• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Paralel Yapı' resmen Kırmızı Kitap'a girecek

Yeniakit Publisher
2015-04-24 10:22:00 -
'Paralel Yapı' resmen Kırmızı Kitap'a girecek

'Paralel'e karşı ne yapıldığına ilişkin Başbakanlık tüm bakanlıklardan çalışma dökümanı istendi. MGK toplantısına bir hafta kala Paralel hakkında istenen çalışmalar resmen Kırmızı Kitap'ta yer alacak.

Sabah'ın haberine göre; MGK toplantısına bir hafta kala Başbakanlık, bakanlıklardan Paralel'le mücadeleye ilişkin bugüne kadar yapılan çalışmaların dökümünü istedi. 'Paralel Yapı' bu toplantıda resmen Kırmızı Kitap'a girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 29 Nisan'da yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısına bir hafta kala Başbakanlık'tan tüm bakanlıklara önemli bir talimat gitti. Talimat gereği tüm bakanlıklar, 'Paralel Yapı' ile mücadelede bugüne kadar attıkları adımları dosyalarda detaylandıracak. 'Paralel Yapı'nın bakanlıklara nasıl sızdığı, buralarda nasıl kadrolaştığı, bu kadrolaşmaya karşı alınan tedbirler, bakanlık imkanlarını kullanarak elde ettiği usulsüz kazanımlar ve buna karşı alınan önlemler dosyalarda sıralanacak. Böylece bakanlıkların 'Paralel' ile mücadelede nasıl bir rol oynadığına ilişkin "bakanlık karnesi" de ortaya çıkmış olacak. Aynı toplantıda 'Paralel Yapı'yı "Kırmızı Kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne "tehdit" olarak işleme çalışmalarına da son şekli verilecek. 'Paralel Yapı', 29 Nisan'daki toplantıyla "ulusal güvenliği tehdit eden unsur" olarak resmen tanımlanacak. 'Paralel Yapı'nın Kırmızı Kitap'a alınmasıyla ilgili ilk adım 30 Ekim 2014'te yapılan MGK'da atıldı. Tarihinin en uzun süren, 10 saatlik MGK toplantısında 'Paralel' Devlet Yapılanması'nın ulusal güvenliği tehdit eden unsur olarak kaydedilmesine yönelik tavsiye kararı alındı. Bu toplantı sonrası yayımlanan bildiride, "Milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten 'paralel' yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

KIRMIZI KİTAP'A SON ŞEKLİ VERİLECEK

MGK toplantısında alınan tavsiye kararı, görüşülmesi için Bakanlar Kurulu'na gönderildi. Bakanlar Kurulu MGK tavsiye kararını 24 Kasım'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında görüşerek kabul etti. Bakanlar Kurulu'nun onayladığı karar, Kırmızı Kitap'a işlenmesi için tekrar MGK Genel Sekreterliği'ne gönderildi. Aralık 2014 ve Şubat 2015'te yapılan MGK toplantılarında Kırmızı Kitap'ta yapılacak güncellemeler son kez ele alındı. Kırmızı Kitap'a son şekli 29 Nisan'daki toplantıda verilecek.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23