THY- Euroleague

Nafaka kalkacak mı? Süresiz nafakaya Erdoğan'dan ayar geldi!

Binlerce erkeğin korkulu rüyası olan süresiz nafaka ödeme uygulamasında son dakika gelişmesi yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat planında vatandaşların çağrılarına kulak verildi. Erdoğan eylem planında nafaka ödeme sisteminin adil bir hale getirileceği açıklandı.

08 Kasım 2018 Perşembe 12:40
Nafaka kalkacak mı? Süresiz nafakaya Erdoğan'dan ayar geldi!

Binlerce erkeğin korkulu rüyası olan ömür boyu nafaka ödeme uygulamasında son dakika gelişmesi yaşandı. Vatandaşların çağrılarına kulak veren hükümet yeni düzenleme için harekete geçti. Peki Nafaka kanunu değişiyor mu? Nafaka kaldırılıyor mu? Nafakanın süresi ne olacak? Nafaka miktarı nedir.? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabinenin 100 günlük eylem planını açıkladı. Eylem planında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren konular var. 100 günlük eylem planı maddeleri arasında Türkiye'nin kanayan yarası olan nafaka konusuda var. Eylem planının 15. maddesi nafakaya ayrıldı ve şöyle denildi. 'Nafaka ödemesi sisteminin adil bir hale getirilmesi' gerekmektedir.

Nafaka için ilk adım atıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı süresiz nafaka sorununu “Gündem buluşmaları” konulu toplantıyla masaya yatırdı. Toplantının içeriğini oluşturan yoksulluk nafakası müessesesinin son dönemde medyada sıklıkla gündeme geldiğini ve kamuoyunda çeşitli açılardan tartışıldığını vurgulayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da, şunları söyledi:  ‘Yoksulluk nafakasını düzenleyen Medeni Kanunun ilgili hükümlerinin, eleştiriye neden olan uygulamaların en aza indirilmesi ve taraflar için adil bir çözüm üretmesi adına toplumsal gereklilikler doğrultusunda, ilgili tüm taraflarca değerlendirilmesi bir zaruret haline gelmiştir. Boşanmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda aile fertlerinin herhangi birinin mağduriyet yaşamayacağı ve hak kaybına uğramayacağı bir sistemi daha işlevsel hale getirmek durumundayız hep beraber.”

İYİ Parti'den nafaka teklifi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, nafaka alacağını tahsil edemeyen eşe yardımcı olmak amacıyla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Nafaka Takip Müdürlüğü kurulması için kanun teklifi verdi. Türkan, teklifin gerekçesinde, "Boşanmaya ilişkin mahkeme kararları incelendiğinde, talep edilmişse neredeyse tamamına yakınında nafakaya hükmedildiği görülmektedir. Bu görüntü, birçok sorunu yokmuş gibi göstermektedir. Çünkü, özellikle geçim sıkıntısına bağlı boşanmalarda mahkemece bağlanan nafaka, çok önemli oranda borçlunun ödeme kabiliyetinin yokluğu sebebiyle tahsil edilememektedir. Zaten ödeme imkanı olsa bu boşanmaların önemli bir kısmı çoğunlukla yaşanmayacaktır. Bu durumda nafaka bağlanmış ve mağduriyeti giderilmiş gibi görünen eş ve çocuk aslında bunu tahsil edemezken toplumun geneli ve devlet organları durumdan haberdar değildir." değerlendirmesini yaptı.

Nafaka konusunda kim ne söylemişti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 'Süresiz nafaka' uygulamasının esnetilmesi konusunda harekete geçildiğini açıkladı. Farklı alternatifleri değerlendiren Adalet Bakanlığı çalışmanın sonuna geldi. Süresiz nafakanın kaldırılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Kadının korunması esas ama iki yıl evli kalmışlar sonra medeni şekilde ayrılmışlar. İki sene evlendiler diye bunları birbirleriyle ölene kadar hukuken bağlamak doğru değil. Ama esasen kadını korumak kırmızı çizgimiz” dedi.

İki yıl nafaka ödenecek sonrasına bakılacak

İki yıl nafaka ödedikten sonra başka formüllerle devletin desteklemesi yönünde çalışma yapmayı planladıklarına işaret eden Bakan Gül, Avrupa’daki örnekleri incelediklerine değindi. Süresiz nafakada kadını da koruyan bir taslak hazırladıklarını anlatan Gül, bu konuyu seçim sonrasında ilgililerle paylaşıp neticeye ulaştırmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi. Boşanmış çiftler arasında süresiz nafaka ödenmesine yönelik itirazlar Nisan ayında gündeme taşınmıştı. Boşanmalarda nafakanın ne kadar ödeneceğine ilişkin hakim, nafakayı ödeyecek kişinin geliri oranında bir miktara hükmetmektedir. Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Temsilcisi İlknur Birsel, 1 gün bile evli kalmadan ömür boyu nafaka ödemeye mahkûm edilen mağdurların sesini duyurmak için başlattıkları imza kampanyasındaki imza sayısının 6 bini aştığını belirterek, “Kamuoyu bizim sesimizi duydu ve haklılığımızı gördü. Meclis’e ve hükümete bu imzaları en kısa sürede sunacağız” dedi.

"Bakan bize neden sahip çıkmıyor?"

Ahmet Kural ile Sıla arasındaki kavga sonrası, Sıla’ya destek mesajı yollayan Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a tepkiler sürüyor. Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu da, aileden ziyade ‘kadın’ bakanı gibi faaliyet gösteren Zümrüt’ü eleştirerek, “Sıla’ya sahip çıkan bakanlık bize neden sahip çıkmıyor” açıklamasında bulundu.

Nafaka yasası nasıl olmalı?

Birsel, önerilerini anlattı:

-Boşanmak için gereken bekleme süresi 3 yıldan 1 yıla indirilsin.

-Yoksulluk nafakası en fazla 5 yıl verilsin.

-Yoksulluk nafakası, “az kusurlu” ya da “kusursuz eşe” verilsin.

-Süre sonunda mağduriyet sürüyorsa nafakayı fon kurup devlet karşılasın.

-Asgari ücretliler aleyhine hükmedilecek nafaka da bu fondan ödensin.

-Mal rejimi davası açma hakkı 1 yıl olarak düzenlensin.

-Nafakasını ödeyemeyen eşe tazyik hapsi kaldırılsın.

-Altsoya “yardım nafakası” yeniden değerlendirilsin.

