuklarını kabul etmiyor .çocuklar hirpalaniyorbazı anneler çocuklarını sırf alacağı nafaka için kabul ediyor .
 • bir öneribir öneri1 ay önce
  evlilik tarafın rızasıyla oluyorsa boşanmalarda da tazminatlar ve nafakalar iki tarafın rızasıyla baglansın eger anlaşma olmassa o zaman kanunlar devreye girsin
 • isim yazmak istemiyomisim yazmak istemiyom1 ay önce
  evliliklerin iki tarafın anlaşmasıyla başladıysaboşanmanında iki tarafın rızasıyla sona eriyorsa nafaka ve maddi manevi alacaklarda iki tarafın rızasıyla anlaşarak gerçekleştirilsin hiç bir tarafa haksızlık yapılmasın
 • çetinçetin1 ay önce
  25ay evli kaldım 27 yıldan beri nafaka ödüyorum. hayatımı ipotek altına aldı iki çocuğum üniversite okuyor tek maaşlıyım artık dayanamıyorum lütfen çözüm bulunsun mal varlığını başkasının üzerine yaparak nafaka alıyor adelet bu mu üniversitede çocuklarım zor durumdad a y a n a m ı yo rum
 • ömer karaömer kara1 ay önce
  Nafaka yasası acilen düzenlenmeli bu ekonomik krizde ödeyeyemen insanlar var sonra hapis cezası veriliyor sonra bu vatandaş canına tak edince ya kendine ya da başkasına zarar vermektedir,emeklilik yaşı bile 65 iken ömür boyu nafaka cezası olurmu dinde imanda yeri varmı en fazla 1 sene olmalı ki her ikii tarafta evlensin,kimse mağdur olmasın.hangi parti çıkarırsa oylar ona gidecektir,mağduru binlerce kişi çünkü lütfenn vatandaşın sesine kulak verin
 • üzeyirüzeyir1 ay önce
  1 yıl evli kaldım 3 yıldır boşanmaya çalışıyorum hala karar kesinleşmedi ama nafaka ödüyorum üstelik tazminatta çıktı üstüne birde çocuğumu icra ile görebiliyorum. 100 günlük programda vardı bu konuda adil düzenlemeler yapılacaktı verilen sözün tutulmasını ve adil bir düzenleme getirilmesini bekliyoruz saygılarımla
 • hüseyin hüseyin 1 ay önce
  adım kalsın soyadımı silermisiniz
 • hüseyinhüseyin1 ay önce
  kullanım süresi 1 aykira bedeli ömür boyu saçma bir olay
 • hüseyin hüseyin 1 ay önce
  hüseyin Y10 yıldır nafaka ödüyorum korkunç olay geri kalan maaşlada ev geçindirip eevlenme imkanım yok çaresizim bazı boşanma olaylaarında işleben öldürme olaylarınıda çokgörmemek gerekir erkeğin başka yapacak neyi kalıyor ömür boyu ızdırap çekmekten başka buda erkeğin sağ iken öldüğü ortam yaşamdır
 • eyüp keyüp k1 ay önce
  ahh ulanahhadamlar adalet yok diye yürürlerken inanmıyorduk ulan gerçektende adalet yokmuş ya reisi düzeltsin diye seçtik oda sallamıyor artık bazı şeyler mahşere kalacakta bu adaletsiz düzeni düzeltmeye gücü olmasına rağmen düzeltmeyenlerin durumu ahirette acep ne ola yani biz güçlerinin yetmiyeceği bir şey istemiyoruz ki güngelir oylar düşer koltuklar gider sonra biz nerde hata ettikanket yaparsınızahhh koca ömer senin adaletinin 100 biri olsa keşke
 • Mustafa DeveliMustafa Develi1 ay önce
