Ramazanı çocuklarla birlikte yaşayalım

Sürekli olarak empoze edilen Batı kültürünün özellikle çocuklar üzerinde oruca başlama ve manevi atmosferi hissetme konusunda zorluklar yaşanmasına sebep oluyor.

19 Mayıs 2019 Pazar 14:45
Ramazanı çocuklarla birlikte yaşayalım

 Ömer Faruk Şahin 

Son dönemde Ramazan’ın maneviyatına yapılan saldırılar nedeniyle özellikle çocuklar oruca başlama ve manevi atmosferi hissetme konusunda zorluklar yaşarken, toplumun gelenekleri ve değerlerine aykırı olarak empoze edilen Batı kültürünün bu durumun bir numaralı müsebbibi olduğu düşünülüyor. Bu olumsuz etkilerin yanı sıra ebeveynlerin de çocukları konusunda aşırı korumacı davranmalarının doğru olmadığını belirten İlahiyatçı-Sosyolog Erol Erdoğan, Akit’e yaptığı açıklamada, “Ramazan iklimi çocuğa ailenin ve Müslümanlığın değerlerini gösterir. Dolayısıyla çocukken başlayan İslam’ı sevme ve oruç tutma süreci ileriki yaşlarda çocuklara kolaylık sağlar. Ramazan ayının manevi ikliminden çocuklarımızı mahrum bırakmayalım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Sahur ve iftara çocukların davet edilmesi ile başlayan ve daha sonra Ramazanın başlangıcında, Kadir gecesinde, ortasında, bazı günlerde çocukları gelecek Ramazanlara hazırlamak adına oruç tutturulabilir. Çocukların orucu sevmesini, kavramasını, mahiyetini iyi anlamasına sebep olacak şekilde yaklaşamadığı ve korumacı davranıldığında ileriki yaşlarda bu çocukların oruç tutmaları da zorlaşıyor. Son yıllarda oruç tutanların azalmasında çocuklara yönelik bu aşırı koruyuculuğun etkisi olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 14:45

YORUM YAZ

  • GrigosGrigos28 gün önce
    Müslümanlar Oruç tutunca çocuklarınıda sahura kaldırsın. Arada küçüklere bir oruç tuttursun. Ağaç yaş iken eğilir. Bol bol Ramazanlarda iftara misafir çağırsın sık sık. Ve Iftar Davetlerine gitsinler. Çocuklarını her gün Teraviye götürsünler. Ergen olunca bunu onlara asla yaptıramazlar. Türkler Islamı kaybederse. Allah ellerinden "Islamın son kalesi" sıfatını alır. Değerini bilsinler.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019