Saadet Partisi'nden 'Asgari ücret 2 bin 500 lira olsun' teklifi

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücretin en az 2 bin 500 lira çıkarılması gerektiğini açıkladı.

06 Aralık 2018 Perşembe 12:27
Saadet Partisi'nden 'Asgari ücret 2 bin 500 lira olsun' teklifi

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini söyledi.

Asgari ücretlilerin geçim sorunu yaşadığını dile getiren Karaduman, elindeki çay ve simidi basın mensuplarına göstererek, Ankara'da bir simidin bir buçuk, çayın ise 1 liraya satıldığını, her öğün çay ve simit tüketilse beş kişilik bir ailenin aylık çay ve simit tüketim tutarının bin 125 liraya denk geldiğini söyledi. Karaduman, "Asgari ücretten çay ve simidi çıkardığımız zaman elde 478 TL kalıyor. İktidar asgari ücretliye, '478 TL'yi gönül rahatlığıyla, paşa paşa harca' diyor. Bu para ile elektrik, doğal gaz, su faturaları ile diğer harcamalarını yapmasını istiyor. Bir an önce bu soruna çözüm bulunmalı." şeklinde konuştu.

En az 2 bin 500 olmalı

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun asgari ücreti belirlemek üzere bugün yapacağı ilk toplantıya değinen Karaduman, komisyonun, emekçi ve işçilerin yaşamını sürdürebilecek zamları vermesini beklediklerinin altını çizdi. Karaduman, "Açlık sınırının bin 900 TL'yi aştığı Türkiye'de asgari ücretin en az 2 bin 500 TL olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi. 

Abdulkadir Karaduman, iş güvenliği yasasının işçilerin lehine olacak şekilde yeniden düzenlenmesini de istedi. 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 12:27

YORUM YAZ

  • mustafamustafa3 ay önce
    CANIM 2500 DE NE 3000TL OLSUN PATRONLAR İŞÇİLERİN ... TEKMEYİ KOYSUN. DAHA DÜN MİLLETE 3000TL OLSUN DİYE DUA ETTİM AMAN ABİ NAPIYORSUN ADAM FABRİKAYI KAPATACAK 1750 OLSUN YETER DİYOR ÇALIŞANLAR BEN ŞOK OLDUM. MİLLET ATILMA KORKUSU İÇİNDE BU .... ÇIKMIŞ 2500TL İSTİYOR.
  • hayatihayati3 ay önce
    BİTMEDİ gitti SİZDEKİ şu CHPhdpDOSTU saadet FIRKASI haberleriCHPhdpnin BİRsürüORTAĞIküçükPARTİLER varONLARINheberlerinide YAPIN bari.......ODATV veya SOLhaber SİTELERİNEbakın BAKALIMsağPARTİLERİN haberlerini YAPIYORLARMI........

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019