  1 hafta evli kalıp 24 yıl nafaka ödemekte nedir arkadaş. Ben 1 yıldır nafaka ödüyorum diye ağlıyorum, ne durumda olanlar varmış gerçekten inanılır gibi değil. Devletin de buna dur dememesi daha da acayip. https://www.youtube.com/watch?v=pASJVjm9PAM
 • sivaslısivaslı1 ay önce
  ... hani 100 günlük hükümetin eylem planında yapılacaktı 100 gün gecti tın yok
 • Mehmet GürbüzMehmet Gürbüz1 ay önce
  Bunların birşey yapacağı yok erkeği eşşek yerine koyup çalıştırıp evde boş boş oturan hayatını zindana çeviren kadına ölene kadar kira öder gibi maaş ödemek devlet büyüklerinin deişine geliyor anlaşılan. Ben sabah 7 den akşam 8'e kadar çalışarak alın terimle kazandığım paranın 1 kuruşunu ne buna göz yuman düzene ne de alıp başka erkeklerle yiyen kadına helal etmiyorum. Hiç kimsenin adaleti yoksa Allah'ın adaleti vardır elbet
 • hsnhsn1 ay önce
  feminist örgütleri bakanlıktan bir temizlense bence bu iş halledilir
 • MalesefMalesef1 ay önce
  Adaletli bir düzenleme yapılacağına inanmıyorum. Çünkü niyet doğruyu yapıp halka hizmet değil, sadece nasıl oy alırım kaygısı.
 • aliali1 ay önce
  Yahu REİS, (RECEP TAYYİP ERDOĞAN) bu nafakayı şimdi kaldırmayacaksın da ne zaman kaldıracaksın. tam seçim zamanı, devletimiz bir fon kursun ve nafakayı buradan karşılasın. tam seçim üstü hem boşanan kadını hem boşanan erkeği ve ailelerini aynı anda mutlu et. ne var yani Devletimiz bu kadar güçsüz mü.
 • aliali1 ay önce
  Allah aşkına bitsin artık bu çile. Ömür boyu ve her yıl artan b.r cezamı olur. b.r kuruş para biriktiremiyorum. eşime 1 telefon alamıyorum. çocuklarım 3 yılda bir 1er adet elbise alabiliyor. niye mi... her yıl nafaka artırım davası açılıyor, ve her açıldığında nafakam artıyor, e avukat masrafımı ödeyeyim, birikmiş nafakayı ve faizimi ödeyeyim, karşı tarafın mahkeme masrafınımı ödeyeyim, ne yapayım ben. benim zavallı eşim ve çocuklarım insan değilmi. Allah i.in Sn. Recep Tayyip Erdoğan, lütfen verdiğin sözü tut, bu nafakayı kaldır.
 • hatice akbiyikhatice akbiyik2 ay önce
  Esim 30 senedir nafaka oduyor benimde bir evladlm var bende kadlnlm esim sigorta ememeklisi evim kira. Ustelik hasta calisamlyor eski esinden cocuguda yokama ben tek baslma ev gecindirecem diye gunduz callsiyim gece merdiven yikamaya gidiyim caniima yetti artik budurumda benim yuvamda telikede. Bendemi bosanayihatice akbiyikm. Bosandinmi bu durumda yeter artik bizimde sesimizi duyun canimiza yetti. Lutfen yeteeeeeer
 • ÖğretmenÖğretmen2 ay önce
  18 yıldır nafaka ödüyorum, çocuğum şu an 18 yaşına geldi, çocuğumu dahi göstermek istemiyorlar. 15 yıl önce de 2. evliliğimi yaptım ve eşimle gayet mutluyum. Ancak maaşımdan otomatik olarak kesilen ve her yıl tüfe oranında artan bu nafaka yüzünden zaman zaman huzurum kaçmaktadır. Yeter artık bitsin bu işkence....
 • Ahmet Korkmaz.55Ahmet Korkmaz.552 ay önce
  Hükümet, gerçekçi değil, bu kadar seçim olan bir ülkede , maalesef bu işler duzelmez. Ülkemizi kemalist ve kadın dernekleri idare ediyor.
