• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Paris-Kahire seferini yapan Mısır uçağını İphone mu düşürdü

Paris-Kahire seferini yaparken Mayıs 2016 tarihinde Akdeniz’e düşen Mısır Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Uçağın düşme sebebinin kokpitte alev alan İphone ve İpad olabileceği öne sürüldü.

2017-06-01 10:19:00 - 2018-10-24 12:13:54
Paris-Kahire seferini yapan Mısır uçağını İphone mu düşürdü

Mısır Havayolları’nın Airbus A320 tipi uçağının, yardımcı pilotun kokpitte bıraktığı iPhone 6S ve iPad Mini 4 alev aldığı için 19 Mayıs 2016’da Akdeniz’e düştüğü öne sürüldü. Fransız yetkililer iddiayı araştırıyor.

Fransa'nın başkenti Paris'ten Mısır'ın başkenti Kahire'ye giderken 19 Mayıs 2016'da Akdeniz'e düşen Mısır Havayolları'na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı ile ilgili sürpriz iddia: 66 kişinin ölümüne neden olan uçağın, kokpitteki bir cep telefonu ve tablet yüzünden düşmüş olabileceği öne sürüldü. Le Parisien gazetesinin edindiği bilgilere göre; uçağın kokpitinde ön camın önünde yardımcı pilota ait bir iPhone 6S ve bir adet iPad Mini 4 bulunuyordu. Bu cihazların yanlış bir prize bağlanmış olabileceği ya da uçuş güvenliğini tehlikeye atacak biçimde bırakılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Fransız yetkililer, bu ihtimali incelemesi için Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi'nden bir mühendise ve Savunma Bakanlığı'ndan bir fizik profesörü ile elektronik cihaz pilleri uzmanına görev verdi. Bu üç uzmanın konuyu araştırması ve 30 Eylül tarihine kadar bir rapor sunması bekleniyor.

KAMERALAR İNCELENDİ

Sabah'ın haberine göre, kokpitteki elektronik cihazların tespiti ise uçağın kalktığı, Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'nda bulunan kameralar sayesinde gerçekleşti. Kazadan önce uçağın son görüntülerini inceleyen uzmanlar, bu cihazların kokpit camının hemen yanında bulunduğunu gördü. Karakutu üzerindeki incelemelerinde de kokpitte duman izine rastlanması, bu cihazların bir yangına neden olduğu senaryosunu güçlendiren delillerden biri olarak görülüyor.

KOKPİTİN İÇİ

Airbus A320 tipi uçağın ön camının sağ tarafında bu nesneler vardı:

 1. İçinde parfüm şişelerinin ve spreylerin bulunduğu küçük bir çanta.

Bir iPhone 6S

Bir iPad 4 Mini (wi-fi ve 3G internet bağlantısı bulunuyor).

İKİ GÜVENLİK KAMERASI

Charles de Gaulle Havalimanı'ndaki güvenlik kameraları, uçakların kokpit güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor. Fransız yetkililer bu görüntülerden yola çıkarak incelemeyi başlattı.

 1. APPLE 'DELİL YOK' DEDİ
 2. Son dönemde çıkan elektronik sigaraların ve Samsung Galaxy Note 7 gibi telefonların patlaması haberlerinin ardından, Apple da bir açıklama yaparak "Kazanın Apple ürünleriyle alakalı olduğuna dair bir delil ya da bir rapor bulunmamaktadır. Fransız teftiş ekibinin her türlü sorusunu yanıtlayacağız" ifadelerine yer verdi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23