Sudan'da rejim karşıtı eylemler yedinci haftasında

Sudan'ın birçok kentinde yine Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle gösteriler düzenlendi

12 Şubat 2019 Salı 22:55
Sudan'da rejim karşıtı eylemler yedinci haftasında

HARTUM (AA) - Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle başlatılan gösteriler yedinci haftasında farklı meslek gruplarının katılımıyla sürüyor.

Sudan Doktorlar Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, başkent Hartum ve Umdurman kentinin yanı sıra ülkenin doğusundaki Kesele, Kadarif, güneydeki Ubeyyıd, kuzeydeki Şindi ve batıdaki Niyala kentlerindeki devlet hastanelerinde çalışan doktorlar, eczacılar ve diğer sağlık personeli, hükümet ve Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'i protesto etti.

Komitenin Facebook hesabından çeşitli hastanelerdeki protesto eylemlerinde çekilen fotoğraflar ve muhaliflerin "Düş artık", "Öğretmeni öldürmek milleti öldürmektir" şeklindeki pankartlarıyla gözaltındaki aktivistlerin serbest bırakılmasını içeren sloganlar paylaşıldı.

Merkezi Eczacılar Komitesi'nden yapılan açıklamada ise El Cezira ve Sinnar eyaletlerindeki hastanelerde sağlık çalışanlarının, Medeni kentindeki Doktorlar Caddesi'nde eczacıların, başkent Hartum'da ise Ahfad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ndeki kız öğrencilerin benzer eylemlere katıldığı ifade edildi.

- Gazeteciler ve akademisyenlere gözaltı

Sudan Gazeteciler Birliği, güvenlik güçlerinin başkent Hartum'daki Enformasyon Bakanlığı önünde basın ve ifade özgürlüğü talebiyle protesto gösterisi düzenlemek isteyen gazetecilere müdahale ettiğini açıkladı.

Birlik, gazeteciler Ebubekir Abidin, Vail Muhammed Hasan, Azize Abdülkerim ve diğer gazetecilerin eylemlerini gerçekleştiremeden gözaltına alındığını belirtti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, polis, eylemcilerin rejimin düşmesi ve Beşir’in istifası taleplerine destek amacıyla Hartum Üniversitesi'nde açıklamayapan bazı öğretim görevlilerini gözaltına aldı.

Sudan'da farklı meslek örgütlerini çatısı altında barındıran Sudan Meslek Grupları Birliği ile 3 muhalif ittifak, doktorlar, eczacılar, mühendisler, gazeteciler ve akademisyenleri, ülke genelinde protesto eylemleri düzenlemeye çağırmıştı.

Sudan’da yedi haftadır Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle gösteriler düzenleniyor. Devlet Başkanı Beşir ise her fırsatta reform ve iyileştirme sözü verirken, yönetimin ancak seçimlerle değişebileceğini belirtiyor.

Hükümet gösterilerde 31 kişinin öldüğünü açıklarken, Uluslararası Af Örgütü 50 kişinin yaşamını yitirdiğini bildiriyor. Muhalefet, yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri, hükümeti barışçıl protestoculara aşırı güç kullanmakla suçluyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 22:55

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Ekim 2019