Haber Tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe 12:40

YORUM YAZ

 • Zeynel DuranZeynel Duran1 gün önce
  İkinci evlilik sonrası bir ile beş senearası beraberliği olup çoluk çocukları olmayan ve eşlerin asiri gecimsizlikten dolayı ayrılmalarıhalinde. En fazla iki sene fakirlik nafaka ödenmeli ve sonra kaldırılmalıdır.Eş kerim ayrılmalar en fazla bir yıl olmalıdır.
 • ceylanceylan1 gün önce
  2 tane çocugum var hamileyim esim boşta neredeyse dogum yapacam kurus paramiz yok ne yapacam
 • Salman KaramanoğluSalman Karamanoğlu3 gün önce
  Ayrıldığım kadından çocuğum yok boşanma davasından sonra 10.000 TL maddi 15.000 TL manevi tazminat ödedim ve buna rağmen 14 yıldır her ay 250 TL yoksulluk nafakası ödüyorum. Bir an önce Adalet bakanlığının ve Aileden sorumlu bakanların bu işe bir el atması gerekiyor. Başka bir evlilik yaptım 4 çocuğum var 2'si üniversite 1'i lise okuyor. Evim kira arabam yok bütün emeklerim bu açılan davalara gitti. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ricam nafaka davalarının 3 yıl ile sınırlı tutulması gerekiyor ve böylece hem boşanmaların hem de kadın cinayetlerinin son bulacağını düşünüyorum
 • İzmirliİzmirli5 gün önce
  16 yıl oldu birşeyler düzeltsin artık
 • ahmetahmet5 gün önce
  nafaka teröru kalksın 3 yıldır öduyorum ıspat edemıyoruz devlet her konuda hakliı cıkarıyo kadınları resmı evlılık yapmıyolar ımam nıkahı yapım ılıskilerine devam ediyorlar bızler nafaka öduyoruz zor geliyo yetgililerden buna cozum bulmalarını ıstıyoruz
 • yüksel tuğayyüksel tuğay7 gün önce
  Bu nafaka terörü sebebiyle milyonlarca erkeği mağdur ediyorlar. Sadece boşananalar değil, bu nafaka terörü aileleri de perişan etmiştir. Milyonlarca aile dağılmak üzeredir. Ömür boyu nafakayı duyan kadın boşanmamak için bin bir türlü yola başvurmaktadır. Devlet, nasıl aileleri yıkmayı kendisine görev edinebilir? Çok adaletsizlik var. Hani kadın erkek eşitti??Ama şu bir gerçek ki erkek evini tertketti ise çok mutlu huzuzurlu değildir. kadın mutsuz ise uzaklaştırma kararı ile erkeği evden atıyor zaten. her iki durumda da erkek ödemek zorunda kalıyor.adalet yok niye devlet bayanları tutuyor haksız yere .evlenmış ayrılmış en fazla 1 yıl nafaka ondan sonra girsin çalışsın işe yazık degilmi erkeklerin niye özgürlükleri ellerinden alınıyor. hep cinnet haberleri niye erkek haklıysada haksız muamelesi görüyör hakimlerdenbirde tamam çocuğa nafaka veriliyordaannneye niye veriliyor girsin işe çalışsın hangi devirde yaşıyoruz. birde her sene nafaka artır davası mahkeme ve karşı tarafın avukat masraflarını erkeğe ödetiyorlar bu adaletmi. o çocuğu tek başınamı yaptı anneysen elini taşın altına koyacan. bizim devletimiz yanlış yapıyor süresiz nafaka nedir ya? adam evlendi eski eşe çocuğa nafaka eee ikinci eşine yapıcak bana açıklama yapın. boşanmalara bakın ya sebebi ne bütün masraf erkege dügün dernek altın inci erkek haklıda olsa hiç bir masrafıkarşılanmıyor ama bayanlar altını al ceyızı al nafakayıda al nerde adalet nerde kaynana kayınbaba damadın emekleri? yazılacak çok şey varda sinirlerim bozuluyor nasıl bir sistem bu erkekler ne para babasımı 1ay çalış aldıgın asgari ücret parayı böl hakim bey bu kırız hayat şartları nafaka veren erkege hiç yansımıyor hersey çok ucuz.ama kadın nafaka baglarken herşey çok pahalı. türkiye hiç ileri görüşlü ülke olmadı aliden aldı veliye verdi.niye veliyede çalış desene .haksızlıklar haksızlıklar duy sesimizi devlet.(nerde bu devlet) Bu yasa erkeğe de çocuklara da yapılmış bir zulüm yasasıdır. Kendini bilmez Allah korkusu olmayanların kocasından intikam almak için kullanılmaya başlanmıştır.Derhal değiştrilmelidir
 • MuratMurat11 gün önce
  Bu nafaka terörü sebebiyle milyonlarca erkek mağdur. Sadece boşananalar değil, bu nafaka terörü aileleri de perişan etmiştir. Milyonlarca aile dağılmak üzeredir. Ömür boyu nafakayı duyan kadın boşanmak için bin bir türlü yola başvurmaktadır. Devlet, nasıl aileleri yıkmayı kendisinegörev edinebilir?Ülkede aile hayatı bitmek üzere, yerini tamamen fuhuş alıyor. Fuhuş her geçen gün yaygınlaşıyor. Artık, bar, pavyon, meyhane, birahaneler açılmakta kadınlar-erkekler hep oraya dolmaktadır. Neden aile hayatı yerine pavyon, birahane, meyhane hayatını vatandaşa devlet zorluyor? Bu kötülüğü, düşman devlet yapmaz.
 • cemil cemil 12 gün önce
