Saldırıların ardından Türkiye'den kritik Suriye hamlesi

Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib'de bulunan Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmat içeren askeri konvoy sevkıyatı yaptı.

22 Ağustos 2019 Perşembe 17:28
Saldırıların ardından Türkiye'den kritik Suriye hamlesi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmat içeren askeri konvoy yolladı.

TSK, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına takviye amaçlı çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmatla takviye yaptı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Astana anlaşmaları kapsamında TSK'ya ait 12 adet ateşkes gözlem noktası bulunuyor.

Bölgedeki son durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi olarak biliniyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı.

Rejim güçleri, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye'de Esed rejimi güçleri ve Rusya'nın 26 Nisan-19 Ağustos tarihlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne saldırılarında en az 843 sivilin öldüğünü duyurmuştu.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki göç sürecini izleyen ve verilendiren Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre, Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018'de imzalanan İdlib mutabakatından bu yana bölgede 945 bin 992 sivil yerinden edildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Ağustos 2019 Perşembe 17:28

YORUM YAZ

 • Mesut SarpMesut Sarp27 gün önce
  Rejim güçleri, imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Biz ise gözlem noktalarına takviye amaçlı çok sayıda zırhlı araç, personel, personel taşıyıcı ve mühimmatla takviye yapıyoruz. Hamlemiz bu!
 • EymanEyman27 gün önce
  Bu cani Esed'i Allah kahretsin. Allah, mazlumun yanında durana yardım etsin inşallah. Türkiye mazlumların tek umudu. Türkiye'nin bu duruşunu saygıyla selamlıyorum.
 • Osman TürkOsman Türk28 gün önce
  Konvoy monvoy bunlar hep fasafiso !Bizim bir konvoyumuza saldıranın niçin 5 konvoyunu yerle bir edemiyoruz ? Bize göre tek doğru cevap budur. Niçin şimdiye kadar bir ABD konvoyuna saldırı haberi gelmedi Esed tarafından ?
 • İbrahim Yıldızİbrahim Yıldız28 gün önce
  BÜYÜK TUZAK: Putin'le çatışıp S-400 işini bu yöntemle inkıtaa uğratmak istiyorlar. Reisimiz tuzağı görüp düşmemeli kesinlikle. Çok ama çok sinsi bir tezgah... AMAN DİKKAT!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019