Putin'den şaşırtan çıkış! 'Haydi barış anlaşması imzalayalım'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri aralarında anlaşmazlık bulunan Japonya ile barış anlaşması imzalama önerisinde bulundu.

12 Eylül 2018 Çarşamba 11:28
Putin'den şaşırtan çıkış! 'Haydi barış anlaşması imzalayalım'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japonya’ya bu yıl sonuna kadar ön koşulsuz olarak barış anlaşması imzalamayı önerdi.

Putin, Vladivostok şehrinde düzenlenen 4. Doğu Ekonomi Forumu'nda, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin müzakereler ile ilgili konuşması esnasında barış önerisi teklifinde bulundu.

"HAYDİ BARIŞ ANLAŞMASI İMZALAYALIM"

Putin, “Haydi barış anlaşması imzalayalım fakat şimdi değil yıl, sonuna kadar, hiçbir ön koşul olmaksızın ve sonra bu barış anlaşması temelinde dost olarak tartışmalı tüm sorunları çözmeye devam ederiz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Putin, Salisbury'de çifte ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayının faili olarak İngiltere’nin suçladığı kişileri bildiklerini ve onların hiçbir suçu olmadığını ifade etti.

Rusya ve Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Rusların Kuril adaları, Japonya'nın ise Kuzey Bölgeleri olarak adlandırdığı toprak parçası konusundaki uyuşmazlık nedeniyle resmi barış anlaşması imzalayamamıştı.

Sovyetler Birliği, 1949'da işgal ettiği adalarda yaşayan tüm Japon vatandaşlarını sınır dışı etmişti. Barış anlaşmasının imzalanması için ilk olarak 2014 başında düzenlenen müzakereler ise Ukrayna krizi nedeniyle dondurulmuştu. Bu adalar, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Iturup, Kunaşiri, Şikotan ve Habomai adalarından oluşuyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2018 Çarşamba 11:28

YORUM YAZ

  • tuzcutuzcu5 ay önce
    Dört tane adaya el koymuş zavallı Japonlardan ses bile çıkmıyor....Haydi öpüşelim de unutalım gitsin olur mu yahu....Olur canım hemen öpüşür sonra da unuturlar adaları....
  • KAYAKAYA5 ay önce
    Demekki rus ,düşmanı azaltma yolunda çalışma yaptığına göre bi bölgesini daha garantiye almak istiyor . Savaşlar yakın demek, hemde baya yakın 2 sırp veya 1 yahudiden yeni bir savaş çıkabilir..
  • abdullahabdullah5 ay önce
    yeter kan döktüğünüz artık dünya barışı gelsin.korkma putin arkanda dağ gibi reisimiz var

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Şubat 2019