Ramazan ayında baş ağrısı nasıl geçer?

Ramazan ayında baş ağrısıyla doğal yöntemlerle nasıl baş edilir?

16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:58
Ramazan ayında baş ağrısı nasıl geçer?

Oruç tuttuğumuz Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, açlık ve susuzluktan  gün içinde baş ağrıları yaşayanlarımız olabiliyor. Pek çok kişi bu baş ağrıları için ağrı kesicilere başvurabiliyor. Ancak sık sık ağrı kesici ve ilaç alımı vücudun dengesini bozabiliyor ve uzmanların uyardığına göre böbreklerde zamanla yıpranmaya sebep olabiliyor. Bundan dolayı baş ağrılardan doğal yollarla kurtulmaya çalışmamız daha sağlıklı olabilir. Uzun süren ve doğal yöntemlerle ya da ağrı kesicilerle de geçiremediğimiz baş ağrıları için doktora başvurmamız gerekiyor.

KAPALI, HAVASIZ, SESLİ ORTAMLAR BAŞ AĞRISI NEDENİ

Kapalı, havasız mekanlar, sesli ortamlar baş ağrısını tetikliyebiliyor. Kapalı mekanlarda zaman geçirmek durumunda kalırsanız sık sık açık havaya çıkıp temiz hava almayı ihmal etmeyin. Karanlık ve sessiz bir odada 10 dakika gözlerinizi dinlendirerek de hafif şiddetli baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

İFTAR VE SAHUR ARASI BOL SIVI TÜKETİN

Çoğu baş ağrısının altında yatan neden sıvı eksikliğidir. Vücut yeterli sıvı alamadığında kan yoğunluğu artar ve hücrelere oksijen taşınımı ağırlaşır bu da ağrı eşiğini düşürür. Ramazan süresinde sıvı eksikliğini giderebilmek için iftar ve sahur arasında bol bol sıvı tüketmelisiniz.

BAŞ AĞRISINI TETİKLEYEN YİYECEKLER TÜKETMEYİN

Ramazan ayında yanlış beslenme de baş ağrısını tetikleyebilir. Olgunlaşmış peynir, sakatat, salam, sosis, tavuk suyu tabletleri gibi baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden. Uzak durmanızda fayda var. Ramazan boyunca kafeinli içecekleri de çok tüketmemeye özen gösterin.

STRESTEN UZAK DURUN

Stresli, gerilimli zamanlarda baş ağrısı yaşanabiliyor. Böyle durumlarda hafif sesli müzik dinlemek, kısa yürüyüşler yapmak ya da meditasyon çok faydalı olabiliyor.

İş yerlerinde yaşanan stresi azaltmak amacıyla 5-10 dakikalık nefes egzersizleri yapılabilir.

SOĞUK UYGULAMA JELLERİNİ ARALIKLARLA ENSENİZE KOYUN

Oruç süresince yaşadığınız baş ağrıları için ara ara soğuk uygulama yapabilirsiniz. Bunun için buzlukta beklettiğiniz soğuk uygulama jellerini aralıklarla ensenize ve alnınıza uygulayabilirsiniz.

BOYUN VE OMUZLARINIZI GEVŞETİN

Baş ağrısı sırasında oturduğunuz yerde boyun ve omuzlarını gevşeterek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

MASAJ YAPIN

Baş ve işaret parmağınız arasında bölgeye yapacağız kısa masaj baş ağrınızı hafifletebilir.

 

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:58

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Ocak 2019