Prof. Korkusuz'dan Aile vurgusu: Biz Adem ile Havva'dan yani bir aileden geldik

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, Türk toplumunda ailenin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Korkusuz, "Biz Adem ile Havva'dan geldiğine inanan bir toplumuz. Yani bir aileden geldiğimize inanıyoruz. Bu sebeble aile kavramı bizim için çok önemlidir." dedi.

14 Mayıs 2019 Salı 13:31

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Korkusuz, yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Korkusuz, aile yapımıza zarar veren yasalara ilişkin değerlendirmesinde, "Bütün yasalarda eksiklik olabilir. Aile konusundaki yasalarda da eksiklik olmakla birlikte lüzumsuz bazı kanunlar var. Toplumu geren, toplumda infiale neden olan uygulamalarımız var." ifadelerini kullandı.

'Biz Adem ile Havva'dan geldik'

Türk toplumunda aile yapısının en önemli değerlerimizden birisi olduğunu belirten Korkusuz, "Biz Adem ile Havva'dan geldiğine inanan bir toplumuz. Yani bir aileden geldiğimize inanıyoruz. Aile üzerine bir yaşantımız var. Bazı toplumlar gibi aile içinde büyümeyen bir toplum değiliz." şeklinde konuştu.

'Yasalar toplumsal taraflar dinlenerek düzenlenmeli'

"Özellikle 6284 sayılı kanunun uygulamaları toplumda infiale neden olan gerekçelerden bir tanesi." diyen Korkusuz, sözlerine şöyle devam etti:

"Aileyi korunmanın esas olduğunu düşünüyoruz. Bütün ulusal ve uluslararası sözleşmeler mevcut statünün korunmasını emreder. Eğer Aile Hukuku'ndan bahsediyorsak bu ailenin korunması anlamına gelir. Çocuk Hukuku diyorsak da çocuğun korunması anlamına gelir."

Süresiz Nafaka, 6284 Yasa'sı gibi konuların toplumsal taraflarla istişare edilerek düzenlenmesi gerektiğini belirten Korkusuz, "Bizim getireceğimiz düzenlemelerin mevcut uygulamadan daha iyi olması gerekir. Toplumun şikayetçi olduğu bu son yasalarla daha iyiye gitmekten bahsetmek imkansız." dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 13:31

YORUM YAZ

  • AbdullahAbdullah1 ay önce
    Adem ile Havvadan geldiysek zenci, beyaz, kahverengi, sarı ırk nasıl oldu? Genetiği bilen bu ırkların asla iki insandan gelemeyeceğini bilir. Bilim islamı yalanlıyor. Bilimin kanıtı var, peki islamın nesi var?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019