Örnek hayatlar... Abdullah bin Revaha

Allah Resulü'nün şiirlerini sevdiği Abdullah bin Revaha'nın örnek hayatı.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 14:43
Örnek hayatlar... Abdullah bin Revaha

Birinci Akabe biatında Müslüman olan 12 Medineliden biri de Abdullah bin Revaha’dır. Hz. Peygamberin ashabı ile birlikte Medine’ye hicretinden sonra da Abdullah bin Revaha, İslam’ın zaferi ve Medine’de yerleşmesi için en çok çalışanlardandı. Abdullah bin Revaha yazar ve şair bir insandı. Allah Resulu onun şiirlerini sever ve ondan şiir okumasını isterdi. Abdullah bin Revaha; Bedir, Uhud, Hendek, Hudeybiye ve Hayber gibi tüm büyük savaşlara katılmış ve İslamın zaferi için var gücüyle çarpışmıştı. Abdullah bin Revaha, şiirlerinde hep şehitlikten bahseder bütün arzusunda şehit olabilmekti. Mute Savaşında Zeyd ve Cafer’den sonra Efendimiz (sav)’in talimatıyla üçüncü komutandı. İkiyüz bin kişilik dev bir Rum ordusuna karşı mücadele veriyorlardı.

Zeyd bin Harise şehit oldu, yerine Cafer bin Ebu Talip geçti o da şehit düştü. Sonra sancağı üçüncü komutan Abdullah bin Revaha aldı. Abdullah bin Revaha uzun süre Rumlarla savaştı. Ama bir süre sonra şahadet şerbetini içti. Hz. Peygamber (sav) Medine’de ashabıyla birlikte oturmakta ve müzakereler yapmaktaydı. Birden sustu, gözleri yaşlarla doldu. Mute’de üç komutanın da şehit olduğunu bildiren Hz. Peygamber (sav):

Onlar cennette benim yanıma yükseldiler” buyurdu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 14:43

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Haziran 2019