• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Süresiz nafaka’ zulmü bitsin! İslâm’da yeri, dünyada benzeri yok

Yeniakit Publisher
2023-12-07 10:28:00 -
‘Süresiz nafaka’ zulmü bitsin! İslâm’da yeri, dünyada benzeri yok

Dünyada bir benzeri bulunmayan “süresiz nafaka zulmü” tam 35 yıldır boşanan erkeği mağdur ediyor. İslam’ın belirlediği kriterlerin dışında kalan ve erkeğin rızası olmadan alındığı için haram hükmüne giren süresiz nafakayı zamanında ödeyemeyen kişiler, faiz ve hapis kıskacında perişan oluyor. Son olarak Bursa’da eski eşinin nafakasını ödeyemediği için 81 yaşındaki Zülfü Şirin dedenin gözyaşları, yaşanan mağduriyeti ortaya koymuştu.

ZEKERİYA SAY  İSTANBUL

Aile yapımıza vurulan pranga olan ve dünyada bir benzeri bulunmayan “süresiz nafaka zulmü” tam 35 yıldır boşanan erkeği mağdur etmeye devam ediyor.
İslam’ın belirlediği kriterlerin dışında kalan ve erkeğin rızası olmadan alındığı için haram hükmüne giren süresiz nafakayı zamanında ödeyemeyen kişiler faiz ve hapis kıskacında perişan oluyor. Son olarak Bursa’nın İnegöl ilçesinde ikamet eden ve eski eşinin nafakasını ödeyemediği için yaka paça gözaltına alınan 81 yaşındaki Zülfü Şirin dedenin gözyaşları, yaşanan mağduriyetlerinin boyutunu gözler önüne seriyor. 743 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 134’üncü maddesi gereği en fazla 1 yıl olarak uygulanan nafakanın 12 Mayıs 1988 tarihindeki değişiklikle süresiz hale getirilirken, medeni kanunu ithal ettiğimiz Hıristiyan Avrupa’da bile nafaka miktarı evliliğin süresine ve erkeğin ekonomik durumuna göre değişkenlik gösteriyor.

Bizdeki gibi süresiz olanı yok

“Süresiz nafakayı” kırmızı çizgi olarak gören ve mağduriyetleri önlemeye yönelik yasal değişikliğe karşı çıkan CHP ve feminist oluşumların örnek aldığı Haçlı Batı’daki nafaka uygulaması şöyle:

• İsviçre Medeni Kanununa göre evliliklerin ne kadar sürdüğü nafakanın miktarının ve süresinin tespitinde önemli bir ölçüt olarak kabul ediliyor. Buna göre 5 yıldan kısa süren evliliklerin boşanma durumunda tarafların geleceklerine pek bir etkisi olmayacağı yönünde bir karine kabul ediliyor.

• Boşanabilmek için en az 1 yıl evli kalmanın zorunlu olduğu Almanya’da nafaka tutarı, kişinin ekonomik durumuna göre belirleniyor. Nafakanın süresinin belirlenmesinde ise tarafların yaşı, sağlık durumu, işi, eğitimi, çocuğun bakımı ve hakkaniyet ilkesi dikkate alınıyor. Ayrıca nafaka alan eş, meslek edinmekle sorumlu tutuluyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

• Fransa’da boşanma durumunda genel olarak bir kereye mahsus olmak üzere nafaka ödenirken, nafaka tutarı tarafların özel durumları dikkate alınarak mahkeme tarafından belirleniyor. Fransız hukukunda süresiz nafaka kabul edilmiyor.

• Hollanda’da nafaka için evliliğin süresi esas alınıyor. 5 yıldan kısa süren evliliklerde nafaka evlilik süresiyle sınırlı tutulurken, 5 yılın üzerindeki evliliklerde ise nafaka süresi en fazla 12 yıla uzuyor.

• Süresiz nafakanın söz konusu olmadığı İngiltere’de nafaka miktarının ve süresinin belirlenmesi hâkimin takdirinde.

