Onlar parmak uçlarıyla mukabele yapıyorlar! Hisleriyle okuyorlar

Şanlıurfa’da Braille alfabesi öğrenen görme engelliler, ramazan geleneği olan mukabeleyi parmak uçlarıyla hissederek sürdürüyor. Onlar, Ramazan içinde iki defa hatim yapmayı hedefliyorlar.

19 Mayıs 2019 Pazar 14:27
Onlar parmak uçlarıyla mukabele yapıyorlar! Hisleriyle okuyorlar

Şanlıurfa’da Braille alfabesi öğrenen görme engelliler, ramazanda mukabeleyi parmak uçlarıyla takip ediyor.

Şanlıurfa İl Müftülüğü ile Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce görme engellilere yönelik “Braille Alfabesi” ile Kur’an-ı Kerim kursu başlattı. Belediye bünyesindeki engelli koordinasyon merkezinde devam eden kursta Braille alfabesi öğrenen yaklaşık 20 görme engeli, ramazan ayı dolayısıyla mukabele yapıyor. Parmak uçlarıyla hissederek Kur’an-ı Kerim okuyan engelliler, ramazan ayı içerisinde 2 kez hatim etmeyi hedefliyor.

İl Müftülüğü görevlisi Kur’an-ı Kerim öğreticisi Zeynep Akbaş, yaptığı açıklamada bir süre önce hayata geçirilen projeyle Braille alfabesiyle görme engellilere Kur’an-ı Kerim okumayı öğretmeye başladıklarını söyledi. Braille alfabesi öğrenmenin çok zor ve büyük çaba gerektirdiğini belirten Akbaş, görme engellilerin okumayı parmak ucuyla öğrendiğini dile getirerek, “Görme engelli kardeşlerimiz burada Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim öğreniyor. Çok iyi hissetmeleri gerekiyor. Bunun yanında his kaybı olmaması gerekiyor. Her şey parmaklarının ucunda. Hiç kimse ben öğrenemem yapamam demesin, Allah’a şükürler olsun, burada her yaştan öğrencimiz var. Hem güzel vakit geçiriyorlar hem de birlikte Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar” diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 14:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Haziran 2019