Seçim 2019 Sayfası

Operasyon öncesi FETÖ bağlantısı

Genelkurmay, Ankara Başsavcılığı’yla temasa geçerek Kandil’e gidecek askerlerin FETÖ bağlantısını inceletti

15 Haziran 2018 Cuma 08:46
Operasyon öncesi FETÖ bağlantısı

Terör örgütü PKK'ya yönelik Kandil Harekatı öncesi Genelkurmay Başkanlığı'nın Ankara Başsavcılığıyla irtibata geçtiği ortaya çıktı. Karargahtan, Başsavcılığa harekata katılacak askerlerin listesinin bildirildiği ve "FETÖ" ile irtibatlarının bulunup bulunmadığının sorulduğu öğrenildi. Başsavcılığın ise "Ankesörlü - Kontörlü" telefon soruşturması kapsamında hazırladığı 5 bin kişilik listeden Genelkurmay'dan gönderilen isimleri karşılaştırarak isim isim incelediği ve haklarında soruşturma bulunup bulunmadığına bakıldığı kaydedildi. Tüm isimlerin taranmasının ardından Kandil harekatında karadan ve havadan görev alan personel listesinin oluşturulduğu öğrenildi.

5 BİN KİŞİLİK LİSTE

FETÖ'nün TSK'daki kriptolu yapılanmasını deşifre eden "Ankesörlü - kontörlü" telefon soruşturması kapsamında Ankara Başsavcılığınca 5 bin asker tespit edilmişti. Oluşturulan şüpheli listesindeki kiroptolardan Bini Hava Kuvvetleri, 500'ü Deniz Kuvvetleri, 600'ü Jandarma ve 3 bine yakının da Kara Kuvvetleri Komutanlığında olduğu belirlenmişti. Listelerin ilgili başsavcılıklara gönderilmesinin ardından 81 ilde operasyonlar düzenlenmeye başlandı. Operasyonlarda general, albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı ve teğmen sıralamasına göre alınan şüphelilerden bir kısmı "Etkin Pişmanlık Yasası"ndan yararlanarak itirafçı oldu ve ankesör'e takılmayan yeni FETÖ'cü askerleri de deşifre etti. Bu kapsamda liste güncellendi. Soruşturması tamamlanan, henüz operasyon yapılmayan ve yeni deşifre edilen isimler için Genelkurmay Başkanlığı "Kandil Harekatı" öncesinden Ankara Başsavcılığıyla irtibata geçti. Karargah PKK'yı yuvalandığı noktalardan temizlemek için düzenleyeceği operasyona katılacak askerlerin listesindeki isimleri paylaştı. Ve listedekilerden "hangilerinin FETÖ şüphelisi olup olmadığı, hakkında soruşturma yapılan ve operasyon düzenlenecek olan var mı?" diye sordu.

BAZI İSİMLER ÇIKARILDI

Başsavcılığın Genelkurmay'dan sorulan isimleri 5 bin kişilik listeden inceleyerek titiz bir araştırmadan geçirdiği belirtildi. Yapılan karşılaştırma sonucunda şüpheli olduğu tespit edilen bazı isimlerin karargaha bildirildiği ve bu isimlerin üzerinin çizilerek, "Kandil" yönelik operasyonu listesinden çıkarıldığı öğrenildi.


(Sabah)
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2018 Cuma 08:46

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Nisan 2019