Sürekli atık su izleme sistemi kurma zorunluluğunun kapasitesi düşüldü

Kurulu kapasitesi, 10 bin metreküp/gün ve üzeri atık su arıtma tesisleri için geçerli olan sürekli atık su izleme sistemi kurma zorunluluğu, 5 bin metreküp/gün ve üzerinde olan tesisler için de zorunlu oldu

16 Temmuz 2019 Salı 13:40
Sürekli atık su izleme sistemi kurma zorunluluğunun kapasitesi düşüldü

ANKARA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kurulu kapasitesi, 10 bin metreküp/gün ve üzeri atık su arıtma tesisleri için geçerli olan sürekli atık su izleme sistemi kurma zorunluluğu, 5 bin metreküp/gün ve üzerinde olan tesisler için de zorunlu hale getirildi.

Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tebliğ ile mevcutta 10 bin metreküp/gün ve üzeri kurulu kapasiteye sahip atık su arıtma tesisleri için geçerli olan sürekli atık su izleme sistemi kurma zorunluluğu, kurulu kapasitesi 5 bin metreküp/gün ve üzerinde olan tesisler için de zorunlu oldu.

Kurulu kapasitesi 5 bin metreküp/gün ve üzerinde olan ve kurulu kapasitesi itibarıyla ilk kez tebliğ kapsamına alınan tesisler için ise 2 yıllık geçiş süreci tanındı.

Böylelikle mevcut Sürekli Atık Su İzleme Sistemi (SAİS) ağı daha da genişletilerek, ülke genelinde 5-10 bin metreküp/gün kurulu kapasiteli tüm arıtma tesisleri de sürekli atık su izleme sistemine dahil edilecek ve arıtma çıkışlarının bakanlıkça online takip edilmesi sağlanacak.

Bu sayede, teknolojik denetim ile tesislerin uzaktan ve etkin denetimi yapılarak, su kaynaklarının kirletilmesi engellenecek.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Temmuz 2019 Salı 13:40

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ağustos 2019