Pentagon'dan PKK için 65 bin kişilik silah talebi!

Pentagon'un ABD bütçesinden karşılanmak üzere terör örgütü PYD/PKK için 60-65 bin kişilik silah ve ekipman talep ettiği ortaya çıktı.

16 Nisan 2018 Pazartesi 20:54
Pentagon'dan PKK için 65 bin kişilik silah talebi!

Suriye'den çekilme tartışmalarının sürdüğü ABD'de Savunma Bakanlığının (Pentagon), 2019 bütçesinde Suriye'de PYD/PKK'nın da dahil olduğu 60 ila 65 bin kişilik bir gruba silah ve mühimmat talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Pentagon, şubat ayında 2019 mali yılı için Kongreye sunduğu savunma bütçesinde, Suriye'de DEAŞ karşıtı mücadele kapsamında iş birliği yaptığı gruplara 300 milyon dolarlık silah desteği talebinde bulunmuştu.

Bütçede ayrıca sınır güvenliği için söz konusu gruplara 250 milyon dolar bütçe desteği isteyen Pentagon, miktarların detayları ile ilgili belgeleri paylaşmamıştı.

Anadolu Ajansı (AA), 2019 Mali Yılı Savunma Bütçesi kapsamında "savaş fonu" olarak da bilinen Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar için ayrılan bütçenin detaylarını içeren belgeye ulaştı.

"2019 Mali Yılı Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar: DEAŞ Karşıtı Eğit Donat Fonu Gerekçeleri" başlıklı belgede, ABD yönetiminin Suriye'de 30 bini Orta Fırat Vadisi'nde devam eden çatışmalarda, 35 bini de DEAŞ'tan alınan bölgelerde iç güvenliği sağlamak üzere toplam 60 ila 65 bin civarında bir grup için silah, mühimmat ve ekipman talebinde bulunduğu kaydedildi.

Belgede, "2019 mali yılı bütçe talebi, DEAŞ'ın daha önce kontrol ettiği toprakları kurtarmak, güvenliğini sağlamak ve savunmak için 35 bini İç Güvenlik Gücü, 30 bini çatışma personeli olmak üzere yerel ortak güçlerin ihtiyaçlarına dayalı olarak Suriye eğit-donat programını tam olarak fonlamaktadır." ifadelerine yer verildi.

300 milyon dolarlık bütçenin 162,6 milyon doları silah için ayrıldı

Söz konusu belgede, 300 milyon dolarlık bütçenin 162,6 milyon dolarının silah, mühimmat, araç ve diğer malzemeler için ayrıldığı dikkati çekerken, 8 milyon dolarının temel yaşam destek malzemeleri, 28 milyon dolarının nakliye ve konuşlanma ihtiyaçları ve 101,5 milyon dolarının da operasyonel destek için talep edildiği ifade edildi.

71 milyon dolarlık silah listesi

Belgede, ihtiyaç duyulan silahlar arasında, 25 bin AK-47 (kalaşnikof) otomatik tüfek, 1500 makineli tüfek, 500 ağır makineli tüfek, 400 RPG-7 roketatar, 95 keskin nişancı tüfeği, 20 adet 60 milimetrelik havan ve 60 adet 120 milimetrelik havan topunun yer aldığı belirtiliyor.

Silahlar için 47 milyon dolar talep edilirken, belgede bu silahlar için 24 milyon dolarlık mühimmat talebi edildiği de dikkati çekti.

59 milyon dolarlık araç

Bütçe gerekçe belgesinde ayrıca 820 "taktiksel olmayan araç" ve "standart olmayan ticari araç" için toplam 59 milyon 325 bin 600 dolara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Temel yaşam desteği malzemeleri için de 8 milyon dolar talep edilen bütçede, dürbün, navigasyon, küçük insansız hava araçları, patlayıcı detektörleri gibi destek malzemeleri için ise 31 milyon 182 bin 700 dolar talep edildi.

"Harçlık"lar için 30 milyon dolar

Belgede ayrıca, stratejik hava nakliye, karadan ve havadan nakliye için ise 28 milyon dolar talep edildi.

Operasyonel destek için 71 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu belgede "harçlıklar" başlığı için ise 30 milyon dolar talep edildi.

Bunların yanı sıra Irak ve Suriye'de sınır güvenliği için ise 250 milyon dolar ayrıldığı da ifade edildi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Nisan 2018 Pazartesi 20:54

YORUM YAZ

 • Şeref ŞENERŞeref ŞENER9 ay önce
  Biz Türkiye olarak200.000 kişilik ortadoğu ordusu kuralım. Tüm ortadoğuyu kontrol altına alalım.Neyi bekliyoruz. Zaten Türkiyede milyonlarca Suriyeli var. Eğitim ve para imkanı verilirse 200.000 kişilik ordu çok rahat kurulur.
 • HüsnüHüsnü9 ay önce
  Dostumuzsun müttefikimizsin ABD senin için gece gündüz dua ediyoruz tüm AKP liler olarak.
 • HüsnüHüsnü9 ay önce
  Dostumuzsun müttefikimizsin ABD senin için gece gündüz dua ediyoruz tüm AKP liler olarak.
 • ferhatferhat9 ay önce
  Bunlarda bizim Nato daki müttefik ve partnerlerimiz. hani bölgeye müdehalelerini destekliyoruz dedigimiz müslüman katili ve kadin tecavüzcüsü HERO lar. AKP destekliyor ya bunlari, simdi gaza geldiler. Zalimden kurtulabilmek icn Seytan dan medet umanlar büyük gaflet icerisinde. Bölgenin onuru ve izzeti icin dik durmak gerek ve bölge insanini Türkiyede oldugu gibi sytanin kucagina itmemyin. Anladik Memleketimizdeki degerleri yer ile yeksan ettiniz. AB ve NATO diye izzetimizi onurumuzu ayaklar altina aldirdiniz su son 100 yil icerisinde ama biz elhamdülillah gine sirati müstakimden sasmadik ve siyonist usaklari ile son nefesimize kadar mücadele icin ALLAH huzurunda and ictik.
 • ferhatferhat9 ay önce
  Bunlarda bizim Nato daki müttefik ve partnerlerimiz. hani bölgeye müdehalelerini destekliyoruz dedigimiz müslüman katili ve kadin tecavüzcüsü HERO lar. AKP destekliyor ya bunlari, simdi gaza geldiler. Zalimden kurtulabilmek icn Seytan dan medet umanlar büyük gaflet icerisinde. Bölgenin onuru ve izzeti icin dik durmak gerek ve bölge insanini Türkiyede oldugu gibi sytanin kucagina itmemyin. Anladik Memleketimizdeki degerleri yer ile yeksan ettiniz. AB ve NATO diye izzetimizi onurumuzu ayaklar altina aldirdiniz su son 100 yil icerisinde am biz elhamdülillah gine sirati müstakimden sasmadik ve siyonist usaklari ile son nefesimize kadar mücadele icin ALLAH huzurunda nad ictik.
 • abdoabdo9 ay önce
  bunların niyeti gayet açık tc ye saldırmaktır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019