• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şule Yüksel Özmen’den dikkat çeken ifadeler! ‘Bunun sonucunda intihar vakaları…’

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Ankara’da ‘Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı’ düzenledi. Trabzon Bölgesi’ni temsil eden Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

2019-11-19 16:48:00 - 2019-11-19 17:37:35
Şule Yüksel Özmen’den dikkat çeken ifadeler! ‘Bunun sonucunda intihar vakaları…’

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), son dönemde medyada çokça yer alan, insan onuruna, yaşam hakkına, özgürlük ve güvenlik hakkına, toplum hayatına, özel hayata ve aile hayatına zarar veren şiddet sorununa çözümler üretmek amacıyla, 15-16 Kasım 2019 tarihlerinde “Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı” düzenledi.

Çalıştay’da Türkiye’nin dört bir tarafından 60’a yakın akademisyen, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, fikirlerini ve eleştirilerini dile getirme fırsatı buldu.

Kuzey ekspres’in haberine göre Ankara’daki çalıştaya Trabzon Bölgesi’ni temsilen Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim görevlileri Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen ve Doç. Dr. Yavuz Bayram müzakereci olarak kabul edildi.

Doç. Dr. Yavuz Bayram ‘medya ve şiddet’ konusunda konuşma yaparken, Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen ise ‘dijital şiddet ve zorbalık’ hakkında yaptığı sunumla katılım sağladı.

Gençlerde siber zorbalığın artış gösterdiğine vurgu yapan Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen, ‘Sosyal medyada kişileri bir klavye ya da ekranın arkasında olduğu ve karşısındaki kişi bunu göremediği için bire bir kişisel etkileşim olmadığından çok rahat bir şekilde şiddet uygulamaktadır. Özellikle çocukları ailelerini kendilerini suçlayacak korkusu ile bu yaşadıkları şiddet olgusuna değinmektedirler. Bunun sonucunda da intihar vakalarına kadar giden bir süreç yaşanmaktadır' dedi.

Medya etkileşimi

Medyanın şiddetin yayılmasını sağladığı gibi şiddetin önlenmesinde de önemli nesne olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Yavuz Bayram, ‘Şiddetin önlenmesinde medya okuryazarlığı çok önemlidir. Çünkü medya okuryazarlığı olan kişi medyanın zararlı etkilerinden nasıl korunacağını da bilir’ İfadelerine yer verdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasan

Şiddeti medya körüklüyor. Mal bulmuş mağribi gibi her olayın üstüne atlayıp propagandasını yapar gibi millete empoze ediyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23