  10yıl nafaka ödedim 10bin maddi manevi tazminat 10bın geriye dönük nafaka ödedim ve 20bın tl anlaşma karşılıgı sadece yoksulluk nafakasından vazgeçti.biryıl önce dava açti yine nafaka kazandı 600 tl mahkeme masrafi geriye dönük borç birikiyor.maddi durumum hiç iyi degil evliyim ve 2çocugum var asgari ücretle çalışıyorum ne yapayım benim maasımdan başka gelirim yok amahakim beni cok zengin zannediyor dosyayı inceleyemiyolar feragat ediyorum diye imzası var mahkeme kabul etmiyo.cok zenginler ama eski esimin adı batsın insallah üzerine bişey yok diye yoksul sayılıyor.ben şaşdım adalet neresinde onca altınları aldı gitti evden tekrar mahkeme açtı bana mahkemede onu haklı buldu ulan 5şahidim var yınede haklı kadın.derdimi kim çözecek devletim sayın Baskanım nerdesiniz niye oy verdik haklıyı haksızı ayırt edersiniz dinimizde bile böyle bi nafaka süresi yok kısa bir dönem var ondada hamilemi degilmi anlamak için duy sesimizi. bu konu cok cinnet geçiren aileleresebep olacak çünkü uçuruma sürüklüyolar erkekleri
 • handan handan 12 gün önce
  bakın cok adaletsizlik var evlendı 1yıl evlı kaldı ayrıldılar bunun neyıne nafaka verecek bunların yasları genç gitsin çalışsın.ama evlenilmiş 20 küsür evlilik sürmüş bayan çalışma hayatını unutmuş yaş ilerlemiş iş bulamıyor o zaman baglansın magdur oluyor.birde tamam cocuga nafaka veriliyorda annneye niye veriliyor girsin işe hangi devirde yaşıyoruz.birde her sene nafaka artır davası mahkeme masrafları erkege bu adaletmi.o çocugu tek başınamı yaptı anneysen elini taşın altına koyacan. bizim devletimiz yanlış yapıyor süresiz nafaka nedir ya? adam evlendi eski eşeçocuga nafaka eee ikinci eşine yapıcak bana açıklama yapın.boşanmalara bakın ya sebebi ne bütün masraf erkege dügün dernek altın inci erkek haklıda olsa hiç bir masrafi karşılanmıyoama bayanlar altını al ceyızı al nafakayıda al nerde adalet nerde kaynana kayınbaba damadın emekleri? yazılacak çok şey varda sinirlerim bozuluyor nasıl bir sistem bu erkekler ne para babasımı1ay çalış aldıgın asgari ücret parayı böl hakim bey bu kırız hayat şartları nafaka veren erkege hiç yansımıyor hersey çok ucuz.ama kadın nafaka baglarken herşey çok pahalı. türkiye hiç ileri görüşlü ülke olmadı aliden aldı veliye verdi.niye veliyede çalış desene.haksızlılar haksızlıklar duy sesimizi devlet
 • skyrunnerskyrunner13 gün önce
  "Handan Yagmur5 sa önceErkek odemek zorunda kadinin her hangi bir geliri yoksa bir de cocuk okutuyorsa evini terketmisse bakmak ve odemek zorunda oyle bir dunya yok." Kadın çalışmazsa oturduğu yerden gelir elbet olmaz. Çocuklardan anne ve baba da eşit oranda sorumlu olmalı. Ama şu bir gerçek ki erkek evini tertketti ise çok mutlu hzuzurlu değildir. kadın mutsuz ise uzaklaştırma kararı ile erkeği evden atıyor zaten. her iki durumda da erkek ödemek zorunda kalıyor.
 • canancanan13 gün önce
  adalet yok niye devlet bayanları tutuyor haksız yere .evlenmış ayrılmış en fazla 1 yıl nafaka ondan sonra girsin çalışsın işe yazık degilmi erkekler niye özgürlükleri ellerinden alınıyor. hep cinnet haberleri niye erkek haklıysada haksız muamelesi görüyör hakimlerden
 • Handan YagmurHandan Yagmur13 gün önce
  Erkek odemek zorunda kadinin her hangi bir geliri yoksa bir de cocuk okutuyorsa evini terketmisse bakmak ve odemek zorunda oyle bir dunya yok.
 • Gülşen UysalGülşen Uysal14 gün önce
  nafaka verilecekse neden boşanılıyor. mantiken evlilik devam ediyor gibi çünkü bakmakla yükümlülük devam etmiş oluyor. mahkemelerde bi durum var önceden verilen bir emsal karar yasaya rağmen o emsal kararla gelecek kararlar veriliyor her dosya ayrı karar gerektirir.yeni emsal kararlar oluşmalı.yargıtay bu anlamda yeni çözümlemeler getirmeli.aile yapısına uymayan hak edilmeyen haklar verilebiliyor.yaşlılık evlilikleri hele ranta menfaatedönüşmüş durumda yargıtay yeni emsal kararlarla çoğu sorunları çözebilir.
 • ahmetahmet17 gün önce
  evliyken gece 03.00-05.00 e kadar oyun oynayan bir kadına nafaka ödüyorum geliride üst düzeyde
 • FATİH SOYLUFATİH SOYLU18 gün önce
  SAYN YETKILILER4 YIL ONCE BOSANDM AYRILDIGIM KADN BASKA BİRİSİ ILE DININIKAH YAPTI HALA BENDEN KENDİNE VERİLEN NAFAKASI ALIYOR SBAT EDEMİYORUM COCUKLARIMI 1 YILDIR GOSTERMIYOR AYRICA COCUKLARIN PSIOLOJII BOZULMASIN DYE SIKAYETTE BULUNMADIM AMA BEN MAGDUR OLDUM COCUKLAR HAKKIMDA BABALARNIN SORUMSUZ OLDUGUNU DUSUNECEKBU ONUD KONUSMADIGIM AVUKAT KALMADI HC KIMSEDEN YARDIM ALAMADIM COCUKLARI GORMEK ICN GITTIGIMDE KAPILAR YUZUME KAPANDI AYRILDGIM KADIN AILE MULKUNDE YASIYOR BABASINN EMEKLI MAASINI ANNESININ ELINDEN ALIYOR SIGORTASIZ BIR ISDE CALIYOR SOSYAL YARDIM KURULUŞLARINDAN HALA YARDIM ALIYOR BANA YARDMCIM OLACAK BIR AVUKAT ISTIYORUM SUAN ASGARI UCRETILE CALISIYORUM AVUKATTA PARA VERECEK DURUMUM YOK CALISTGIM FABRIKADA KALIYORUM BANA YARDM EDINAYRICA KENDISNE VERLEN 200 TL PARAYI MASAYA KOYUP SIGARA YAKIP KULLUNU USTUNE ATAN BUNUN RESMINI CEKIPINSTRAM HESABINA KOYAN BU KADINA PARA ODEMEK ISTEMIYORUM
