Terör Devleti İsrail mahkemesi 'Rahmet Kapısı' için karar aldı

İsrail mahkemesi, Mescid-i Aksa'nın doğu surlarındaki Rahmet Kapısı'nın geçici olarak kapatılması yönünde karar aldı.

17 Mart 2019 Pazar 17:25
Terör Devleti İsrail mahkemesi 'Rahmet Kapısı' için karar aldı

İsrail'e bağlı Kudüs Sulh Mahkemesi işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'nın doğu surlarındaki Rahmet Kapısı'nı geçici olarak kapatma kararı aldı.

Mahkeme ayrıca, Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden Rahmet Kapısı'na ilişkin davaya en geç 60 gün içerisinde cevap verilmesini istedi.

İsrail'e bağlı Kudüs Sulh Mahkemesi, 5 Mart'ta Kudüs İslami Vakıflar Konseyine Mescid-i Aksa'nın Rahmet Kapısı'nı kapatması için bir hafta mühlet vermişti.

''İsrail'i tanımıyoruz''

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb, Mescid-i Aksa'nın Rahmet Kapısı'nın yeniden kapatılması için kendilerine bir hafta mühlet veren İsrail Sulh Mahkemesine cevaben "Konsey olarak İsrail mahkemelerini ve kararlarını tanımıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Rahmet Kapısı

Mescid-i Aksa'nın en görkemli kapılarından biri olan ve dış tarafı duvarla örülü Rahmet Kapısı'nın iç tarafına, 2003 yılına kadar Harem-i Şerif'in avlusunda bulunan bir bölümden geçilerek girilebiliyordu. Ancak İsrail polisi,Rahmet Kapısı'na girilen bölümü, 2003'te terörist olarak nitelediği "Filistinli illegal bir kurumun çalışmalar yürüttüğü" iddiasıyla kapatmıştı.

İsrail polisinin 2003'ten bu yana kapalı tuttuğu Rahmet Kapısı'na inen merdivenlerin başındaki kapıya 17 Şubat'ta zincir vurması, Filistinliler tarafından "provokatif bir adım" şeklinde değerlendirilmiş ve halkın büyük tepkisine neden olmuştu.

Rahmet Kapısı'nın 22 Şubat'ta Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb tarafından açılmasının ardından Filistinliler 16 yıl aradan sonra ilk kez burada namaz kılmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 17:25

YORUM YAZ

  • AydınAydın5 gün önce
    İhanete katkı verip o toprakların bizden kopmasına vesile olan yerli yabancı kim varsa bugünlerden mesuldür. O hainlerden alacağımız var, hakkımız helal değil. Mescidi Aksaya sahip olamayan müslüman utanç içinde yaşamaya mahkumdur. Yarın Kabeye de sıra gelir. Mekke ve Medinenin o alçak prenslerin elinde bulunması kabul edilemez. Kabe bugünün dünyasında bir ülkenin yönetiminde olamaz. Tüm müslüman devletler birlikte yönetmeli.
  • Zekeriya gökçeZekeriya gökçe6 gün önce
    İşte yahudiler her gün adım adım kıyamete koşuyorlar
  • SeymenSeymen6 gün önce
    Ya KAHHAR(c.c.)

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019