 • Serdar_41Serdar_412 ay önce
  Ben bu sorunun önemli bir parçası olan 6284 sayılı yasa yürürlüğe iken çözüleceğini düşünmüyorum. Hükümetin samimiyetine inanmıyorum.
 • AlpAlp2 ay önce
  Kardeşim ısıtıp ısıtıp getiriyorsunuz. Ortada bir şey yok. Yine de SİZLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.
 • Mustafa kandemirMustafa kandemir2 ay önce
  Evliyim ayrı yaşıyom 15 sene nafaka ödeyom madurdayım
 • Zeynel DuranZeynel Duran2 ay önce
  İkinci evlilik sonrası bir ile beş senearası beraberliği olup çoluk çocukları olmayan ve eşlerin asiri gecimsizlikten dolayı ayrılmalarıhalinde. En fazla iki sene fakirlik nafaka ödenmeli ve sonra kaldırılmalıdır.Eş kerim ayrılmalar en fazla bir yıl olmalıdır.
 • ceylanceylan2 ay önce
  2 tane çocugum var hamileyim esim boşta neredeyse dogum yapacam kurus paramiz yok ne yapacam
 • Salman KaramanoğluSalman Karamanoğlu2 ay önce
  Ayrıldığım kadından çocuğum yok boşanma davasından sonra 10.000 TL maddi 15.000 TL manevi tazminat ödedim ve buna rağmen 14 yıldır her ay 250 TL yoksulluk nafakası ödüyorum. Bir an önce Adalet bakanlığının ve Aileden sorumlu bakanların bu işe bir el atması gerekiyor. Başka bir evlilik yaptım 4 çocuğum var 2'si üniversite 1'i lise okuyor. Evim kira arabam yok bütün emeklerim bu açılan davalara gitti. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ricam nafaka davalarının 3 yıl ile sınırlı tutulması gerekiyor ve böylece hem boşanmaların hem de kadın cinayetlerinin son bulacağını düşünüyorum
 • İzmirliİzmirli2 ay önce
  16 yıl oldu birşeyler düzeltsin artık
 • ahmetahmet2 ay önce
  nafaka teröru kalksın 3 yıldır öduyorum ıspat edemıyoruz devlet her konuda hakliı cıkarıyo kadınları resmı evlılık yapmıyolar ımam nıkahı yapım ılıskilerine devam ediyorlar bızler nafaka öduyoruz zor geliyo yetgililerden buna cozum bulmalarını ıstıyoruz
 • yüksel tuğayyüksel tuğay2 ay önce
  Bu nafaka terörü sebebiyle milyonlarca erkeği mağdur ediyorlar. Sadece boşananalar değil, bu nafaka terörü aileleri de perişan etmiştir. Milyonlarca aile dağılmak üzeredir. Ömür boyu nafakayı duyan kadın boşanmamak için bin bir türlü yola başvurmaktadır. Devlet, nasıl aileleri yıkmayı kendisine görev edinebilir? Çok adaletsizlik var. Hani kadın erkek eşitti??Ama şu bir gerçek ki erkek evini tertketti ise çok mutlu huzuzurlu değildir. kadın mutsuz ise uzaklaştırma kararı ile erkeği evden atıyor zaten. her iki durumda da erkek ödemek zorunda kalıyor.adalet yok niye devlet bayanları tutuyor haksız yere .evlenmış ayrılmış en fazla 1 yıl nafaka ondan sonra girsin çalışsın işe yazık degilmi erkeklerin niye özgürlükleri ellerinden alınıyor. hep cinnet haberleri niye erkek haklıysada haksız muamelesi görüyör hakimlerdenbirde tamam çocuğa nafaka veriliyordaannneye niye veriliyor girsin işe çalışsın hangi devirde yaşıyoruz. birde her