 • HANİFİHANİFİ18 gün önce
  AİLE MAHKEMESİNDEKİ BU TARAFLI KANUNDAN DOLAYI TÜRKİYEDE GÜNDE 300 ÇİFT BOŞANIYOR BUNU BİLEN VARMI ACABA
 • HANİFİHANİFİ18 gün önce
  BU DURUMU TİCARETE ÇEVİREN Bİ ÇOK KADIN VAR SEBEBİ KİM ACABA
 • HANİFİHANİFİ18 gün önce
  KADINLARA VERİLEN HAKLAR BÖYLE OLURSA BOŞANMALARIN ÖNÜNE KİMSE GEÇEMEZ
 • mustafamustafa19 gün önce
  Yok süreliymiş yok şarta bağlıymış.ALLAHın kitabında bu şartlar yok. Talak suresinde herşey apaçık. Şartsız ve tamamen kaldırılsın. Eskiden verilen tüm nafakalar verene iade edilsin. Etmeyen ceza alsın. Bu kanunları koyanlar yararlananlar ve sürdürenler adaletsizlikten zulümden ve kişilik hakkını gaspetmekten ceza alsın.Hem tazminatlar da kaldırılsın.Boşanma davaları tek celsede bitsin. Çekişme kısmı başka mahkemede görülsün ama boşanılsın derhal.
 • yakutyakut20 gün önce
  artık bitmeli bu nafaka yasası ( ÖMÜR BOYU NAFAKA ÖDEMESİ OLMAZ )ÇALIŞABİLİR DURUMDAYSA ZATEN SİGORTASIZ ÇALIŞIYORLAR ÖMÜR BOYU NAFAKA OLMAZ EN KISA ZAMANDA NAFAKA YASASI ÇIKMALIDIR DAHA NEYİ BEKLİYORLAR ADLİYELER BOŞANMAYLA DOLDU ANLAMADIM NEYİ BEKLİYORLARSABİTSİN BU ÇİLE
 • ahmetahmet20 gün önce
  Hiç bir erkek çocuklarının annesini durup dururken boşamaz .Bu kanun evde kadınları erkek haline getirmiş ve en ufak bir tartışma da boşanmayı evden uzaklaştırmayı silah olarak kullanmaya başlamışlardır.Kadınların dövülmesi ve itilip kakılmasına karşıyız hepimizinde kız çocukları var fakat bunlarıseçme avukat yalanlarıyla davaya yada şikayete dönüştürenlerin
 • MEHMETMEHMET20 gün önce
  Kadın istediğini yapacak mahkeme dekusurlu olacak ama nafaka alacak bu nasıl adalet hukuk
 • hsyn2802hsyn280220 gün önce
  Boşuna uğraşmayın gelmez. Millet vekillerinin maaşlarına zam bir gecede geçebiliyorken halkın yararına olacak bir şey tam anlamıyla geçmez geçse de çok geç ve eksiklerle geçer. Sorun millet vekillerin ayağına takılıyorsa geçer takılmıyorsa nah geçer.
 • osmsn türkosmsn türk20 gün önce
  yoksullu nafakası denılen pislğin kaldırıması gerekir devlet bu işi üzerine alsın bir fon kursun ınsanları ömür boyu birbriyleboğuşturmasn.iş bulucaya kadar bir yıl verilebılır.bu tolumun bir kanayan yarasıdır.kadın çalışsın ona devlet öncük etsin.rızgını insanlardan almasınlaradam yoksulluk nafakası vriyor ama zehır zukkum ediyor.buda iyibirşey değil.yoksulluk nafakasına son verılmesin bekliyoruz.
 • ADEM ÇELİKADEM ÇELİK21 gün önce
  adem çelik 12 yıldırnafakaödüyorumkızım 2011 yılında18yasıdoldurdu 2014 yılında evlendidahadünekadar nafakaaldılarbendenbosananeşimgelir düzeyi çokyüksekmal varlıgınıbaşkalarının üzerindetutuyor benimyanlızca biremeklimaaşımvarkiradayım birküçükkızımvar hala nafakaödüyorumbiz erkeklerbunlarıhak etmiyoruz bizde bir insanızkadınhaklarıtamam dabölemiolmalı
 • skyrunnerskyrunner22 gün önce
  ahmet kardeş yorumun çok doğru...Boşanma gerçekleşirse bir daha uzun bir süre evlilik düşünmem. Çok seversem bin kere düşünürüm çok çok biriyle hayatımı paylaşırım. nikah yapıp aynı sıkıntıları yaşamak istemem.
 • ahmetahmet24 gün önce
  boşanma sürecindeyim.eşimi 10 yıllık emeğiminyarısını verdiğim halde ..nafaka şantazı adı altında anlaşmaya gelmediler.sadece 3 yıl evli kaldım.düğün..eşya..evin tümharcamalarını ben yaptım.. evden eşyaları almış gitmiş.. hesaplara bloke koymuş.. para zatenpul oldu.. dolar aldı başını gitti.. adalet mi bu? bi daha nasl güvenecem bi daha nasıl evlenecem.. siz siz olun bin kere düşünün
 • umutumut25 gün önce
  Nafaka ile boşanma arasındaki bağ nafaka iptal edilerek kaldırılmalı. Boşanma evli çiftlerin evliliklerini sonlandırılması olarak düşünülmeli. Nafaka bir taraftan alıp diğer tarafa verirken bir alan kişiyi çalışmadan kazanmaya alıştırıyor. Evlilik sevgi bağının nikahla taçlandırılmasıdır. İnsanlar evlenip boşanmaktan korkar oldu sırf nafaka ve mal paylaşımı için. Eğer hayatlar paylaşılamıyorsa maddi değerler de paylaşılmamalı. Evlilikle maddi kazanım birbirinden uzak olması gereken kavramlar bence.Evlenirken insanlar maddiyatı düşünmeden evleniyor. Boşanırken de konusu yapılmamalıdır. Nafaka ve maddi kazanımlar manevi kazanım olarak düşünülmemelidir. Boşanmada aile büyükleri yanında evli çiftlerin mahremlerinin maddi kazanımlar için ortaya dökülmesi ve suçlu aranması hiç değildir. Boşanma konusu ile tanışmayan insanlar azınlıkta olduğu için göz ardı ediliyor. 1 gece evli kalıp ölene kadar nafaka ödemek zorunluluğu o kadar zor bir durum ki….. Boşanma sürecinin uzun olması sosyal hayatların uzun süre askıya alınması….Nafaka ödeyenin hapise girme korkusu ile çalışmak zorunda olması…. Nafaka alanında da sağlığı yerinde ise çalışmaya burun kıvırması…. Her şey açık net…. Yetkililer sağ duyulu olur inşallah…(hem oğlu ve kızı aynı durumu yaşamış gibi)
