• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Petrol baskı gördü! Akaryakıt fiyatları: 16 Şubat 2023 benzin fiyatı, mazot fiyatı ne kadar? İstanbul, Ankara, İzmir

Yeniakit Publisher
2024-02-16 20:48:00 - 2024-02-16 21:08:48
Petrol baskı gördü! Akaryakıt fiyatları: 16 Şubat 2023 benzin fiyatı, mazot fiyatı ne kadar? İstanbul, Ankara, İzmir

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili indirim, zam var mı merak ediliyor. İşte 16 Şubat 2024 güncel akaryakıt fiyatları ile petrol piyasasından son gelişmeler...

Petroldeki yükselişi destekleyen gelişmeler sonrası benzin fiyatı ve mazot fiyatı için hafta içinde zam geldi. Zamlar sonrası akaryakıt fiyatları listesi 2 kez yenilendi. 

Küresel petrol arzı ve talebine ilişkin öngörüler, ABD'de dün açıklanan makroekonomik veriler ve Kızıldeniz'de devam eden gerginlikler sonrası petrol fiyatları tarafında karışık bir seyir izleniyor. Petrol fiyatlarını etkileyen söz konusu gelişmelerin yansımaları hafta içinde benzin fiyatı ve motorin fiyatları üzerinde de görüldü. Benzin fiyatı için 1,79 TL, motorin fiyatları için 2,56 lira zam geldi. Gelen zamların ardından benzin fiyatı İstanbul ve Ankara'da 41 TL'yi, İzmir'de 42 TL'yi aşarken, motorin fiyatları İstanbul'da 44 TL'yi, Ankara ve İzmir'de 45 TL'yi aştı. Peki akaryakıt fiyatları tarafında yeni indirim, zam var mı? Petrol neleri fiyatlıyor?

ARZ ENDİŞELERİYLE PETROL BASKI YEDİ

Uluslararası Enerji Ajansının dün yayımlanan raporunda, bu yıl küresel petrol arzının günlük yaklaşık 1 milyon 700 bin varil artarak 103 milyon 800 bin varile ulaşmasının beklendiği belirtildi. Raporda, küresel petrol talebinin de bu yıl geçen yıla göre günlük yaklaşık 1 milyon 200 bin varil artışla 102 milyon 980 bin varile çıkacağının öngörüldüğü ifade edildi. Bu öngörüler, piyasalarda arz fazlalığı endişelerine yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskıladı. ABD'de salı günü tahminleri aşan enflasyon verilerinin ardından beklentilerin üzerinde düşüş gösteren perakende satış verilerinin Fed'in faiz indirimlerine beklenenden daha geç başlayacağına yönelik beklentileri güçlendirmesi de petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketleri destekledi. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ülkede talebin zayıfladığına işaret eden veriler de bu düşüşe katkıda bulunuyor.

ORTA DOĞU'DAKİ GERGİNLİK FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞÜ KISITLIYOR

kızıldeniz'deki hareketlilik fiyatları yukarı yönlü desteklemeye devam ediyor. Öte yandan, İsrail-Filistin çatışması nedeniyle Orta Doğu'da artan gerginlik fiyatlar üzerinde etkili olarak muhtemel düşüşü kısıtlıyor.

sabah'ın aktardığı haberde: Yemen'deki İran destekli Husiler, dün ülkenin güneyindeki Aden Körfezi'nde İngiliz gemisi LYCAVITOS'u "uygun bir deniz füzesi" ile vurduklarını açıkladı. Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri tarafından yapılan açıklamada, saldırının Filistin halkına destek amaçlı gerçekleştirildiği, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarına karşılık vermek ve Filistin halkına destek için daha fazla önlem alınacağı kaydedildi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

MOTORİN FİYATLARI İÇİN İNDİRİM, ZAM VAR MI?

Motorin fiyatları (mazot fiyatı) için 2,56 TL zam geldi. Böylece motorin fiyatları İstanbul'da 44 TL'yi, Ankara ve İzmir'de 45 TL'yi aştı. Yeni bir indirim, zam yok.

BENZİN FİYATI İÇİN İNDİRİM, ZAM VAR MI?

Benzin fiyatı için 1,79 TL zam geldi. Zammın ardından benzin fiyatı İstanbul ve Ankara'da 41 TL'yi, İzmir'de 42 TL'yi aştı. Yeni bir indirim, zam yok.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Benzin ve mazot indirimi sonrası akaryakıt fiyatları ne kadar kaç lira oldu? İşte o tablolar:

MOTORİN FİYATLARI

İstanbul 44,30 TL
Ankara 45,06 TL
İzmir 45,26 TL

İL İL BENZİN FİYATI

İstanbul 41,22 TL
Ankara 41,92 TL
İzmir 42,12 TL

Benzin fiyatı için indirim, zam yok.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ferhat

Ben neden elin italyanının borsasına göre ödeme yapayım. Tüpraş Ruslardan v.s. ucuza ham petrol alsın. İtalya'nın borsasına göre benzin satsın. Ne iyi kar ama

Gültekin

AKAR YAKIT FİYATLARIYLA ÇOK FAZLA OYNANIYOR, BU DA TÜKETİM FİYATLARINA YANSIYOR, BU YANSIMALAR HALKI ETKİLİYOR, SİYASİ İKTİDAR FİYAT ARTIŞLARIYLA SEÇİM ARİFESİNDE OYNAMASIN Kİ SANDIKTA MAHCUP OLMASINLAR.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23