sene nafaka artır davası mahkeme ve karşı tarafın avukat masraflarını erkeğe ödetiyorlar bu adaletmi. o çocuğu tek başınamı yaptı anneysen elini taşın altına koyacan. bizim devletimiz yanlış yapıyor süresiz nafaka nedir ya? adam evlendi eski eşe çocuğa nafaka eee ikinci eşine yapıcak bana açıklama yapın. boşanmalara bakın ya sebebi ne bütün masraf erkege dügün dernek altın inci erkek haklıda olsa hiç bir masrafıkarşılanmıyor ama bayanlar altını al ceyızı al nafakayıda al nerde adalet nerde kaynana kayınbaba damadın emekleri? yazılacak çok şey varda sinirlerim bozuluyor nasıl bir sistem bu erkekler ne para babasımı 1ay çalış aldıgın asgari ücret parayı böl hakim bey bu kırız hayat şartları nafaka veren erkege hiç yansımıyor hersey çok ucuz.ama kadın nafaka baglarken herşey çok pahalı. türkiye hiç ileri görüşlü ülke olmadı aliden aldı veliye verdi.niye veliyede çalış desene .haksızlıklar haksızlıklar duy sesimizi devlet.(nerde bu devlet) Bu yasa erkeğe de çocuklara da yapılmış bir zulüm yasasıdır. Kendini bilmez Allah korkusu olmayanların kocasından intikam almak için kullanılmaya başlanmıştır.Derhal değiştrilmelidir
 • MuratMurat2 ay önce
  Bu nafaka terörü sebebiyle milyonlarca erkek mağdur. Sadece boşananalar değil, bu nafaka terörü aileleri de perişan etmiştir. Milyonlarca aile dağılmak üzeredir. Ömür boyu nafakayı duyan kadın boşanmak için bin bir türlü yola başvurmaktadır. Devlet, nasıl aileleri yıkmayı kendisinegörev edinebilir?Ülkede aile hayatı bitmek üzere, yerini tamamen fuhuş alıyor. Fuhuş her geçen gün yaygınlaşıyor. Artık, bar, pavyon, meyhane, birahaneler açılmakta kadınlar-erkekler hep oraya dolmaktadır. Neden aile hayatı yerine pavyon, birahane, meyhane hayatını vatandaşa devlet zorluyor? Bu kötülüğü, düşman devlet yapmaz.
 • cemil cemil 2 ay önce
  10yıl nafaka ödedim 10bin maddi manevi tazminat 10bın geriye dönük nafaka ödedim ve 20bın tl anlaşma karşılıgı sadece yoksulluk nafakasından vazgeçti.biryıl önce dava açti yine nafaka kazandı 600 tl mahkeme masrafi geriye dönük borç birikiyor.maddi durumum hiç iyi degil evliyim ve 2çocugum var asgari ücretle çalışıyorum ne yapayım benim maasımdan başka gelirim yok amahakim beni cok zengin zannediyor dosyayı inceleyemiyolar feragat ediyorum diye imzası var mahkeme kabul etmiyo.cok zenginler ama eski esimin adı batsın insallah üzerine bişey yok diye yoksul sayılıyor.ben şaşdım adalet neresinde onca altınları aldı gitti evden tekrar mahkeme açtı bana mahkemede onu haklı buldu ulan 5şahidim var yınede haklı kadın.derdimi kim çözecek devletim sayın Baskanım nerdesiniz niye oy verdik haklıyı haksızı ayırt edersiniz dinimizde bile böyle bi nafaka süresi yok kısa bir dönem var ondada hamilemi degilmi anlamak için duy sesimizi. bu konu cok cinnet geçiren aileleresebep olacak çünkü uçuruma sürüklüyolar erkekleri
