"Oruç sağlık için tutulmaz..."

Yeni Akit'in Ramazan ayına özel sayfaları için köşe yazıları kaleme alan Prof.Dr.Cemalettin Kalyoncu, Oruç ve sağlık konulu Orucun manevi hikmetleri içerikli bir yazısını paylaştı.

17 Mayıs 2018 Perşembe 10:03
"Oruç sağlık için tutulmaz..."

Prof. Dr. Cemalettin Kalyoncu'nun " Oruç ve sağlık" başlığıyla yayınladığı yazısı şu şekilde;

"Oruç ve sağlık üzerine çok sayıda kitaplar yazıldı, çeşitli programlar yapıldı. Ancak hemen şunu belirtelim ki oruç sağlığa faydalı diye tutulmaz. Allah’ın emri olduğu için tutulur. Sağlık üzerine etkileri olabilir. Zaten orucu sağlıklı insan tutar. Bunlar ayrı bir konu...

Oruç ve sağlıkla ilgili benden istenen yazı için şöyle bir araştırayım dedim. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayımladığı “Hadislerle İslam“ 3. baskı 2. cildinde bir okuma yaptım.

Kulluk, seçme özgürlüğünü kullanarak isteğe bağlı biçimde Yüce Yaratıcının iradesine uymak, ibadet ise, O’nunla iletişim kurmaktır. İslam beş esas üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in (sav) Allah’ın Resulü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.  

Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa… Oruç benim içindir, onun ecrini ben vereceğim.

Ramazan oruç ayıdır.

Ramazan Kur’an ayıdır.

Ramazan takva ayıdır.

Ramazan Allah’ı yüceltme ayıdır.

Ramazan şükür ayıdır.

Ramazan doğruyu bulma ayıdır.

Ramazan tevbe ayıdır.

Ramazan itikaf ayıdır.

Ramazan Allah’ın koyduğu sınırları gözetme ayıdır.

Gelelim sağlık konusuna;

Peki, kişilerin ve toplumun sağlığının yerli yerinde olmasının altında, öncesinde olan nedir diye bakacak olursak ne görürüz. İtidal içinde geçen bir yaşam, sağlıklı bir hayattır.

Müslümanın yaşaması, davranışları bilinen ölçüler içinde itidal içinde olur. Müslüman 24 saati, 365 günü planlanmış insandır.

Sabah kalkması güneşten öncedir.

Yiyeceği içeceği nedir ne değildir, ne kadardır, ne zamandır bellidir.

Ne giyeceği ne giymeyeceği bellidir. Hangi yolda, nasıl yürüyeceği bellidir.

Bedeninin, yediklerinin, giydiklerinin, yaşadığı mekânların nasıl temiz olacağı, nasıl temizleneceği bellidir.

Nasıl ve ne kadar çalışacağı, nasıl ve ne kadar dinleneceği bellidir.

Eşleriyle, kardeşleriyle hakkı hukuku geçimi bellidir. Kimi niye seveceği, neye neden buğz edeceği bellidir. Kiminle nasıl ne ölçüde paylaşacağı bölüşeceği bellidir.

Müslümanın hayatında belirsizlik yoktur. Müslüman için Resulullahın hayatında bir örneklik vardır. Bu örnekliğin nasılı ilmihal kitaplarında vardır. İlmihal kitapları temel kaynaklardan derlenmiş rehberlerdir. İlmihal kitapları beden ve akıl sağlığımız için yazılmış en güzel Sağlık Bilgisi kitaplarıdır"

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe 10:03

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ocak 2019