• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya'dan Türkiye hamlesi! Büyüklüğü birkaç trilyon doları geçti! Rusya, Türkiye arasında bir ilk! Rus isim duyurdu

Yeniakit Publisher
2024-05-17 17:52:00 - 2024-05-17 17:56:51
Rusya'dan Türkiye hamlesi! Büyüklüğü birkaç trilyon doları geçti! Rusya, Türkiye arasında bir ilk! Rus isim duyurdu

Helal ürün piyasasının birkaç trilyon doları geçtiğini belirten Rusya'nın belgelendirme kuruluşu RusQuality Başkanı Protasov, Rusya'nın, Türk şirketleri ve belgelendirme kuruluşlarıyla işbirliğini genişletmekte istekli olduğuna dikkat çekti

usya'nın belgelendirme kuruluşu RusQuality Başkanı Maxim Protasov, Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu "Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2024"te Rusya'nın helal pazardaki çalışmalarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Rusya'daki nüfusun yüzde 15'inden fazlasının Müslüman olduğunu kaydeden Protasov, piyasada helal mal ve hizmetlerin payının arttığını anlattı.

Dünyada genç Müslüman nüfusun arttığını ve bu sebeple helal pazarın da büyüdüğünü dile getiren Protasov, "Helal pazar, birkaç trilyon doları geçti, bu çok büyük bir piyasa çünkü dünya nüfusunun büyük kısmı Müslüman. Bu yüzden birçok ülke ve Rusya bu pazara girmeye odaklanıyor. Bu Rus hükümeti ve RusQuality için oldukça önemli." diye konuştu.

Helal pazara olan eğilimi yakından takip ettiklerine dikkati çeken Protasov, "Araştırma ekibimiz, her yıl pazarın yüzde 3 ila 4 büyüdüğünü gözlemledi. Örneğin, helal turizm hizmetleri harcamaları dünyadaki harcamaların yüzde 9 ila 10'unu oluşturuyor. Bunlar büyük rakamlar ve her geçen yıl bu yüzdeler artıyor." ifadelerini kullandı.

"RUSYA, TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNİ GENİŞLETMEYE İSTEKLİ"
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Protasov, RusQuality'nin temel amaçlarından birinin ihraç edilen Rus mal ve hizmetlerinin sayısını arttırmak ve genişletmek olduğunu ifade ederek, "Türkiye bizim dost ülkemiz ve RusQuality ile Türk belgelendirme kuruluşları arasında sertifikaların karşılıklı tanınması üzerinde çalışıyoruz. Standartlarımız, İslam İşbirliği Teşkilatının standardizasyon organizasyonu olan İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsünün standartlarını temel aldığı için Türkiye ile aynı çerçevede çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'de uygulanan helal standartlarının Rusya'da da uygulandığına işaret eden Protasov, "İthal ve ihraç edeceğimiz ürünlerde birlikte çalışabileceğimiz pek çok ortak noktamız var. Rusya'dan Türkiye'ye, aynı şekilde Türkiye'den Rusya'ya turist akışımız var." diye konuştu.

Protasov, Rusya'nın, Türk şirketleri ve belgelendirme kuruluşlarıyla helal piyasasındaki işbirliğini genişletme konusunda çok istekli olduğuna dikkati çekerek, RusQuality'nin Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile bir anlaşma üzerinde çalıştığını ve HAK'ın kendilerini tanıyacağına inandığını kaydetti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Umuda

Rusya Çin İran Türk Cumhuriyetler Pakistan Hindistan birleşin Batıya karşı.

Gültekin

ULUSLARARASI TİCARETİMİZDE ABD İLE DEĞİL DE RUSYA İLE GELİŞTİREBİLİRSEK ÇOK VERİMLİ NETİCELERİ YAKALARIZ DÜŞÜNCESİNDEYİZ, ÇÜNKÜ ABD GİBİ MALUM DEVLETLERİN HEPSİ İSLAM DÜŞMANI, HAKTAN UZAK YAŞAYAN GAFİLLERDİR, HAKKI TANIMAYANLAR, ALLAH'I HİÇ TANIMAZLAR VE BUNLARA ASLA GÜVENİLMEZ.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23