 • handan handan 2 ay önce
  bakın cok adaletsizlik var evlendı 1yıl evlı kaldı ayrıldılar bunun neyıne nafaka verecek bunların yasları genç gitsin çalışsın.ama evlenilmiş 20 küsür evlilik sürmüş bayan çalışma hayatını unutmuş yaş ilerlemiş iş bulamıyor o zaman baglansın magdur oluyor.birde tamam cocuga nafaka veriliyorda annneye niye veriliyor girsin işe hangi devirde yaşıyoruz.birde her sene nafaka artır davası mahkeme masrafları erkege bu adaletmi.o çocugu tek başınamı yaptı anneysen elini taşın altına koyacan. bizim devletimiz yanlış yapıyor süresiz nafaka nedir ya? adam evlendi eski eşeçocuga nafaka eee ikinci eşine yapıcak bana açıklama yapın.boşanmalara bakın ya sebebi ne bütün masraf erkege dügün dernek altın inci erkek haklıda olsa hiç bir masrafi karşılanmıyoama bayanlar altını al ceyızı al nafakayıda al nerde adalet nerde kaynana kayınbaba damadın emekleri? yazılacak çok şey varda sinirlerim bozuluyor nasıl bir sistem bu erkekler ne para babasımı1ay çalış aldıgın asgari ücret parayı böl hakim bey bu kırız hayat şartları nafaka veren erkege hiç yansımıyor hersey çok ucuz.ama kadın nafaka baglarken herşey çok pahalı. türkiye hiç ileri görüşlü ülke olmadı aliden aldı veliye verdi.niye veliyede çalış desene.haksızlılar haksızlıklar duy sesimizi devlet
 • skyrunnerskyrunner2 ay önce
  "Handan Yagmur5 sa önceErkek odemek zorunda kadinin her hangi bir geliri yoksa bir de cocuk okutuyorsa evini terketmisse bakmak ve odemek zorunda oyle bir dunya yok." Kadın çalışmazsa oturduğu yerden gelir elbet olmaz. Çocuklardan anne ve baba da eşit oranda sorumlu olmalı. Ama şu bir gerçek ki erkek evini tertketti ise çok mutlu hzuzurlu değildir. kadın mutsuz ise uzaklaştırma kararı ile erkeği evden atıyor zaten. her iki durumda da erkek ödemek zorunda kalıyor.
 • canancanan2 ay önce
  adalet yok niye devlet bayanları tutuyor haksız yere .evlenmış ayrılmış en fazla 1 yıl nafaka ondan sonra girsin çalışsın işe yazık degilmi erkekler niye özgürlükleri ellerinden alınıyor. hep cinnet haberleri niye erkek haklıysada haksız muamelesi görüyör hakimlerden
 • Handan YagmurHandan Yagmur2 ay önce
  Erkek odemek zorunda kadinin her hangi bir geliri yoksa bir de cocuk okutuyorsa evini terketmisse bakmak ve odemek zorunda oyle bir dunya yok.
 • Gülşen UysalGülşen Uysal2 ay önce
  nafaka verilecekse neden boşanılıyor. mantiken evlilik devam ediyor gibi çünkü bakmakla yükümlülük devam etmiş oluyor. mahkemelerde bi durum var önceden verilen bir emsal karar yasaya rağmen o emsal kararla gelecek kararlar veriliyor her dosya ayrı karar gerektirir.yeni emsal kararlar oluşmalı.yargıtay bu anlamda yeni çözümlemeler getirmeli.aile yapısına uymayan hak edilmeyen haklar verilebiliyor.yaşlılık evlilikleri hele ranta menfaatedönüşmüş durumda yargıtay yeni emsal kararlarla çoğu sorunları çözebilir.