• ABD’de nafaka konusunda eyaletler arasında farklılıklar bulunmakla birlikte takdir yetkisi hakime ait.

• Arabistan’da ise kadın boşandığı eşinden üç ay nafaka parası alabiliyor.

Artık harekete geçilmeli

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Başkanı İlhan Ergincan, mağduriyetlerin gün geçtikçe arttığını anlatarak, “En son 81 yaşındaki amcamız süresiz nafaka ödemeye mahkum edilmiş, yanlış hesaba yolladığı nafakadan dolayı da hapis cezasına tutulmuş ve cezaevine konulmuştur. Erkekleri Koruma Derneği tarafından 5400 TL’lik nafakası ödenerek cezaevinden çıkarılmıştır. Vicdanları yaralayan bu tür mağduriyetlerin son bulması ve nafakanın süreli hale getirilmesine yönelik yasal değişiklikler artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Dolayısıyla iktidarın bir an önce bu adımı atması elzemdir” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bülent

Kişilerin evlenmemesi için korku üretiyorlar. Bunu gören gençler evlenirim.Turkiyeye kurulan tuzak bu işte.Aslinda Almanya'daki güzelmiş. Bosanacaksan kadına meslek edinme zorunluluğu. Çok güzel.hem ayrıl hemde paşalar gibi yaşa, ohh ne güzel.

TATAR RAMAZAN

KADININ BEYANI ESAS ALINAN TEK ÜLKE TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLUYOR MAALESEF.EŞİ VE BENZERİMİZ YOK.YONTMA TAŞ DEVRİNDEN KALAN BU KANUN HEYKEL KAFALILARIN DEVAM ETMESİNİ İSTEYENLERDİR.BİR TUTUKLU NASIL SUÇU İSPATLANA KADAR MASUMSA ,BURDADA KADIN ERKEK BOŞANMA DURUMUNDA MAHKEMELİKSE BEYAN DEĞİL BELGE,GÖRGÜ,KAMERA SİSTEMİ,ŞAHİTLER GEREK GÖRÜLMEZMİ SÖYLERMİSİNİZ.KADIN KOCASINI BİR BEYANLA BOŞUYOR SONRA O KADIN BOŞANDIĞI KOCASINDAN SÜRESİZ NAFAKA ALIYOR SONRADA ESKİ KOCASINI KENDİ KOCASININ YANINDA KADIN KENDİNİ BOYNUZLATIYOR,GERİSİNİ SÖYLEMEK İSTEMİYORUM ANLIYACAĞINIZ.BUİŞLER ESKİ KOCASININ YANINDA OLUYOR SONRA ESKİ KOCASI SAVCILIĞA GİDİYOR BOŞANDIĞIM DAHA BİTMEYEN MAHKEMEDEN DOLAYI KADIN BAŞKA BİR ERKEKLE OLUYOR BU DURUMLARI HAKİM GEÇERSİZ SAYIYOR.BU DURUMA RAZI GÖSTEREN DEVLET,HAKİM SAVCI KİM VARSA HAKLI OLAN ESKİ KOCASINI ADALETİ TECELLİ ETTİRMEDİĞİNDEN ADAM CİNNET GEÇİRİYOR KAYBEDECEK BİR ŞEY YOK DİYEREK BU PİSLİĞİ TEMİZLİYEYİM DİYEREK HERKES VURUYOR.BU DURUMDA SUÇLU KİMMMM.....DEVLET NİÇİN VARDIR.HAA ORDA BÖYLE YAPMIŞINIZ,YADA SİYONİST İSRAİL KÖPEKLERİ FİLİSTİNDE KADIN ÇOCUK YAŞLI HASTA DEMEDEN VURMASI AYNI ŞEYDİR.ZULÜM HERYERDE ZULÜMDÜR.ZULME RAZI GÖSTEREN ZULÜM İŞLEMİŞTİR.KİM BUNLARA RAZI GÖSTERİRSE ATEŞİ BOL OLSUN.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23