• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Papa'dan olay açıklama: İstifa etmek açık bir olasılık

Yeniakit Publisher
2024-01-15 02:33:00 -
Papa'dan olay açıklama: İstifa etmek açık bir olasılık

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, istifa etmenin tüm papalar için açık bir olasılık olduğunu söyledi.

Özel bir İtalyan televizyon kanalının programına katılan Papa, burada kendisi ve dünya meselelerine dair sorulara cevap verdi.

Özellikle geçen yıl bazı sağlık sorunları yaşayan ve geçen hafta içinde de bir program sırasında kendisini iyi hissetmediğini açıklayan 87 yaşındaki Papa Franciscus, nasıl olduğu sorusuna "Halen hayattayım." şeklinde yanıt verdi.

İstifa edip etmeyi düşünmediği sorusuna Papa Franciscus, "Bu bir düşünce, endişe ya da arzu değil, tüm papalara açık bir olasılık. Ancak bu, şu anda düşüncelerimin merkezinde değil. Hizmet edebileceğim müddetçe ilerleyeceğim." dedi. Papa, koşulların değişmesi halinde bunu düşünmesi gerekeceğini de kaydetti.

"İnsanlığın kendi kendini yok etme kapasitesi beni korkutuyor"

Papa, programda ayrıca Gazze'deki Katolik cemaatiyle her gün görüştüğünü belirterek, "Her gün arıyorum onları ve bana yaşananlara dair korkunç şeyler anlatıyorlar; kaç Arap'ın öldüğünü ve kaç İsraillinin öldüğünü, kardeş olmaya çağrılan iki halkın birbirlerini yok ettiğini anlatıyorlar." dedi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden bugüne kadar savaşların hiç bitmediğini düşündüğünü ifade eden Papa, "Şimdi Ukrayna-Rusya ve Filistin-İsrail'i görüyoruz. Neden barış sağlanamıyor? Biraz utanarak söyleyelim, savaşların arkasında silah ticareti var." diye konuştu.

Kendisini korkutan bir şey olup olmadığı sorusuna da Papa, "Birkaç şey beni korkutuyor. Örneğin bu savaşın tırmanışı beni korkutuyor çünkü savaş adımlarının ilerlemesi insanı düşündürüyor. Nereye varacağız? Her şeyi yok eden nükleer silahlarla mı sona ereceğiz? İnsanlığın kendi kendini yok etme kapasitesi beni korkutuyor." cevabını verdi.

Aslen Arjantinli olan Papa Franciscus, papa seçildiği 2013'ten bu yana ülkesine gitmediğini ve özlediğini söyledi. Arjantinlilerin çok acı çektiğini ve onlar için endişeli olduğunu dile getiren Papa, Ağustos ayında Polinezya'ya gitmeyi planladıklarını sonrasında da Arjantin'e bir gezi yapabileceklerini ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah Biri

Tanrıyı kızdırıp İsa A.S. yeryüzüne indirip isa A.S görüp cennete gideceklerdi ya musevilerede bu yüzden destek verip öldürün. Arada bir bizden de kilise bombalayın, daha hızlı gelsin teoriniz ne oldu papa. Baktınız Hz. İsa A.s sizin planlarınıza gore inmeyecek bari indirecek papa gecsin ilkesi takdigi ise, cok iyi biliyorsunuzki, TEK DİN İSLÂM KİTABI KURAN PEYGAMBERİ MUHAMMED MUSTAFA S.A.S. KIBLE KABE, fakat hala makam mevki dünyaya hükumdarlık nefsinizin esiri olmuş. Gercek ahireti deyilde dünyayı istiyorsunuzki, bu acıklamalarinda timsah gözyaşları.

fetösavar

ne zaman imana gelecen bilader???? bütün kitapları biliyorsundur herhalde. büyük bir ihtimalle de gerçek incilden bir şeyler duymuşsundur... bırak bu tahrifat ürünlerini de imana gel... haç nedir, oğul nedir, yüce ruh nedir ya hu???
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23