 • ahmetahmet2 ay önce
  evliyken gece 03.00-05.00 e kadar oyun oynayan bir kadına nafaka ödüyorum geliride üst düzeyde
 • FATİH SOYLUFATİH SOYLU2 ay önce
  SAYN YETKILILER4 YIL ONCE BOSANDM AYRILDIGIM KADN BASKA BİRİSİ ILE DININIKAH YAPTI HALA BENDEN KENDİNE VERİLEN NAFAKASI ALIYOR SBAT EDEMİYORUM COCUKLARIMI 1 YILDIR GOSTERMIYOR AYRICA COCUKLARIN PSIOLOJII BOZULMASIN DYE SIKAYETTE BULUNMADIM AMA BEN MAGDUR OLDUM COCUKLAR HAKKIMDA BABALARNIN SORUMSUZ OLDUGUNU DUSUNECEKBU ONUD KONUSMADIGIM AVUKAT KALMADI HC KIMSEDEN YARDIM ALAMADIM COCUKLARI GORMEK ICN GITTIGIMDE KAPILAR YUZUME KAPANDI AYRILDGIM KADIN AILE MULKUNDE YASIYOR BABASINN EMEKLI MAASINI ANNESININ ELINDEN ALIYOR SIGORTASIZ BIR ISDE CALIYOR SOSYAL YARDIM KURULUŞLARINDAN HALA YARDIM ALIYOR BANA YARDMCIM OLACAK BIR AVUKAT ISTIYORUM SUAN ASGARI UCRETILE CALISIYORUM AVUKATTA PARA VERECEK DURUMUM YOK CALISTGIM FABRIKADA KALIYORUM BANA YARDM EDINAYRICA KENDISNE VERLEN 200 TL PARAYI MASAYA KOYUP SIGARA YAKIP KULLUNU USTUNE ATAN BUNUN RESMINI CEKIPINSTRAM HESABINA KOYAN BU KADINA PARA ODEMEK ISTEMIYORUM
 • HANİFİHANİFİ2 ay önce
  AİLE MAHKEMESİNDEKİ BU TARAFLI KANUNDAN DOLAYI TÜRKİYEDE GÜNDE 300 ÇİFT BOŞANIYOR BUNU BİLEN VARMI ACABA
 • HANİFİHANİFİ2 ay önce
  BU DURUMU TİCARETE ÇEVİREN Bİ ÇOK KADIN VAR SEBEBİ KİM ACABA
 • HANİFİHANİFİ2 ay önce
  KADINLARA VERİLEN HAKLAR BÖYLE OLURSA BOŞANMALARIN ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ
 • mustafamustafa2 ay önce
  Yok süreliymiş yok şarta bağlıymış.ALLAHın kitabında bu şartlar yok. Talak suresinde herşey apaçık. Şartsız ve tamamen kaldırılsın. Eskiden verilen tüm nafakalar verene iade edilsin. Etmeyen ceza alsın. Bu kanunları koyanlar yararlananlar ve sürdürenler adaletsizlikten zulümden ve kişilik hakkını gaspetmekten ceza alsın.Hem tazminatlar da kaldırılsın.Boşanma davaları tek celsede bitsin. Çekişme kısmı başka mahkemede görülsün ama boşanılsın derhal.
 • yakutyakut3 ay önce
  artık bitmeli bu nafaka yasası ( ÖMÜR BOYU NAFAKA ÖDEMESİ OLMAZ )ÇALIŞABİLİR DURUMDAYSA ZATEN SİGORTASIZ ÇALIŞIYORLAR ÖMÜR BOYU NAFAKA OLMAZ EN KISA ZAMANDA NAFAKA YASASI ÇIKMALIDIR DAHA NEYİ BEKLİYORLAR ADLİYELER BOŞANMAYLA DOLDU ANLAMADIM NEYİ BEKLİYORLARSABİTSİN BU ÇİLE
 • ahmetahmet3 ay önce
  Hiç bir erkek çocuklarının annesini durup dururken boşamaz .Bu kanun evde kadınları erkek haline getirmiş ve en ufak bir tartışma da boşanmayı evden uzaklaştırmayı silah olarak kullanmaya başlamışlardır.Kadınların dövülmesi ve itilip kakılmasına karşıyız hepimizinde kız çocukları var fakat bunlarıseçme avukat yalanlarıyla davaya yada şikayete dönüştürenlerin
 • MEHMETMEHMET3 ay önce
  Kadın istediğini yapacak mahkeme dekusurlu olacak ama nafaka alacak bu nasıl adalet hukuk
 • hsyn2802hsyn28023 ay önce
  Boşuna uğraşmayın gelmez. Millet vekillerinin maaşlarına zam bir gecede geçebiliyorken halkın yararına olacak bir şey tam anlamıyla geçmez geçse de çok geç ve eksiklerle geçer. Sorun millet vekillerin ayağına takılıyorsa geçer takılmıyorsa nah geçer.