 • serapserap25 gün önce
  çocuklu bayanlara nafaka ödenmeli
 • eyüp keyüp k25 gün önce
  Gözleri var görmezler kulakları var duymazlar 15 senedir sen dindarlardan oy al bütün dini kuralları ezen 6284 kanunlaştır yok ya vallahi hayal kırıklısın billahi hayal kırıklığısın ak parti ya sade yol yapmakla köprü yapmak la olmuyor bu işler biz o gece çıkmasaydık sokaklara siz bugüniktidar değildiniz ama kanunlarınız batsın birilerine şirin gözükecez diye islama aykırı kanun çıkartıyorsunuz bizide perişan ediyorsunuz ben hakkımı da verdiğim oylarıda helal etmiyorum
 • kürşattkürşatt25 gün önce
  BANA VE ÇOCUKLARIMA İHANET EDEN BİR KADINI ANLAŞMALI OLARAK BOŞADIM,İKİNCİ EVLİLİĞİMİ YAPTIM. KENDİ AİLE ŞEREFİMİ DÜŞÜNDÜM VE ALÇAĞI TABİR YERİNDEYSE TEŞHİR ETMEDEN ALLI DUVAKLI KAPIMDAN ÇIKARDIM AMA O AŞAĞILIK KAHPEDEN YİNE KURTULAMADIM;SÜREKLİ TACİZ İCRA VE DAVA SÜREÇLERİYLE KARŞI KARŞIYA KALIYORUM,TAHRİK EDİLİYORUM. BURADAN KADIN VEYA ERKEK KADER ARKADAŞLARIMA SESLENİYORUM. HAKLIYSANIZ SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLUN HAKKINI AVUCUNA TESLİM EDİN,BEN HUKUK YERİNE ANLAŞMALI BOŞANMAYI TERCİH ETTİM SİZ SİZ OLUN BENİM GİBİ YAPMAYIN.. ARSIZ VE NAMUSSUZ İNSAN BOŞ DURMAZ.... SADECE ALLAHA HAVALE EDİYORUM...
 • aliali25 gün önce
  LANET OLSUN YAHU. SIRF İNTİKAM ARACI OLARAK KULLANIYOR KADINLARIN ÇOĞU BU NAFAKA OLAYINI. BOŞANDIM, SONRA 2. EVLİLİĞİMİ YAPTIM VE MUTLUYUM, AMA ESKİ KARIM SIRF HUZURUM KAÇSIN DİYE HER YIL BANA ARTIRIM DAVASI AÇIP 1 TL DE OLSA ARTIRIYOR VE BENİ DÜNYANIN MASRAFINA SOKUYOR. AVUKAT PARASI, BİRİKMİŞ FAİZLER, MAHKEME MASRAFI, YETER YAHU. EL İNSAF. ALLAH YOK MU ZANNEDİYOR (HAŞA) BU MİLLETVEKİLLERİ, NEDEN BU SORUNU ÇÖZMÜYORLAR. REİS SENDE SÖZ VERDİN BU NAFAKA SORUNUN ÇÖZECEĞİM DİYE. HANİ. SEN DANIŞMANLARINI BİR AN ÖNCE DEĞİŞ VE SIKI BİR ARAŞTIRMALARINI YAP.
 • yasin yavuzyasin yavuz25 gün önce
  yazıklar olsun diyorum sadece bu insanların sesini ne zaman duyacaksınız 1ay evli kaldım ve 1buçuk yıldır devam eden mahkemem sonucu hala nafaka ödüyorum nerde bu bizim dinimiz adaleti eyyyy DEVLET para için evlilk yapıp yıllarca nafaka alan kadınlara kısa süreli bu evliliklerde bu devletimiz ne zaman dur diyecek allah rızasaı için artık duyun bu isyanımızı
 • birisibirisi26 gün önce
  artık elalem yabancı olmuş bir adamın parasını yemek insanın ağrına gider. çocuk varsabakmak babanın görevi. para olmayınca evlilik de boşanmak da çok zor. nafakaya karşıysakyalnız o zaman boşanmış kadının çalışması şart. nafaka almasın çalışmasın çakallara yem mi olsun.
 • Eyüp kEyüp k27 gün önce
  Evet yaziklar olsun bizi bu hale getirdiler
 • emreemre27 gün önce
  nafaka tamamen kaldırılmalıdır.ben iftiralar sonucu 7 yıldır nafaka ödüyorum,geriye dönük ödediğim nafakayı almam gerekir,gerçekadalet budur.ahirette alacağıma burda almak isterim.
 • vatandaşvatandaş28 gün önce
  Öneridir : Her boşanan kadına kötüymüş gibi yada namussuz gibi muamele yapılamaz hele o bir anneyse kimse bilmez o kadının evliyken nelere maruz kalduğını ve neden boşandığınıçocuğu varsa yıpranma payıda göz önünde bulundurulmalı kesinlikle nafaka kalkmamalı aşağıdaki yorumlara katılmıyorum boşandıktan sonra erkekler kenara çekilemezler bunu adil bulmuyorum..
 • YUSUF ZORYUSUF ZOR28 gün önce
  Birsel Hanım ilk eşinden ayrılınca yeni eşi ile evlenene kadar nafaka almış bir insandır. Belli süre nafaka almasını normal karşılar. Haklıdır da. Oysa oğlu nafakaya maruz kalınca kendi aldığını kadarını hak sayıp artanını belli süreye bağlansın diyor. Ey Akit ve saz arkadaşları. İslam tektir. Biz islamı tam yaşamasak ta bile bile ayetleri eğit bükmek ve eğip bükülmesine destek vermek ne kadar acı ve ne kadar büyük İslami duyarsızlıktır. Acı içinde sizi takip ediyorum. Kadına nafaka enfazla 3 iddet süresi (152,5 güne denk geliyor) hamilelik ihtimali dahil 1 yıl olmalı. Geri süre çocuk nafakası veya Devlet destek nafakası olarak devam etmeli. İslamen yoksula bakmak devletin başlıca görevidir. Bunu yayınlamayacağınızı bile bile yazıyorum.
 • hsyn2802hsyn280229 gün önce
  EEEYYY AKP bu millet size allahın kanunlarını getirin di,ye oy verirken hala allahın değilde insanların kanunları ile mi iş görecez.
 • Onur OOnur O29 gün önce
