• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Onlar parmak uçlarıyla mukabele yapıyorlar! Hisleriyle okuyorlar

Şanlıurfa’da Braille alfabesi öğrenen görme engelliler, ramazan geleneği olan mukabeleyi parmak uçlarıyla hissederek sürdürüyor. Onlar, Ramazan içinde iki defa hatim yapmayı hedefliyorlar.

Yeniakit Publisher
2019-05-19 14:27:00 -
Onlar parmak uçlarıyla mukabele yapıyorlar! Hisleriyle okuyorlar

Şanlıurfa’da Braille alfabesi öğrenen görme engelliler, ramazanda mukabeleyi parmak uçlarıyla takip ediyor.

Şanlıurfa İl Müftülüğü ile Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce görme engellilere yönelik “Braille Alfabesi” ile Kur’an-ı Kerim kursu başlattı. Belediye bünyesindeki engelli koordinasyon merkezinde devam eden kursta Braille alfabesi öğrenen yaklaşık 20 görme engeli, ramazan ayı dolayısıyla mukabele yapıyor. Parmak uçlarıyla hissederek Kur’an-ı Kerim okuyan engelliler, ramazan ayı içerisinde 2 kez hatim etmeyi hedefliyor.

İl Müftülüğü görevlisi Kur’an-ı Kerim öğreticisi Zeynep Akbaş, yaptığı açıklamada bir süre önce hayata geçirilen projeyle Braille alfabesiyle görme engellilere Kur’an-ı Kerim okumayı öğretmeye başladıklarını söyledi. Braille alfabesi öğrenmenin çok zor ve büyük çaba gerektirdiğini belirten Akbaş, görme engellilerin okumayı parmak ucuyla öğrendiğini dile getirerek, “Görme engelli kardeşlerimiz burada Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim öğreniyor. Çok iyi hissetmeleri gerekiyor. Bunun yanında his kaybı olmaması gerekiyor. Her şey parmaklarının ucunda. Hiç kimse ben öğrenemem yapamam demesin, Allah’a şükürler olsun, burada her yaştan öğrencimiz var. Hem güzel vakit geçiriyorlar hem de birlikte Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı