• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Son dakika AB'den Gazze açıklaması! Tavırlarını değiştirdiler

Yeniakit Publisher
2023-11-12 22:10:00 - 2023-11-12 22:48:50
Son dakika AB'den Gazze açıklaması! Tavırlarını değiştirdiler

Gelen son dakika haberine göre, Avrupa Birliği Gazze'de çatışmalara derhal ara verilmesi ve insani koridorların oluşturulması için çağrı yaptı.

AA'nın haberine göre, Avrupa Birliği Gazze'de çatışmalara derhal ara verilmesi ve insani koridorların oluşturulması çağrısında bulundu. AB orantısız savaşın başında İsrail'e arka çıkan açıklamalarıyla büyük tepki çekmişti.

Son dönemde AB ülkelerinden İsrail'in zulmüne karşı büyük bir tepki yükseliyor. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in AB adına yaptığı açıklamada, "AB, Gazze'de derinleşen insani kriz konusunda ciddi endişe duymaktadır. AB, insani yardımın Gazze halkına güvenli şekilde ulaşabilmesi için çatışmalara derhal ara verilmesi, sınır geçişlerinde kapasitenin arttırılması ve özel bir deniz yolu da dahil olmak üzere insani yardım koridorlarının oluşturulması çağrılarına katılmaktadır." ifadesi yer aldı.

İsrail'in "uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak" kendini savunma hakkı bulunduğu açıklamada, "AB, insani yardım koridorları ve insani ihtiyaçlara yönelik duraklamalar dahil olmak üzere gerekli tüm tedbirlerin alınması yoluyla insani yardımların muhtaç durumdakilere hızlı, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılması çağrısında bulunur." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, tüm rehinelerin serbest bırakılması için Hamas'a yapılan çağrı yinelendi, hastanelerin ve sivillerin canlı kalkan olarak kullanılamayacağı belirtildi ve şöyle devam edildi:
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Sivillerin çatışma bölgesini terk etmelerine izin verilmelidir. Bu çatışmalar hastaneleri ciddi şekilde etkilemektedir ve sivillerle sağlık personeline korkunç zarar vermektedir. AB, uluslararası insancıl hukukun hastanelerin, tıbbi malzemelerin ve hastanelerdeki sivillerin korunmasını şart kıldığını vurgulamaktadır. Ayrıca hastanelere en acil tıbbi malzemelerin derhal sağlanması ve acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyan hastaların güvenli bir şekilde tahliyesi gerekmektedir. Bu bağlamda İsrail'i sivillerin korunmasını sağlamak üzere azami itidal göstermeye çağırıyoruz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

AB'NİN BÜTÜN DEVLETLERİNE, İSRAİL'İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKINDAN SÖZ EDİYORLAR, BU NASIL SAVUNMA HAKKIDIR, ÇOCUKLARI, KADINLARI, SİVİLLERİ, HASTANELERİ, OKULLARI, CAMİLERİ, KİLİSELERİ, BM KAMPLARINI V.S. BÜTÜN YAŞAM ALANLARINI YOK EDECEKSİNİZ, UTANMADAN DA İSRAİL İÇİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKINDA BAHSEDECEKSİNİZ, BU NASIL AHLAKSIZ DEVLET GÖRÜŞÜDÜR? BİZ TÜRK DEVLETİ OLARAK SINIRLARIMIZDA TERÖRİSTLERE KARŞI YAPTIĞIMIZ OPERASYONLARDA HİÇ SİVİLLER HADEF ALINIYOR MU? VEYA ÖLDÜRÜLÜYOR MU? ONLARIN YAŞAM ALANLARINA ZARAR VERİLİYOR MU? EY TEK DİŞİ KALMIŞ BATI CANAVARLARI BAKIN DA TÜRK DEVLETİNDE İNSANLIK DERSİ ALINIZ.

Hızır İlyas HASTA

AB Aynı Gösterilerden korkmuş Lar. Çatışmalara ara verilsin demekle MASUM insanları öldürün demek arasında çok fark yok
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23