• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

O vekil dünyaya insanlık dersi verdi: Mülteciler için bakın ne yaptı!

Polonya’da bir milletvekili sınırda bekletilen mültecilere insani yardım ulaştırmaya çalışırken görüntülendi!

Yeniakit Publisher
2021-08-27 17:12:00 - 2021-08-27 17:18:19

Polonya-Belarus sınırındaki mülteciler temel insani ihtiyaçlarından yoksun bir şekilde haftalardır bekletiliyor. Avrupa Birliği ile sorunları olan Belarus mültecileri bir “kart” olarak kullanıyor. Belarus’ta oldukça kötü muameleye maruz kalan mültecilerin başka ülkelere sığınmak dışında bir şansı kalmıyor.

Belarus hükümetinin insan hakları karnesi oldukça kötü durumda. Geçtiğimiz hafta yayımlanan görüntülerde Belarus devlet yetkililerinin mültecileri zorla Polonya sınırına gönderdiği görülmüştü.

Buna karşılık ise Polonya ve Litvanya sorumluluğu paylaşmaktan kaçınıyor. Netice olarak büyük çoğunluğu Afgan bir kısmı ise Çeçen olan mülteciler Polonya-Belarus sınırına sıkışmış durumda haftalardır bekliyorlar.

Belarus’un insanlık dışı tutumuna karşı Avrupa ülkelerinin sorumsuz hareketlerine Avrupa içinden gösterilen bir tepki ise izleyenlere insan olmanın haysiyetini gösterdi. Polonya’da Sivil Koalisyon Partisi  (Koalicja Obywatelska) milletvekili Franek Sterczewski mültecilere su, ilaç ve gıda ulaştırmak için kendi devleti tarafından oluşturulan polis hattını aşmaya çalışıyor.

Hükümetin uluslararası hukuku çiğnediğini dile getiren Franek Sterczewski'nin gösterdiği tepki insanlık adına sınırları aşmak için bir şeyler yapmanın önemini ortaya koyuyor. Sterczewski belki elindeki poşeti mültecilere ulaştıramadı ama dünyanın bir kısmının Belarus sınırında yaşananlardan haberdar olmasını sağladı!

Sterczewski'nin çabasını görünce Türkiye'de mülteci meselesinde sus pus oturan "milletvekilleri" geliyor akla ister istemez! İnsanlık için sınırları aşmaya çalışanlara selam olsun!

Kaynak: Haksöz Haber

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

345

alçak abd nato sovyet domuzları görüntülere aldanmayın hepsi yalan
 • Yanıtla

Müslüman

AKİT MÜŞTECİLERİ VE AFGANLARI ŞİRİN VE MAXLUM GÖSTERMEYE CALISMA KADINLAR COCUKLAR HARİC TÜM ERKEKLER SINIRDIŞI EDİLMELİ YADA KAMPLARDA BARINMALI MÜŞTECİ DEDİĞİN ÜÇ BEŞ BİN OLSA BELKİ AMA AMACINIZ NE NİE 9-10 MİLYON İNSANI MAZLUM GİBİ LANSE ETMEYE CALIŞIOSUNZ 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23