• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Petrol fiyatları! O son anket sonuçları: Uluslararası 80 dolar civarında olabilir

Yeniakit Publisher
2024-02-29 19:39:00 - 2024-03-01 07:13:32
Petrol fiyatları! O son anket sonuçları: Uluslararası 80 dolar civarında olabilir

Küresel petrol arzı hakkında Reuters'in son anketi, heyecanlandıran bir gelişmeyi duyurdu. Orta Doğu'daki ülkelerde çatışmalara rağmen, yeterli küresel arz nedeniyle petrol fiyatlarının varil başına mevcut 80 dolar civarında kalmasının beklendiğini gösteriyor.

Reuters'in son anketi, Orta Doğu'daki çatışmalara rağmen, yeterli küresel arz nedeniyle petrol fiyatlarının varil başına mevcut 80 dolar civarında kalmasının beklendiğini gösteriyor. Ankete katılan 40 ekonomist ve analist, Brent tipi ham petrolün 2024 yılında varil başına ortalama 81,13 dolar olacağını öngörerek, Ocak ayındaki 81,44 dolarlık bir önceki konsensüse göre hafif bir düşüş kaydetti. Benzer şekilde, ABD ham petrol fiyat tahminleri de varil başına 77,26 dolardan 76,54 dolara revize edildi.

Stratas Advisors Başkanı John Paisie, Yemen'deki Husiler tarafından gemilere yapılan saldırılar gibi Kızıldeniz'deki aksaklıkların, alternatif rotaların mevcudiyeti nedeniyle daha az etkiye sahip olduğunu belirterek durumu yorumladı. Sevk edilen petrol hacimlerinin önemli ölçüde etkilenmesinin olası olmadığını ve arz ve talep temellerinin yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde daha önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Wall Street'in önde gelen bankalarından Goldman Sachs, Brent ham petrolünün yaz aylarında varil başına 87 dolarla zirve yapacağını tahmin ediyor. Jeopolitik risk priminin şu anda mütevazı olduğu ve ham petrol üretiminin sabit kalmasıyla Brent'e varil başına sadece 2 dolar eklediği düşünülüyor.

En büyük OPEC üreticileri ve bazı müttefiklerden oluşan OPEC+, üretimi sınırlama kararlarının ardından petrol üretimini artırabilir.

Kasım ayında OPEC+, ilk çeyrek için toplamda yaklaşık 2,2 milyon varil/gün (bpd) gönüllü üretim kesintisi üzerinde anlaştı. Grup, petrol fiyatlarını desteklemek için bu kesintilerin uzatılıp uzatılmayacağına Mart ayında karar verecek. Uluslararası Enerji Ajansı OPEC'in toplam yedek kapasitesinin 5,1 milyon varil/gün olduğunu ve Suudi Arabistan'ın elinde 3,2 milyon varil/gün bulunduğunu tahmin ediyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Analistler genel olarak 2024 yılında küresel petrol talebinin 1 milyon ila 1,5 milyon varil/gün artmasını bekliyor.

Petrol piyasası jeopolitik gerilimler ve arz dinamikleri arasında gidip gelirken, yatırımcılar Brent ham petrolünün performansını yakından takip ediyor. InvestingPro verilerine göre, Brent ham petrolü (BRNT) geçtiğimiz günlerde 50,37 USD'den kapanarak 2024 yılı için öngörülen varil başına 81,13 USD ortalamasına kıyasla piyasa duyarlılığında bir değişime işaret etti. Bu fiyat hareketi, analistlerin izlediği mevcut piyasa gerçeklerini yansıtıyor olabilir.

