• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Saldırıya geçtiler! Terör örgütlerini destekleyen Batı'dan alçak ifadeler: Türkiye bizim için daha büyük bir tehdit!

İngiltere'nin başkenti Londra'da yarın ve çarşamba günü düzenlenecek NATO Zirvesine saatler kala, İngiliz basınında yayınlanan makaleler bir numaralı gündem maddesi oldu. Financial Times (FT) ve The Times başta olmak üzere birçok İngiliz gazetesi yarın başlayacak zirveyi analiz etti. FT'deki başyazıda Türkiye ve Erdoğan hedef alınarak skandal ifadelere yer verildi.

Yeniakit Publisher
2019-12-02 19:24:00 -
Saldırıya geçtiler! Terör örgütlerini destekleyen Batı'dan alçak ifadeler: Türkiye bizim için daha büyük bir tehdit!

İngiltere'nin başkenti Londra'da 3-4 Aralık'ta düzenlenecek Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) zirvesi İngiliz basınında yer buluyor. Times gazetesine konuşan Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Bu çok riskli bir zirve" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, NATO'nun 70. kuruluş yıldönümünde örgüt için bölünmeler nedeniyle istikrarsızlaşma riski bulunduğunu belirten Rasmussen ABD, Fransa ve Türkiye'nin bu zirveyi altüst etme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Rasmussen ABD Başkanı Donald Trump'ın diğer ülkeleri bütçelerinden savunma harcamalarına NATO şartı olan yüzde 2'den az pay ayırmakla suçlayabileceğini; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daha önce kullandığı "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" gibi ifadelerle yeni tartışmalara yol açabileceğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı: "Üçüncü tehdit ise, tabii ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO'nun birliğini test etmeyi sürdürmesi."

FT, Erdoğan ve Türkiye'ye saldırdı

Financial Times (FT) da zirveye ayırdığı başyazısında "NATO ortak amacını yeniden ortaya koymalı" başlığını kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye saldırdı. Örgütün geleceğine dair "meşru kaygılar" olduğunu belirten gazete, 29 müttefikin birbirine güvenilir dostlar olarak davranması ve karşılaştıkları tehditleri ortak bir şekilde algılaması gerektiğini söyledi.

Son haftalarda NATO üyeleri arasındaki güven kırılmasının belirgin hale geldiğini aktaran FT, başyazısına şöyle devam etti:

"Artık Avrupalı liderler de NATO'yu eleştirenler korosuna katılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron NATO için 'beyin ölümü gerçekleşti' diyerek müttefiklerini şoka soktu. Ayrıca ittifakın Rusya'yı düşman olarak görmemesi gerektiğini ima etti - bu Polonya ve Baltık ülkeleri için hoş olmayan bir sürprizdi.

Angela Merkel ise Macron'u bu sözleri nedeniyle payladı. Türkiye'nin dışişleri bakanı bir adım daha ileri giderek, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunu eleştirmesi nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı'nı 'terörü desteklemekle' suçladı.

PKK/YPG'ye sahip çıkan Batı "Türkiye daha büyük tehdit" diyecek kadar alçaldı 

Ama Türkiye NATO dayanışmasına, Macron'un dikkatsiz açıklamalarından daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye Rusya'dan bir hava savunma sistemi aldı ve test etmeye başladı. Bu sıra dışı karar Türkiye'nin Amerikan savaş uçağı satın alma planının sorgulanmasına yol açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldılar!

NATO müttefikleri için iyi bir seçenek, bu haftaki zirveyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert ve birleşmiş bir mesaj vermek, ona dayanışmanın iki taraflı olduğunu hatırlatmak olur.

Türkiye müttefiklerine danışmadan geniş kapsamlı kararlar alırsa NATO'nun otomatik savunmasını göreve çağırmayı da bekleyemez.

Müttefiklerin çıkarlarına ve hassasiyetlerine saygı prensibi Fransa ve ABD'nin devlet başkanları için de geçerli."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

akitokuru

Keşke içimizdeki BEYİNSİZLER DE DÜŞMANIN KİM OLDUĞUNUI; HESAPLARINI VE HAREKAT PLANLARININ FARKINDA OLABİLSELERDİ VE İÇERİDEKİ CASUSULUK-İHANET-KULLANIŞLI APTAL ROLÜNE GÖNÜLLÜ OLMASALAR
 • Yanıtla

Europa

Bati kendine it ariyor,chp yeni bir kemik atarlar yakinda
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23