Atatürk'e hakaret tutuklanma sebebi olamaz diyen Ali Nesin kimdir?

Atatürkçü kimliğiyle tanınan Matematik Köyü Kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretin tutuklama sebebi olmaması gerektiğini söyledi. Peki Ali Nesin Kimdir? Prof. Dr. Ali Nesin nereli?

08 Ağustos 2018 Çarşamba 08:43
Atatürk'e hakaret tutuklanma sebebi olamaz diyen Ali Nesin kimdir?

Atatürkçü kimliğiyle tanınan Matematik Köyü Kurucusu Prof. Dr. Ali Nesin, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretin tutuklama sebebi olmaması gerektiğini söyledi. Peki Ali Nesin Kimdir? Prof. Dr. Ali Nesin nereli?

Şebinkarahisarlı Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin 1956'da İstanbul'da doğdu. Paris VII Üniversitesi'nden matematikten "maitrise" derecesini aldı. Daha sonra ABD'de Yale Üniversitesi'nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987-1989 arasında Notre Dame Üniversitesi'nde yardımcı doçent, ardından 1995'e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü'nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yaptı. 1993-1994 öğretim yılını Bilkent Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirdi.

AZİZ NESİN'İN OĞLUDUR

Babası Aziz Nesin'in 1995'te ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlendi. 1996'dan beri Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin dört çocuk sahibidir. Kasım 2004'ten beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır ve 2011 yılından itibaren Hrant Dink Vakfı danışma kurulu üyesidir. 2003'ten beri üç ayda bir yayımlanan ve Türk Matematik Derneği'nin sahibi olduğu Matematik Dünyası adlı derginin sorumlu yazı işleri müdürüdür.

ESİN MATEMATİK KÖYÜ'NÜN KURUCUSUDUR

Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. Nesin Matematik Köyü'nün kurucusudur.

Sosyal medya üzerinden Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci hakkında dava açılmıştı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Ağustos 2018 Çarşamba 08:43

YORUM YAZ

  • ŞabanŞaban7 ay önce
    Ali hoca bu ne densizlik, bırakın Atatürk'ü kimseye hakaret edilemez yasada cezası var. Ayrıca Atatürk olmasaydı sen profesör değil en iyi ihtimalle .... olurdun. Atatürk ortak değerimiz aksi düşünenler babanızın %60 aptallar grubuna girer.
  • KamilKamil7 ay önce
    Üfürükten aydın böyle olur işte ...Ali Nesin'e göre " insan onuru hiçe sayılabilir , hakaret edilebilecek kadar değersizdir, bir ulus kurtarıcısı, bir devlet kurucusu olmanın sosyolojik bir anlamı da olamaz !..." Bu kadar cehalet ve döneklik ancak tahsil ile kazanılabilirmiş demek ki ... Ali Nesin; sana değil de taşıdığın soyadına acıyorum. Babanın itfaiye aracının merdivenindeki resmine hiç mi bakmadın?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019