Bir InvestingPro tavsiyesi, BRNT'nin tipik olarak düşük fiyat oynaklığı sergilediğini, bunun da petrol fiyatlarının dalgalı doğasına rağmen bir yatırımcının portföyünde bir miktar istikrar sağlayabileceğini öne sürüyor. Diğer taraftan, bir başka InvestingPro İpucu BRNT'nin zayıf brüt kâr marjlarından muzdarip olduğuna işaret ediyor, bu da yatırımlarında güçlü finansal sağlık arayan yatırımcılar için bir endişe kaynağı olabilir. Ayrıca, değerleme, uzun vadeli yatırım kararlarını etkileyebilecek zayıf bir serbest nakit akışı getirisi anlamına geliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Süleyman Ferit

Bunlar kulak dolgusu kamoyu yoklaması senaryosu. Neye üzülüyorum en cokda beddua ediyorum. REİSİN yurt ici ekibindeki duyarsiz menfeaatciler ile, ADALET KOMİSYONU ÜYELERİNE DURMADAN ARA VERMEDEN BEŞ VAKIT NAMAZLARIN ARKASINDA GEÇE TEHECCÜDDE VE SEHER VAKITLERİ ülkemin ekonomisini fahiş kazancı enflasyon diye bize yutturmaya kalkan daire satiş fiyatlarinı tokiyi bile ayartıp yükselten bu masonların etkenleri yerleştirip ,,sebeb gösterip reise hala garibin emeklinin batirilan kücuk esnafın senetleri haciz edilirken ne verdin diye sorturtmayan senedi anladık belgesi nerde hadi zorla imzalattın ise, hakime savciya, icra md ve calişanlarına hacize gelip haciz yapan avukatin tarafını tutan memura, hırsızlıga dolandırıcıya sahtekara, tefeciye, fahis fiyatcıya agır ceza cikarmayan bugunku ve gecmişte TBMM adalet komisyonunda görev alan hangi siyasi gorüşü olur ise olsun tüm millet vekili ve hazine ve adalet bakanlarına bedduam bu şaban ayındada her sanayide olsa YA MUNTEKİM C.C ismi hürmetine milletini koruma yasasi deyilde, şikayet yasasi ile hak aratmaya kalkan bu yetkili etkili burokratları NİYAZİ MISRI HZ.bedduasına rabbim ilave ederek Ülkeyi adaletle deyil şikayetle yönetmeye kalkan bu zatların üzerine olsun. Bu dünyada bedduam mahşerde bu siyonist oyuncusu bu mason vekil burokrat memur amir bakanlik yapmış kim ise milleti korumayan,, şikayet ile hakkini ara ilkesi ile parası olmayanı cevresi olmayani ezdiren sistemi hala savunanlarada mahserde şikayetci olacam. Bu dünya ahirete imtihan sebebi oldugunu zenginde fakirde garibde okumuşda gayet net biliyor. Başkalarının yönlendirmesi ilede konuşanlardanda ilk ben davacı olacak HUZURU İLAHİDE ALLAHIMDAN ve bu yazı şahit olsun mahşere varinca bu dinini adaleti hakki kul hakkini hice sayip paraya satan, fahişciye dolanfıricıya hirsıza beytül mala zarar veren reislerin etrafini ablukaya alip vatandaşi yaklaştırmayan bizden başka burokrat vekil görmesin bizi reisler bu yeni milli yerli ahlaklılari göreve getirirler diye gençlerin mucitlerin dini milletini sevenlerin önünü kesenlere agir ceza cıkarmayan faiz sistemini iyce yerleştiren Allahıma savaş acan burokrat memur amir.kimse, ve masonlardann davacıyım. Bu sistemdede iki reisle görıştürülmeyincede ancak buguz ve beddua ediyorum. Masonun biri bana dediki yüzüme köpegin duasi kabul olsa gökten kemik yagar.Bu burokrat ve vekil kilıkli sozde dini savunan Milli dini ahlaki degerleri savunup reislerle görüşmek isteyince  olduk. Bakalım ALLAH İNDİNDE MİYİZ KULMUYUZ. Vatanin ezanın sancagın devletimin gelişmesini istemek cari acıgın kapanması icin konuşmak hep abd ve ab mastırli ingilizceden 78 alan prof olmuşlarmı bilir deyimce ve torunların gelecegini düşünmek köpeklikse ben köpegim Ama kitmir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23