Birlikte doğalgaz hırsızlığı yapmak istiyorlar! Rumların yeni koruması Fransa

Doğu Akdeniz’de söz sahibi olmak ve çıkarılacak gazdan pay almak isteyen Fransa, Rum yönetimine askeri destek verecek. Rumlar ise, Fransızları Türkiye’ye karşı caydırıcı güç olarak görüyor.

14 Şubat 2019 Perşembe 14:39
Birlikte doğalgaz hırsızlığı yapmak istiyorlar! Rumların yeni koruması Fransa

Sömürgeci Fransızlar, gözünü şimdi de Kıbrıs adasına dikti...  Yüzyıllar boyu Afrika’nın kanını emen Paris yönetimi, Doğu Akdeniz’de var olabilmek için Rumlarla, yeni bir anlaşma imzaladı.

Fransız hükümeti yeni anlaşmayla, Kıbrıs’taki varlığını güncellemek ve çıkacak doğalgazdan pay almanın planlarını yapıyor.

Yürürlükteki anlaşma; daha çok Rum silahlı kuvvetlerinin, Fransızlar tarafından eğitim ve donanımına odaklıydı. İki ülke arasında yapılan yeni anlaşma iki temel yenilik getiriyor. Birincisi; enerji güvenliği, deniz emniyeti, erken uyarı, kriz anında Fransız uyrukluların Yakın Doğu ülkelerinden tahliyesi, kriz yönetimi, terör, korsanlık ve dışarıdan saldırıya karşılık verme ve doğal afetler konularında yardımlaşma ve enformasyon alışverişini öngörmekte. İkinci olarak da silahlı kuvvetlere (özellikle de Fransız silahlı kuvvetlerine) “kolaylık sağlanması” ve “lojistik desteğin geliştirilmesi” üzerine kurulu.

Türkiye’ye karşı koruma

Rumlar, Fransızlarla yaptıkları yeni savunma iş birliği anlaşmasıyla, donanmasına da bölgede güvenli bir liman istiyor. Rumlar, Fransa’nın adadaki askeri varlığını, olası “Türk saldırısına” karşı caydırıcı unsur ve Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Fransız petrol devi TOTAL için ek güvence olarak görmekte.

Alman basını da Fransa’nın Yakın Doğu’da daha etkin olmak için Doğu Akdeniz’e ineceğini belirtti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2019 Perşembe 14:39

YORUM YAZ

  • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
    Kafirler aç kalmak üzere, aç köpek fırın yıkar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

13 Ekim 2019