• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Prof. Fendoğlu, CHP'li Özel'in RTÜK Kanun teklifini yorumladı: İstediklerini değiştirecek sayıları olmadığından dengeleri değiştirmek istiyorlar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in 'RTÜK üyelerinin meclis oylamasındaki çoğunlukla görevden alınabilmesi' amacı ile hazırladığı kanun teklifini değerlendiren RTÜK eski Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, "RTÜK'te istediklerini gerçekleştirecek sayıları olmadığından dengeleri değiştirmek istiyorlar." diyerek, "Siyaset bürokrasiden daha üstün olamaz." hatırlatmasında bulundu.

Yeniakit Publisher
2019-08-12 23:02:00 -
Prof. Fendoğlu, CHP'li Özel'in RTÜK Kanun teklifini yorumladı: İstediklerini değiştirecek sayıları olmadığından dengeleri değiştirmek istiyorlar

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

RTÜK eski Üyesi Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in hazırladığı 'RTÜK üyelerinin TBMM'deki oy çoğunluğu ile görevden alınmasını öngören' kanun teklifini değerlendirdi.

"RTÜK'te istediklerini gerçekleştirecek sayıları bulunmadığından böyle bir kanun teklifi hazırladılar." diyen Fendoğlu, "İnternet yayınlarının denetlenmesi konusu yıllardır RTÜK'ün gündeminde." ifadelerini kullandı.

'Geri çağırma ilkesi'nin uygulamada karşılığının bulunmadığını hatırlatan Prof. Fendoğlu, şunları söyledi:

"Bahsi geçen kanun teklifi 'Geri çağırma' dediğimiz bir kavram. Dünyada birçok ülkenin gündeminde olsa da uygulaması çok az. Atanan bürokratların geri alınması anlamına geliyor. Bizim Anayasa Huukukumuz'da da seçilen bürokratların geri alınması kabul görmüyor. Çünkü bu uygulamanın amacından çıkması hususunda haklı bir endişe var."

'Siyaset bürokrasiden güçlü olmamalı'

RTÜK'e ilişkin hazırlanan kanun taslağı siyasetin çok daha etkin olması anlamına geliyor. Bürokrasi devletin hafızasıdır. Bu durumda devletin hafızası zayıflar. Bürokrasi ile siyaset aynı güçte olmalıdır. Bu uygulama dünyanın hiçbir çağdaş ülkesinde bulunmuyor." 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

RTÜK CHP YÜZÜNDEN...

CHP yüzünden RTÜK bir bırakılmıyor ki işini yapsın,her türlü sapık film ve yayın meydanda!TRT’de müslümanla alay eden,müslümanı karalayan,ahlaksız sahneli BKM filmleri,Show’da BKM Güldür Güldür’de inşaallah maşaallah diye diye travesti!Bu ne ahlaksızlık!İnsanları yoldan çıkarmak için her şeyi yapıyor insî şeytanlar!Biri buna DUR desin,toplum gittikçe bozuluyor,AKP CHP’den farkını GÖSTER!!!!
 • Yanıtla

Murat

İşte böyle aklı kıtlar kazara devletin başına gelse vay haline o devletin.Lafa bak siyaset bürokrasiden üstün olamazmış.Mallık parayla değil.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23