Sivas'ta deniz olduğu ortaya çıktı

Sivas Doğanşar'da denizden 400 kilometre uzaklıkta, 1350 metre yükseklikte deniz canlılarına ait fosiller bulundu.

19 Temmuz 2019 Cuma 21:58
Sivas'ta deniz olduğu ortaya çıktı

Sivas’ın Doğanşar ilçesi yakınlarında geçen yıllarda meydana gelen erozyon dünya tarihine ve Türkiye’nin coğrafi oluşumunun nasıl gerçekleştiğine ışık tutacak fosilleri ortaya çıkardı.

Karadeniz ve Akdeniz’e yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta, 1350 rakımlı bölgede denizlerde yaşayan canlılara ait fosiller bulundu. Yaklaşık 15 milyon yıllık olduğu düşünülen fosillerden yola çıkarak geçmişte Sivas’ın okyanusun tabanında yer aldığı düşünülüyor.

Binlerce deniz canlısı fosili

Konuyla ilgili araştırmalar yürüten tarih öğretmeni, araştırmacı-yazar Fikri Karaman, deniz canlılarına ait fosillerin, yaklaşık 15 milyon yıl önce bölgede deniz olduğunun kanıtı olduğunu belirtti. Karaman şunları kaydetti: Bulunduğumuz alanda binlerce deniz canlısı fosilleri bulunmaktadır.

Sular çekildi

Bu bölgenin bilimsel araştırmalar ve gelecek nesillere taşınması açısından koruma altına alınması gerekir. Bu fosillerden yaklaşık 15 milyon yıl önce bu bölgenin deniz tabanında olduğunu anlıyoruz. Zamanla Anadolu coğrafyası yükseldi, sular çekildi ve bu fosiller buralarda kaldı.

"Bu bölgenin okyanusun tabanında olduğunu düşünüyoruz"

Burada balık fosilleri bulduk, deniz salyangozu fosilleri var, midye ve benzeri fosiller de bulunmaktadır. Bu bölge yaklaşık bin 350 rakımındadır. Akdeniz ve Karadeniz’e uzaklığımız ise yaklaşık 350-400 kilometredir. Bu fosillere bakarak geçmişte bu bölgenin okyanusun tabanında olduğunu düşünüyoruz. Karaman ayrıca fosiller üzerinde yaptığı çalışmalarına çıkarttığı kitaplarında da yer verdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Temmuz 2019 Cuma 21:58

YORUM YAZ

 • Tuna ErTuna Er1 ay önce
  Bundan 22 yıl önceo bölgede fosiller bulmuştum. Sivas Cumhuriyet üniversitesine yazdım dönüş yapan olmadı. Halen duruyor Fosiller . Hemde içi dolu olarak. Saklıyoruz. Geçen zamanla birlikte 15 milyon 22 yıl oldu. Bende 40 yaşına bastım.
 • AdemAdem1 ay önce
  Benzer fosiller Erzincan Kemah'da yoğurtcu dağında var.
 • turgutturgut1 ay önce
  ALim arkadas, nuh a.s daha sonra oldu ...atayim10.000 sene evvel .... bu jeolojik olay belki milyonlarca sene evvel olan birseyler. ... Allah icin zaman yoktur,yani dünyanin ilk yaratilisindan sonra, insanlari yaratmak icin, beklemesi gerekmis, O zamaninn ötesindedir,
 • yok artıkyok artık1 ay önce
  keşke hep deniz kalsaydı
 • AlimAlim1 ay önce
  Nuh Aleyhisselam tufanından kalma ihtimali büyük

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019