Ramazan'da et sıkıntısı çekilmeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Başdanışmanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Elimizdeki hayvan varlığımızın şu anda Ramazan’da sıkıntı çıkarmayacak şekilde kırmızı et ihtiyacımızı karşılayacak olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

17 Mayıs 2018 Perşembe 07:28
Ramazan'da et sıkıntısı çekilmeyecek

ERTUĞRUL ŞAHAN / ANKARA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Başdanışmanı, Genel Koordinatör, 24. dönem AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Ramazan ayı yaklaştığında kırmızı etin fiyatı nasıl olacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuyla alakalı bir tedbiri var mı?  Ne gibi önlemler alındı? Yeterli kapasitede hayvan var mı?” sorularının cevaplarını Yeni Akit’e açıkladı.

“TEDBİRLER 6 AY ÖNCE ALINDI”

Ramazan ayında et fiyatlarının artacağı yönündeki dedikodulara ilişkin konuşan Kılıç, şunları söyledi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak aylardır yapmış olduğumuz toplantılarda alınması gereken tedbirler çokça konuşuluyor. Türkiye’de son 6 ay önce hayvan varlığımızı bir daha saydık. Ülkemizin kendi insanına kırmızı eti üretebilecek kapasitesi nedir. Bu durumun yükselmiş olduğunu gördük. Ama hâlâ bizim biraz daha bir kısmını ithalatla karşılama ihtiyacımızın olduğu da açık. Bizde bakanlık olarak birçok proje gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Örneğin düve sayısını artırmak, 300 koyun projesini artırmak, genç çiftçi projelerimizle hayvan varlığımızı artırmak, köyde insanların tutunmasını sağlamak gibi birçok projeyle bunu yapmaya çalışırken bir taraftan da elimizdeki hayvan varlığımızın şuanda Ramazan’da sıkıntı çıkarmayacak şekilde kırmızı et ihtiyacımızı karşılayacak olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.”

“UCUZ ET SATIŞINA DEVAM”

“Ramazan’da ister istemez ete artan bir talep oluyor”  diyen Yunus Kılıç, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Yaz dönemi geldi turizm sezonu açıldı. Bu da kırmızı et ihtiyacımızı ister istemez biraz daha artıracak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı her türlü sıkıntıyı bertaraf etmek için çalışıyor. İstediğimiz zaman istediğimiz kadar et bulabilir miyiz kaygılarını ortadan kaldıracak. Yani vatandaş Ramazan’da bir sıkıntı yaşanmayacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı daha önce anlaşmış olduğu marketlerden kaliteli ve ucuz et satışına devam edecek. Fakat psikolojik olarak Bakanlığın dışında et üreticilerinin biraz spekülasyonla bu rakamları yukarıya çekme gayretleri olsa da tedbirleriyle buna imkân bulamayacaklar.”

DESTEK HER YIL ARTIYOR

Yunus Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her yıl artan oranda gerek bitkisel üretime, hayvansal üretime ciddi destekler verdiğini belirtti. Kılıç, “Türkiye’de şu anda tarıma ve hayvancılığa devletin yapmış olduğu destek yüzde 2 buçuk civarında. Avrupa Birliği’nin kendi çiftçisine vermiş olduğunun yaklaşık 1 buçuk katında biz tarım ve hayvancılığa destek veriyoruz. Ama bu yeterli değil. Biz istiyoruz ki özelikle kırmızı et üretiminin ülke insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak noktaya gelmesi” diye konuştu. 

DEVAM KARARI 

27. dönem AK Parti Kars Milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Yunus Kılıç adaylığına ilişkin de şunları söyledi: “Kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Tarım ve hayvancılığın içerisindeydik, iyi çalıştık iyi projeler yaptık. O zamanda ben tarım komisyonundaydım. Şimdi onun tadı ağzımızda kalmış olmalı ki eğer o tat bölge insanın ağzında kalmışsa yeniden alandayız. Yeniden böyle bir heyecanımız var. Umarım bu heyecan sadece bizde değil. Hem Kars’taki vatandaşta hem de siyasi ev sahiplerimizde vardır.”

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 07:28

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ocak 2019