  Devlet eliyle Süresiz Nafaka uygulaması ile köleleştirildik. Bir daha evlenemez hale geldik. Aile Mahkemesinin kadınlara pozitif ayrımcılığını görünce bir daha evlenmeye cesaret edemiyoruz. Erkekleri ezdiler, aile yapısını perişan ettiler. Kadınlar bile pişman bu durumdan, bir sinirle karakola gidip kocalarını şikayet ediyorlar, avukatlar teşvik ediyor buna 6284 sayılı kanun erkeği sorgusuz, sualsiz evden uzaklaştırıyor. Olur da boşanma davası olursa delil olsun diye. Adam da yediremiyor, boşuyor karısını. Sonuç adam müebbet nafaka mahkumu; kadın dul.
 • GÜLERGÜLER1 ay önce
  BOŞANMIŞ BAYANLARA KAMUDA İŞ ÖNCELİĞİ VERİLMELİ BÖYLELİKLE KADIN MAĞDUR OLMAYINCA KİMSE MAĞDUR OLMAYACAKTIR.
 • M TM T1 ay önce
  Bu yasa erkeğe de çocuklara da yapılmış bir zulüm yasasıdır. Kendini bilmez Allah korkusu olmayanların kocasındanintikam almak için kullanılmaya başlanmıştır.Derhal değiştrilmelidir
 • Oktay BayrakdarOktay Bayrakdar1 ay önce
  Ikı ınsan tanısır severevlenır bu guzel sıkıntı yok - sonra anlasamaz sorunlar olur ve bosanırlar ancak bosanırken neden erkek sankı buyuk bır suc ıslemıste cezalandırılırmıs gıbı omur boyu nafaka odemek zorunda bırakılıyor , Bunun neresınde bır mantıkvar ? Evlenırlerken ıyı - bosanırlarken kötu ve cezalandırılan taraf ekek ? Kadınlar calısamaz kuralımı var kadın calısmaya mahkum edılsın ozaman , evlenıp ayrılmak sankı bır sucmus gıbı muamele yapılıyor ınsanlara, Suresız nafakanın ve hapıs cezasının acilen hıc beklemeden kaldırılması gerekıyor .
 • mustafa serdarmustafa serdar1 ay önce
  Süresizömür boyu ödenen nafaka çok anlamsız ve gerici bir uygulamadır. bir an önce yeni hakkaniyetli bir uygulamanın getirileceğine yönelik umutlarımı hala koruyorum.
 • hakan perişanhakan perişan1 ay önce
  Eşimle anlaşamıyorum ayrılmak istiyorum fakat beni sürekli nafaka ve tazminatla tehdit ediyor, kolumu kapıya vurur darp raporu çıkartırım donuna kadar alırım diye şantaj yapıyor. Emir eri gibi oldum korkudan hiçbir şeyine ses çıkartamıyorum.
 • cem kosancem kosan1 ay önce
  Yaw dunyanin hic bir yerinde olmayan suresiz nafaka sacmaligi uygulamak turkiyeyi en aptal en hukuksuz devlet haline getiriyor...akp bir an ince sureyi 1 yila indirmeli.bunu bekliyoruz
 • yaşar yılmazyaşar yılmaz1 ay önce
  fatma hanıma katılıyom ama her erkek için değil
 • ali kafiali kafi1 ay önce
  çocuğuma 13 yıldır nafaka ödüyorum her yıl nafaka artırım davası açıyorlar ve her yıl karşı tarafın avukatına 2000TL vekalet ücreti ile icra vekalet olarak ta 300TL ... ödüyorum. ömür boyu ben vekalet ücreti ödemeye mahkum mu edildim. vekalet ücreti de değişmeli sonuçta nafaka artırım 3 duruşma avukatlar kazanıyor. saygılar.
 • mehmet hocamehmet hoca1 ay önce
  ÖNERİM: Nafaka eşe sadece 1 yıl olmalı, çocuk varsa ve kadının yanındaysa çocuk ergenliğe ulaşana kadar çocuk bakım parası ödemeli erkek. Ödemeyen hapse atılmalı.
 • nisanisa1 ay önce
  boşanan bütün kadınlar namussuz gibi konuşulmuş 3 çocuğumla zorlu bir hayat mücadesi veriyorum bunu siz anlayamassınızevim kira kendsi kira ödemiyor çocuklarım benim yanımda olması gerktiği gibi çocuklarını aryıp sormuyor bile benim tek düşüncem evlatlarımı düzgün yetiştirmek sizi allah a havale ediyom.
 • besimebesime1 ay önce
  Bu rezilliği bir an önce sonlandırmalılar.Nafaka ömür boyu olmamalı.Asıl bunun yüzündenkadın cinayetleri işleniyor.Kadın sevgilisiyle nafaka yerken adam kahroluyor .
 • fatma yavuzfatma yavuz1 ay önce
  bir bayan olarak çok utanıyorum erkekler çok haklı adamı bosa dostunla gününü gün et mahkeme kadının özel hayatı deni ilgilendirmez desin sen git nafaka öde türk erkegin onurludur resmen p....oluyorsun kanun kadın hakları diyor yasanan kadın cinayetlerinin çogu bu yüzden oldugunu düsünüyorum
 • saddisaddi1 ay önce
  bu ülkede hukuksuzluk bıktım.
 • saddisaddi1 ay önce
  lanet olsun 10 senedir ödüyorum.
 • yasaryasar1 ay önce
  Çocuğuna bile 18 yaşına kadar nafaka ödüyorsun,senden ayrılmış yabancı olmuş hatta düşman bile olmuş birine ölene kadar nafaka ödemek,akıl alacak gibi değil.
 • A.YücelA.Yücel1 ay önce
  Asgari ücretin 1/10 kadar olmalı süresiz nafaka, nişanlandıkları halde nafaka ücretini almak için evlenmeyenler var, asgari ücretin 1/10 u kadar nafaka bağlansın en kısa zamanda evlenip nafakadan vaz geçebileceklerdir.
 • Aslan akbeyAslan akbey1 ay önce
  şu saçmalaığa bak. nafakanın esas mağduru erkekler, iyi partili vekil çıkmış kadınlar nafakalarını alamıyor diye kanun teklifi vermiş. nerden bakayım neresine tüküreyim ben bu anlayışın .. alttaki yorumlara bakıp içim yanıyo, milletin olmaz olsaı şu vekilleri nereleri okuyor kimbilir.
 • HASANHASAN1 ay önce
