Sultanahmet Camii ihya ediliyor

Osmanlı mimarisinin ilk ve tek 6 minareli camisi Sultanahmet Camii, 400 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçiriliyor.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 14:51
Sultanahmet Camii ihya ediliyor

Osmanlı mimarisinin ilk ve tek 6 minareli camisi olarak İstanbul’un siluetine katkı sunan, çinileri dolayısıyla yabancı turistlerin “Mavi Cami/Blue Mosque” diye tanımladıkları Sultanahmet Camii, 400 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçiriliyor.

Bir minaresi yenilenen, bir minaresinde çalışmaların devam ettiği Sultanahmet Camii’nin 16. yüzyıl sonu ve 17. yüzyıl başında üretilen 50’den fazla muhtelif desendeki 21 bin 43 parça çinisinin konservasyonu da yapılıyor. Zeminden 43 metre yüksekte yer alan ana kubbede kalem işleri raspa edilerek, özgün kalem işleri temizlenip, ihya ediliyor.

22 aydır süren çalışmalarla ilgili bilgi veren İstanbul Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, “400 yıllık bu tarihi yapı yıllar içinde birçok kez restore edildi. En kapsamlı restorasyona başladık, sevindirici bir yönü var, statik açıdan herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık. İbadeti ve yoğun ziyaretçi akınını engellemeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 14:51

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Haziran 2019