• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şamil Tayyar ‘Milli iradeye saygısızlıktır’ dedi ve ekledi: Kusuru millette değil kendimizde aramalıyız

AK Partili eski milletvekili Şamil Tayyar, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

2019-11-17 19:21:00 - 2019-11-17 19:22:47
Şamil Tayyar ‘Milli iradeye saygısızlıktır’ dedi ve ekledi: Kusuru millette değil kendimizde aramalıyız

AK Parti eski Gaziantep vekili Şamil Tayyar, sosyal medya hesabından eleştirilerde bulundu.

Şamil Tayyar, bir sorunun cevabını bulmaları gerektiğini belirterek, "Vatandaşa dönüp ‘belediyeleri CHP’ye verdin, bak, neler yapıyorlar’ demek, milli iradeye saygısızlıktır. Kusuru millette değil kendimizde aramalıyız. Cevap bulmamız gereken doğru soru şu: Nerede hata yaptık ki 17 yıldır bizi baştacı eden milletimiz yerel emaneti bizden aldı?" dedi.

Şamil Tayyar, seçim sisteminin değişmesi gerektiğini belirtmişti

Şamil Tayyar,geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, mevcut seçim düzeninin başkanlık sistemi için tehdit oluşturduğunu belirterek "Seçim hamlesi doğruysa önerilerimizi ekleyelim. Malum, mevcut seçim düzeni, başkanlık modeli için tehdittir ve değiştirilmelidir. Yüzde 10 seçim barajı sıfırlanmalı. Dar bölgeye geçilmeli. Başkan, ABD’deki gibi çoğunluk sistemine göre tek turda seçilmeli. Neden baraj kalkmalı? Yeni hükümet modeli, ittifaklara yol açtı ve baraj fiilen sıfırlandı. Bu durum; siyaseti çok parçalı, küçük partileri kilit hale getirdi, yeni oluşumları tetikledi. Baraj kalkarsa, yapay ittifaklara ihtiyaç azalabilir, siyaset doğal mecrasına dönebilir. Neden dar bölge? Parlamenter sistemin ruhuna aykırı ama başkanlık modelinin taşıyıcısıdır. Siyaseti tabana yayar, siyasileri özgürleştirir, halkın gücünü arttırır ve liderleri sınırlandırır. Özetle, tombaladan vekil dönemi biter, halkın iradesi yönetime daha çok yansır" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ke-mal

Sana diyor akp
 • Yanıtla

Ahmet

Bu millet belediyeleri verdiCHP ye, sıra hükümet kurma yetkisini verecek bu gidişle, ama reis dedi kaybederim seçimi yine vermem EYT lilerin hakkını diye Ozaman şamiller çıkar aynı konuşmayı yapar saygılar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23