 • osmsn türkosmsn türk3 ay önce
  yoksullu nafakası denılen pislğin kaldırıması gerekir devlet bu işi üzerine alsın bir fon kursun ınsanları ömür boyu birbriyleboğuşturmasn.iş bulucaya kadar bir yıl verilebılır.bu tolumun bir kanayan yarasıdır.kadın çalışsın ona devlet öncük etsin.rızgını insanlardan almasınlaradam yoksulluk nafakası vriyor ama zehır zukkum ediyor.buda iyibirşey değil.yoksulluk nafakasına son verılmesin bekliyoruz.
 • ADEM ÇELİKADEM ÇELİK3 ay önce
  adem çelik 12 yıldırnafakaödüyorumkızım 2011 yılında18yasıdoldurdu 2014 yılında evlendidahadünekadar nafakaaldılarbendenbosananeşimgelir düzeyi çokyüksekmal varlıgınıbaşkalarının üzerindetutuyor benimyanlızca biremeklimaaşımvarkiradayım birküçükkızımvar hala nafakaödüyorumbiz erkeklerbunlarıhak etmiyoruz bizde bir insanızkadınhaklarıtamam dabölemiolmalı
 • skyrunnerskyrunner3 ay önce
  ahmet kardeş yorumun çok doğru...Boşanma gerçekleşirse bir daha uzun bir süre evlilik düşünmem. Çok seversem bin kere düşünürüm çok çok biriyle hayatımı paylaşırım. nikah yapıp aynı sıkıntıları yaşamak istemem.
 • ahmetahmet3 ay önce
  boşanma sürecindeyim.eşimi 10 yıllık emeğiminyarısını verdiğim halde ..nafaka şantazı adı altında anlaşmaya gelmediler.sadece 3 yıl evli kaldım.düğün..eşya..evin tümharcamalarını ben yaptım.. evden eşyaları almış gitmiş.. hesaplara bloke koymuş.. para zatenpul oldu.. dolar aldı başını gitti.. adalet mi bu? bi daha nasl güvenecem bi daha nasıl evlenecem.. siz siz olun bin kere düşünün
 • umutumut3 ay önce
  Nafaka ile boşanma arasındaki bağ nafaka iptal edilerek kaldırılmalı. Boşanma evli çiftlerin evliliklerini sonlandırılması olarak düşünülmeli. Nafaka bir taraftan alıp diğer tarafa verirken bir alan kişiyi çalışmadan kazanmaya alıştırıyor. Evlilik sevgi bağının nikahla taçlandırılmasıdır. İnsanlar evlenip boşanmaktan korkar oldu sırf nafaka ve mal paylaşımı için. Eğer hayatlar paylaşılamıyorsa maddi değerler de paylaşılmamalı. Evlilikle maddi kazanım birbirinden uzak olması gereken kavramlar bence.Evlenirken insanlar maddiyatı düşünmeden evleniyor. Boşanırken de konusu yapılmamalıdır. Nafaka ve maddi kazanımlar manevi kazanım olarak düşünülmemelidir. Boşanmada aile büyükleri yanında evli çiftlerin mahremlerinin maddi kazanımlar için ortaya dökülmesi ve suçlu aranması hiç değildir. Boşanma konusu ile tanışmayan insanlar azınlıkta olduğu için göz ardı ediliyor. 1 gece evli kalıp ölene kadar nafaka ödemek zorunluluğu o kadar zor bir durum ki….. Boşanma sürecinin uzun olması sosyal hayatların uzun süre askıya alınması….Nafaka ödeyenin hapise girme korkusu ile çalışmak zorunda olması…. Nafaka alanında da sağlığı yerinde ise çalışmaya burun kıvırması…. Her şey açık net…. Yetkililer sağ duyulu olur inşallah…(hem oğlu ve kızı aynı durumu yaşamış gibi)
 • serapserap3 ay önce
  çocuklu bayanlara nafaka ödenmeli

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019