Örnek hayatlar... Ammar b. Yasir

Örnek insanlardan Ammar b. Yasir'in örnek hayatı...

25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:16
Örnek hayatlar... Ammar b. Yasir

Ammar’ın babası Yasir bin Amir memleketi olan Yemen’den ayrılmış, bir dost ve kardeş bulma ümidiyle yollara koyulmuştu. Sonra Mekke’yi beğenmiş ve Ebu Huzeyfe bin Mugire’nin himayesinde oraya yerleşmişti.

Ebu Huzeyfe, Amir’i cariyelerinden Sümeyye bin Hayyat ile evlendirmiş ve kutlu evlilikten Ammar dünyaya gelmişti. Yasir ailesi erken dönemlerde müslüman olmuş ve kutlular kervanına katılan ilklerden olma şerefine ermişti. Ancak onlar da Kureyş’in işkencelerinden nasibini fazlasıyla almıştı.

Onlara işkence yapma görevi Mahzun oğullarına verilmişti. Yasir ailesine görülmedik işkenceler yapılıyordu. Sümeyye’ye yapılanlar eşi benzeri görülmemiş işkencelerdi.

Sümeyye ve Yasir’i şehit ettiler. Onlar İslam’ın ilk şehitleri oldu.

Oğul Ammar’a da işkenceyi sürdürdüler. Suda boğmaya çalıştılar. Ammar baygınlık geçirdi, kendine geldiğinde ona inandıklarını inkar ettirdiler.

İşkence bitmişti ama Ammar dehşete kapılmıştı. Ruhu acı ve ızdırap içindeydi. Ammar Allah Resulüne gitti ve ağlamaya başladı. Acısını dile getirdi. Efendimiz (sav) Ammar’a “Eğer seni aynı şeye tekrar zorlarlarsa yine onlara aynı şeyi söyleyebilirsin” buyurdu. Ammar rahatlamış, kalbi sükuna ermişti.

Medine’ye hicretlerinin akabinde müslümanlar hemen mescid inşaasına koyuldular.

Ammar da mescidin yapımında çalışıyordu. Ammar’ın üzerine çalıştığı duvar yıkıldı.

Arkadaşları onu öldü zannetti. Efendimiz (sav)Ammar ölmedi. Onu azgın bir topluluk öldürecektir” buyurdu.

Hz. Ammar, Resulullah (sav) ile tüm savaşlara katılmıştı. Bedir, Uhud, Hendek, Tebuk ve diğerleri. Hz. Ammar, Allah Resul’ünün vefatından sonra da gazvelere iştirak etmişti. İranlılarla, Rumlarla ve daha önceki savaşlarda da Ammar hep ön saftaydı.

Halife Hz. Ömer onu Kufe’ye vali olarak tayin etmişti.

Hz. Ali’nin Muaviye ile ihtilafında Ammar, Halife Hz. Ali’nin yanında yer almıştı.

93 yaşındaki Ammar bin Yasir Sıffın gününde Muaviye’ye karşı savaş meydanındaydı.

Ammar, Muaviye’nin adamları tarafından şehit edildi.

Efendimiz (sav), “Ammar’ı azgın bir topluluk öldürecek” buyurmuştu.

Ammar kanlı elbiseleriyle birlikte oraya defnedildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 14:16

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Haziran 2019