Umutları Türkiye! 2 milyon kişi ayaklanmak için hazır bekliyor

Suriye’de PKK işgalindeki şehirlerde baskı ve tehdit altında yaşayan yüzbinlerce sivil Türkiye'nin kendilerini kurtarmasını bekliyor. Deyrizor’un eski Askeri Meclis Başkanı Albay İmed Said, "PKK zulmü dayanılmaz oldu. Türkiye, halkın kurtuluş umudu. 2 milyondan fazla kişi ayaklanmak için Türkiye’den gelecek küçük bir kıvılcımı bekliyor" dedi.

15 Ağustos 2019 Perşembe 07:30
Umutları Türkiye! 2 milyon kişi ayaklanmak için hazır bekliyor

Güvenli bölge oluşturma süreci devam ederken, bölgedeki sivillerin gözü Türkiye’de. Terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği Deyrizor’da 2014-2015 döneminde Askeri Meclis Başkanlığı görevinde bulunan Albay İmed Said, ABD ve PKK ittifakının savaş sürecinin en zor günlerini yaşadığını söyledi. Türkiye’nin operasyon hazırlıklarının tüm Arap, Türkmen ve Kürtler nezdinde büyük beklenti oluşturduğunu kaydeden Albay Said, "PKK’nın sivil ve askeri kanadı harekatı engellemek için her yola başvuruyor. Çok büyük korku ve kaos içindeler. Bölgede işlenen cinayetler, alıkoyma ve yağmanın ancak yüzde 10-15’lik kısmı dışarı aktarılabiliyor. Haseke, Rakka, Deyrizor ve Münbiç’te halk canından bezdi" dedi.

Seferberlik hali hakim

"ABD’nin desteklediği PKK, bizim bölgelerimizde ırkçılık ve din düşmanlığı ekiyor" diyen Said şunları söyledi: "Hemen her gün bir aşiret temsilcisine tehdit, para ve şantajla Türkiye aleyhine açıklama yapmaya zorluyorlar. Türkiye halkın barış ve kurtuluş umudu. 2 milyondan fazla insan ayaklanmak için Türkiye’den gelecek küçük bir kıvılcımı bekliyor. Halkta genel bir seferberlik hali hakim. Suriye’nin işgal bölgeleri kendi öz evlatları eliyle, bizi ilk günden bu yana menfaatsiz destekleyen Türk kardeşlerimizin desteği ile sağlanacaktır."

Suriye misyonu çökebilir

Pentagon tarafından hazırlanan ve 2 Ağustos 2019 tarihinde ABD Kongresine sunulan Suriye raporunda da isyan potansiyeline dikkat çekilerek "Suriye misyonunun tamamen çökme tehlikesi taşıdığı" belirtildi. ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, "Bölgede artan şikayetler ve halk nezdinde büyüyen öfkeye bağlı olarak başlayacak isyan dalgasına PKK’nın mukavemet gücü yok. Desteklediğimiz güçler farklı ortak ve kaynaklara yönelebilir. ABD eliyle kurulan Demokratik Özerk Bölgesel Yönetim yapıları ortadan kaldırılabilir" ifadelerine yer verildi.

Anlaşma kağıt üstünde

Yerel kaynakların verdiği bilgiye ABD’nin Türkiye’ye anlaştık açıklamasına rağmen PKK, Dırbesiye, Amude, Kamışlı ve Rasulayn’da hendek kazıp tünel yapmaya devam ediyor. Haseke, Rakka ve Münbiç’te Türkiye lehine faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle 50’den fazla kişi alıkonuldu. Ayrıca yüzlerce DEAŞ’lı da Tel Abyad ve Rasulayn sınır hattına taşındı. Terör örgütü YPG/PKK elbiseleri giydirilen DEAŞ’lılara intihar saldırılarında kullanılacak zırhlı araçlar hazırlandığı iddia edildi.

(Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Ağustos 2019 Perşembe 07:30

YORUM YAZ

 • müminmümin7 gün önce
  Müslüman kardeşlerimizi zalim pkkya bırakmayalım, bu çok ağır bir durum derhal girip halkın güvenlikleri sağlanmalıdır. Yahudi oyununa gelmeyelim onlar sözlerini tutmaz çünkü.
 • yusuf avcıbaşıyusuf avcıbaşı7 gün önce
  Türkiye de ABD nin olurunu beklerse o iki milyon kişi daha çok bekler.
 • kiowakiowa7 gün önce
  abd iyi dümen tutturdu...şimdi türkiyeyi barış koridoru diye en az 6 ay oyalarlar, bu arada binlerce tır mazlame,silah vb. taşır,tüneller,hendekler,tuzaklar vs. hazırlanır, sonra hamle yapılır..abd tuzak kuruyor,zaman kazanıyor,plan yapıyor bunu bilmeyen varmı?
 • ihsanihsan7 gün önce
  türkiye hadi dediği an iş bitecek onun,için işi uzatmıyalım kahpe abd yye bakmıyalım
 • aslanaslan7 gün önce
  esed i neden koruyosunuz neden bu kadar önemli olan milyonlarca insan yerinden oynadı hesap vermiyor kiminle dalga geçiyosunuz gerçekten türk insanı bu kadar safmı rahmetli ecevit bu zalimin babasına apo yu vermezsen sonun olur dedi iş bitti şimdi neden bitmiyor kime hizmet ediyosunuz
 • DalmanDalman7 gün önce
  Sitratecik müfteri usa. Incirlik kürecik kapatilmali
 • Abdullah MuratAbdullah Murat7 gün önce
  Umutlarını Allahın hükümleriyle hükmeden yönetenkuranı rehber almış ve peygamber sav örnek almış olan bir yönetime bağlasınlar Bunun aksi kurana göre Allahın yolu değildir.
 • SerkesSerkes7 gün önce
  Turkiyenin umrunda sanki onlar ..... zaten Turkiye nin parmagi var o dokulen kanlarin cogundave vebal atindadir tum turkiye halki .... sirf suriye zayif dusup bize muhtac olsun diye savasa ses cikarmadi aksine destek verdi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019