  KADINMUHAKKKAK KORUNMALI . FON OLUŞTURULUNCA ANLAŞMALI BOŞANMALARARTACAKTIR. ÖLEN BABANINEMEKLİ MAAAŞINIALMAK İÇİNDANIŞIKLIĞI BOŞANANLAROLMUŞTU.BU SUİSTİMALİNÖNÜNE GEÇİLEBİLECEKMİ . NAFAKA VE ÇOCUKTESLİMİ İNFAZININDA İCRALARDAN ALINARAKSOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜKLERİNE VERİLMESİ UYGUN OLACAKTIR. İCRADAİRELERİNİONCA İŞ YÜKÜ ALTINA BU İŞLERDE EZMEKTEDİR. BU VESİLEYLE BUİNFAZİŞİDE İCRALARDAN ALINIRSA HAYIRLI BİR İŞ YAPILMIŞ OLACAKTIR.
 • OrkunOrkun1 ay önce
  Ne demek yani zina yapsa bile nafaka ödenirmiş,desene eski koca bi de pez....lik yaparken ücretde ödeyecek.Yasa akla,bilime fenne ve de vicdana uygun değilse derhal değiştirilmeli,bu kriterlere uygun bir şekildezamanın ruhuna uyarlanmalıdır.
 • Önder Önder 1 ay önce
  Kadını yıllarca süründürenler tabiii ki nafaka ödemeli. Fakat bir iki sene evli kalıp erkeği vampir gibi sömürmek de doğru değil. Ayrıca nafakayı devlet niye karşılıyor arkadaş. Devletin başka işi mi kalmadı?
 • ali cınarali cınar1 ay önce
  Kadın illegal olarak çalışıyor nasıl kanıtlayacağız? Gidip takip mi edelim kayda mı aldıralım? Ayrıca mahkemeler çoğu zaman medeni kanundaki saçmalıktan dolayı kadına pat diye nafaka bağlıyor. Çocuk için bağlanan nafaka ise çok yüksek. Yani bir erkek boşanmışsa ve çocuğu da boşandığı kadında velayetliyse, ömür boyu artık mutsuz olacak... Sonuç? CİNNET !!! Ya bak çocuğa , ya da çocuğa para alıyomuş gibi yapıpta karaktersizlik yapma kadın! Sigortasız çalışmalar, çeşitli tazminatlar açmaya kalkmalar. Sonra vay kadınlar çiçektir bilmem ne. Ulan bunaltıyosunuz delirtiyosunuz insanı!!!!
 • DEREDDERED2 ay önce
  Kadın Zina Dahi Yapsa Nafaka Ödenir bU yasadır
 • özlemimsin-@.hotmail.comö[email protected]2 ay önce
  TUran. SARI.eşim beni kendisi yalancı şahitler tutarak mahkeme bir celsede beni boşadı ben istemediğim halde şimdi evinide aldı ben kirada sürünüyorum bendende nafaka alıyor 1.500 tlye hasta bakıyor 400 de benden alıyor ev kirası yok sosoyal dayanışmadan yakacak yardım alıyır oh ne ala bumu adaletimiz bumu kanununmuz hep öncelik kadın kadın işte bu boşanmalar bu hale gelmeyecek nafakayı devletimiz kaldırması lazım acilen herkez kendi yoluna bakalım o zaman boşanmalarda azalır cinayetlerdederhal devletimiz bu nafaka olayını kaldırması gerekiyor saygılarımla
 • huma kuşuhuma kuşu2 ay önce
  süresiz nafaka zulmü sona erdirilmelidir. hiç bir hukuki bağı kalmamış kadınlara bakma ve giderlerini karşılama mecburiyeti adil olmayan yeni kurulacak ailelerin önünde ciddi bir engeldir.1- ödenmemiş nafakalardan dolayı tazyik hapsini tarihin çöplüğüne gönderin.2- nafaka ödemeyi süreli hale getirin ve azami 3 yılla sınırlı olsun.3* bpşanmış kadının yoksulluğunun faturasını onu boşayan erkeğin omuzlarına yükleyerek işin kolayına kaçan kanunları kaldırın.4- boşanmış kadınların mali geçimini onun yakınlarına yükleyin.anne baba kardeş gibi
 • osmanosman2 ay önce
  Eşim darbe girişimini ve fetöyu savunduğu için boşandık mahkeme beni haklı buldu ancak yinede nafakaya hükmettimecbur ödüyoruz
 • mustafa mersinmustafa mersin2 ay önce
  nafaka meselesini bu gazete duyurdu cok sukur, yurtdisi denklik meselesine de insallah el atarsiniz 10 bin lerce magdur var 30-40 yaslarinda kimse is omadigi icin evlenemiyor
 • mertmert2 ay önce
  4 ay evli kaldım eşimin psikolojik rahatsızlığı ortaya cıktı dava actım kaybeden ben oldum nasıl ülke nasıl adalet 5 senedir ödüyorum ben şiddete başvurmadım diye başıma bunlar geldi illa başımızı derde mi sokalım gazetelere manşet mi olalım bakanlık bi kanun çıkaracak hala yok ...
 • taner sabantaner saban2 ay önce
  boşanma mağdurlarından biriyim hükümetimizden bu konuda yardım bekliyoruz davamda haklı olduğum halde eşimin saldırısına uğramama ramen nafaka ödemeye mahkum edilmiş durumdayım böyle adaletsizlik olmaz
 • halime fetvacıhalime fetvacı2 ay önce
  neden yalnızca bu nafaka ödemelerinde ikinci evlilik yapmış kişilerde göz önünde bulundurulmuyor.. benim eşim ilk evliliğinden ayrılalı 6 yıl olmasına ragmen nafaka ödemek zorunda ve ödiyemediği için hapis kararı çıkıyor benim 4,5 yaşında bir kızım var ayrıca 3 aylıkta bir oğlum var neden bunlarda göz önünde bulundurulmuyor. ayrıldığı eşin mağduriyeti düşünülürken 2. eş ve çocuklarda göz önünde lütfen bulundurulsun. sayın erdoğan sesimize lütfen kulak verin
 • tülaytülay3 ay önce
  Yıllardır eşlerinin eski karılarına nafaka ödeyen kadınlar neden korunmuyor.Madem kadın hakkını koruyacaklar o zaman evli mutlu yuvası olan kadınları da aslak kadınlardan korusunlar. Genç yaşta emekli maaşa bağlıyorlar bu asalakları. ohh babalarından maaş eski kocadan maaş gel keyfim gel. 30 yaşında tembel kadınlar ordusu yaratıyorlar.
 • MuratMurat3 ay önce
