TBB'ye sert tepki: Süresiz nafaka emeksiz ücrete neden oluyor!

Avukat Ali Cahit Polat, nafaka konusunda yaptığı açıklama nedeniyle Türkiye Barolar Birliği’ne tepki gösterdi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 13:57
TBB'ye sert tepki: Süresiz nafaka emeksiz ücrete neden oluyor!

 Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr 

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Avukat Ali Cahit Polat, nafaka konusunda yaptığı açıklama nedeniyle Türkiye Barolar Birliği’ne tepki gösterdi. Polat, “Pozitif ayrımcılık ve kadının istihdamı teşvik politikaları karşısında yoksulluk nafakası azami 1 yıl ile sınırlandırılmalıdır.” dedi.

Avukat Ali Cahit Polat, “Yoksulluk nafakasında yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç yoktur.” diyen Türkiye Barolar Birliği’ne tepki gösterdi. Son yıllarda evliliklerin azaldığına ve boşanma oranlarının ise arttığına dikkat çeken Polat, “Yürürlükte bulunan yasa ve yerleşik yargı kararları bu şekilde devam ettiği takdirde, süresiz nafaka ile tazyik hapsi kararları karşısında ödeme güçlüğüne düşenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi mümkün olamayacaktır.” diye konuştu.

“Süresiz nafaka evlilik dışı birlikte yaşamaya sebebiyet veriyor”

Süresiz nafaka konusunda milyonlarca insanın mağdur olduğunu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin sorunu çözmesi gerektiğini belirten Polat, şöyle konuştu:

“Süresiz yoksulluk nafakası (MK. 175. M.) ve ödenmemesi halinde 3 aya kadar tazyik hapsi cezası (İ.İ.K. 344. M.) sebepsiz zenginleşmeye, emeksiz ücrete neden olduğu gibi süresiz nafaka hakkından yararlanmaya devam etmek amacıyla kayıt dışı çalışmaya ve evlilik dışı birlikte yaşamaya sebebiyet vermektedir.”

“Yoksulluk nafakası azami 1 yıl ile sınırlandırılmalıdır”

Yürürlükte bulunan yasada Türkiye Barolar Birliği’nin dediği gibi kalması halinde mağduriyetlerin artarak devam edeceğine dikkat çeken Polat, sözlerini şöyle tamamladı:

“Evlilikler azalmakta boşanmalar artmaktadır. Edinilmiş mallara katılma yasal rejimi, maddi ve manevi tazminat kararları, süresiz nafaka, tazyik hapsi cezaları ve özellikle 6284 sayılı yasa birlikte değerlendirildiğinde boşanma bir kısım  kadınlar bakımından cazip hale gelmektedir. 1988 yılından önce 1 yıl olarak uygulanan yoksulluk nafakası tekrar bir yıl süreli olmalıdır. Pozitif ayrımcılık ve kadının istihdamı teşvik politikaları karşısında yoksulluk nafakası azami 1 yıl ile sınırlandırılmalıdır.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 13:57

YORUM YAZ

 • TolgaTolga7 gün önce
  Aynı dertten ben de muzdaribimEşim olacak şahıs biri özel olmak üzere(benim nafakayla okudu) iki üniversite mezunu. Ama 10 yıldır tedbir nafakası ödüyorum. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Üstelik 10 ay evli kaldım ve çocuk yok. Canı acımayan kadın dernekleri ve barolar bencil konuşurlar. Bunlara söz hakkı olmamalı çekmedikleri için sıkıntı. Artık süresiz nafaka terörü durmalı. Haksız kazanç . Hakkımı helal etmiyorum.
 • Tahir karaTahir kara7 gün önce
  Tbb feminizminbir koludur
 • tarık_41ttarık_41t7 gün önce
  Aile diye bir kavram kalmadı malesef tek suçlusu iktidar ve onun yanlış politikalarıdır.
 • ömer_vömer_v7 gün önce
  aile bakanı Sema MARAŞLI hanım olsun ve kendisine yetki verilsin. dini ve milli değerlerimizi hiçe sayan, savaş ilan eden 6284 sayılı yasa tümüyle değiştirilsin.
 • mustafamustafa7 gün önce
  İktidarın aile bakanları; feminist kadın derneklerinin tam istediği şekilde çalışıyor.
 • islamislam7 gün önce
  KAdının tanrı yapıldığı erkeğin köleleştirildiği bir düzene hayır diyorum.
 • fedai_03fedai_037 gün önce
  SÜRESİZ NAFAKA ZULMÜ SON BULSUN.
 • erol52erol527 gün önce
  Yazıklar olsun hala bu düzenlemeyi komisyondan çıkarıp yasalaştıramadılar.
 • deniz@@[email protected]@7 gün önce
  süresiz nafaka=süresiz zulüm'dür.
 • bilgin_ankaralıbbilgin_ankaralıb7 gün önce
  Biraz cesaret biraz yürekle, 6284 sayılı yasanın yerine daha milli ve islama uygun aile yasaları çıkartılabilir, azıcık cesur olmak lazım.
 • aa_selimaa_selim7 gün önce
  Süresiz nafaka; evlilik dışı hayata, zinalara, babasız çocuklara, dolayısıyla bir sürü şer'e neden olmaktadır. hükümet bu konuda aciz ve kör kalmıştır. feminist kadın dernekleri ne diyorsa o alıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019