  İslam hukukunda kadına nafaka maksimum 3 aydır. 3 ayın üzeri haram ve hırsızlıktır. Kul hakkıdır. Kul hakkı yiyenin ise cenaze namazı kılınmaz. Bu sebeple asla 5 sene nafaka olmaz. Ayrıca çocuk velayeti. Kurana göre velayet babanındır. Ancak yargı hep istisnasız kadınlara vermektedir. Ancak kadın istemiyorum derse erkek velayeti alabilmektedir. Aynı zulüm burdada mevcuttur. Velayete de kesinlikle düzenleme şarttır. Süt emen çocuğun velayeti dahi babanındır. Ona süt annesi tutacaktır. Kuranın hükmü budur.
 • Mustafa AteşMustafa Ateş3 ay önce
  Yıllardır köle gibi çalışıp boşandığımız yüzünü bile görmediğimiz birine nafaka ödüyoruz. 3 yılda bir nafaka artırım davası açıp kazanıyor 5000 TL de nafaka artırımdan kalan farkı alıyor. 3 Yılda bir kredi çekip bu borcu kapatmaya uğraşıyorum yeter artık lütfen bizi bu kölelikten kurtarın. Bütün erkekler kötü bütün kadınlar iyi görülen bir anlayış bu nafaka. ÇAĞDIŞI bu adaletsizliği kaldırın. İhtiyacı varsa kadına en fazla 1 yıl ödensin nafaka sonra kadında çalışşsın. Evlendik diye ölene kadar nafaka ödemek erkeği köleleştirmektir.
 • Hasan Hasan 3 ay önce
  Kanayan o kadar çok yaramız var ki, yapın artık şu kanunu,
 • bilalbilal3 ay önce
  ihsanı ilahiden fazla ihsan ihsan değildir. .bu zulümdür.
 • AbdullahAbdullah3 ay önce
  Sayıncumhur başkanı recep tayyip erdoğan Duy mazlumların sesini artık istemeyen boşansın gitsin Lütfen bu zulme destek olmayın vatandaşını yoksulsa ailesi kabul atmıyorsa devlet baksınVatandaşı Vatandaşın sıtına bindirmeyin lütfenAnnesi . bacısı.halası.teyzesivb hiç bir bağı olmayan kadını niye ben besliyorum Kim suçluysa nafakayı madem o ödesin ozaman İlla erkek niye ödüyor Parası olsun olmasın
 • ilyas YILMAZilyas YILMAZ3 ay önce
  Bu nafaka yüzünden yanımdaki çocuğumu üniversiteye gönderemedim çünkü doymak bilmiyor 418tl nafaka artı maaşımın 1.4 kesiliyor yani kadına her ay 1200 tl para kesiliyor maşımdan babasından alıyor benden alıyor dul maşıda alıyor bu insan çalışırmı inşallah devletimiz bu işi çözer.üç yıl evli kaldık ne yemek ne temizlik özürlü çocuğumu ben işe gittikten sonra sokağa atıyormuış bu işkence üç yıl sürdü.14 yıldan beride benim helal etmediğim paramı yiyor
 • TrTrTrTr3 ay önce
  Nafakaya ayar çekilmesi çok olumlu.Zengin bir erkekle evlenen bayanlar nafaka olayını suistimal ediyor....Orta gelirli beyler evlenmek istediklerinde bosandiklari esine ödedikleri nafaka yuzunden yeni bir evlilik de yapamıyorlar. Geçim derdi...
 • Turgay ÖZENTurgay ÖZEN3 ay önce
  ALLAH RIZASI İÇİN YETKİLİLERDEN YARDIM İSTİYORUZ EŞİM EVDEN CIKIP GİTTİ BOŞANMA DAVASI AÇTI HİÇ BİR SUCUM YOK NAFAKA ÖDÜYORUM ÜSTELİK EVİMDEKİ ESYALARI BÜTÜN ALDIİŞYERİVAR MALİYEYEKAYITLIBEN İSENAFAKA ÖDÜYORUM EVLİLİK YAPACAĞIMYAPAMIYORUM
 • Soner YILMAZSoner YILMAZ3 ay önce
  Bu konunun o kadar çok mağduru var ki... Evleniyorsun ama ayrılamıyorsun. Nafaka için kadın çalışıyor mu, hayatında birisi var mı vs.vs...İşin yoksa dedektiflik yap...
 • İbrahim yılbaşİbrahim yılbaş3 ay önce
  Mrb 5ay evli kaldım 8yıldır nafaka ödüyorum evliliğimde cocukkum yoktur. Yeni bi evlilik yaptım 2 çocuğum var askeri öçretle çalışıyorum çok sıkıntılı günler ve içiyorum nafaka nedeniyleartık bu yasanın meclis te geçmesini istiyorum
 • Emine Akalın Emine Akalın 3 ay önce
  YETKİLİLERDEN YARDIM İSTİYOZ ALLAH RIZASI İÇİN ÇOK HABER YAPIN Yardim edin iş yok bu gün eşim işkur kurasına girdi çıkmadı bir sürü kadın alınmasına ramen erkeklere iş yok 300 tl ödeyemezsek hapis 48 yaşında kadın çalışmıyo öğretmen kızının çoğuna bakıyo icraya vermek için sigortasız 2ay çalıştı avukat tuttu eşimi icraya verdi aslında çalışabilir devlet neden sormuyo devlet ya hapsi kaldırsın ya iş VERSİN KİM MUHTAÇ Bİ ARAŞTIRSIN DEVLET TAYYİP ERDOĞANDAN YARDIM İSTİYOZ TEŞEKKÜR EDERİM
 • vatandaşvatandaş3 ay önce
  Tayyip Baba duy artık sesimizi değiştir bu haksız sistemi Seni seviyoruz ama sen de gör artık halimizi ne dinimizde varne örfümüzde çocuksuz kadına nafaka yazık değilmi üç kuruş maaşla kira mı ödeyelim ev mi geçimdirelim 1 ay evli kalıp tek fiske vurmadan tekkelime hakaret etmeden evi terk edenkadına nafaka mı ödeyelimbizde insanız be Reis düzelt artık şu bozuk sistemi
 • Gürkan AltınGürkan Altın4 ay önce
  Anlaşamayıp iki tarafında isteğiyle çocuksuz ayrılıyorsunuz ama kadına ömür boyu nafaka ödüyorsunuz. 7 ay evli kaldım 10 yıldır çocuksuz kadına ödüyorum. Yeter artık. Güzünü gözünü unuttuğum kadına nafaka ödemek istemiyorum. Yeni bir hayat kuramıyorum.. ! Duyun sesimizi artık değişmeli bu yasa..
 • 1234751234754 ay önce
  ömrüm bitti nafaka ödemekten ben şuan sıcaktan beynim patlıyor çalışmaktan hanfendi klima altında hayat sürüyor bu hakmı adaletmi.D UYUN SESİMİZİ ARTIK YETER

Günün Karikatürü

14 Kasım 2018