Emeklilikte yaşa takılan yasası son durum MHP ve İYİ Parti'den EYT teklifi!

Milliyetçi Hareket Partisi, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti’le Cumhur İttifakı’nı kurmuş ve seçimlerde büyük bir zaferle çıkmışlardı. Seçimlerin kazanılmasıyla birlikte MHP’den seçim beyannamesinde yer alın vaadlerin gerçekleştirileceği açıklaması geldi. MHP’nin seçim vaadleri arasında Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) de olması EYT mağdurlarını umutlandırdı. MHP'den sonra İYİ Partide EYT'nin çözümü konusunda Meclis'e teklif sundu.

15 Ekim 2018 Pazartesi 12:05
Emeklilikte yaşa takılan yasası son durum MHP ve İYİ Parti'den EYT teklifi!

MHP, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti’le Cumhur İttifakı’nı kurmuş ve seçimlerde büyük bir zaferle çıkmışlardı. Seçimlerin kazanılmasıyla birlikte MHP’den seçim beyannamesinde yer alın vaadlerin gerçekleştirileceği açıklaması geldi. MHP’nin seçim vaadleri arasında Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) de olması EYT mağdurlarını umutlandırdı. MHP'den sonra İYİ Partide EYT'nin çözümü konusunda Meclis'e teklif sundu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 24 Haziran seçim beyannamesi hakkında açıklamalarda bulundu. Mustafa Kalaycı, 24 Haziran seçimleri boyunca gündeme taşıdığı tüm vaatlerin MHP olarak arkasında durduklarını  söyleyerek, “Peyderyep bunların gerçekleştiğini de göreceğiz. Daha önceki seçimlerde de vaat ettiğimizin bir çoğu gerçekleşmiştir. Hele ki bu dönemde MHP kilit bir konumdadır. Yasama faaliyetlerinde daha etkin bir konumdadır.  Başta af olmak üzere tüm vaatlerimizi önümüzdeki süreçte gündeme getireceğiz” açıklamasında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) özellikle de EYT mağdurlarının için yeni bir hamle daha geldi. 23 Temmuz’da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. Ardından da İYİ Parti TBMM'ye yeni bir kanun teklifi sundu. Yeni yasama döneminde  AK Parti’nin desteğiyle EYT sorunu diye bir sorun kalmayacak.

İYİ Parti'den EYT teklifi 

1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, emeklilik yaş sınırının değiştirilmesi için kanun teklifi verdi. Metin Ergun'un, TBMM Başkanlığına sunduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifinin gerekçesinde, İşsizlik Sigortası Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle emeklilik beklentisindeki vatandaşların hak ve planlarının ileri bir tarihe ertelendi. Bu durumun mağduriyetlere neden olduğu belirtildi. Anayasa Mahkemesi kararlarına göre, hukuk devletinin, "vatandaşlarına ve onların haklarına saygılı devlet" olarak tanımlandığına yer verilen gerekçede, ilgili kanunlarda emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiği, 8 Eylül 1999'dan önce işe giren kadınlarda 40-58, erkeklerde 44-60 yaş aralığında değişen yaş bekleme süreleri getirildiği hatırlatıldı. Uygulamanın, erken yaşta çalışmaya başlayarak primlerini eksiksiz ödeyen ve prim gün sayısını tamamlayan vatandaşlar için cezaya dönüştüğüne işaret edilen gerekçede, şunlar kaydedildi: "Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan, ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlar sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Teklifimizin kanunlaşması halinde emekli olmak isteyen ama yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecektir."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Ekim 2018 Pazartesi 12:05

YORUM YAZ

 • muhsinmuhsin4 ay önce
  Eyyy Sözünden Dönenler , Söz namustur, Sözünün eri namusludur. Bunun hesabını EYT Sandıkta soracaktır. Görün ve İzleyin !......
 • faikfaik5 ay önce
  akp eyt konusunda MHP nin oylrının düşmesinde önemli bir faktör olacaktır.yazık olacak MHP duruşuna.
 • faikfaik5 ay önce
  seçimlerde seçmen kağıdına eyt li yazalım.duruşumuzu belli edelimmuğla
 • faikfaik5 ay önce
  benim yazılarım neden fam sayfa değil
 • FAFA5 ay önce
  ...MİLLET GÜCÜNÜ,MİLLETTEN ALIP,SEÇİMLERDE BİR SEÇİM YAPMALIDIR....BİRGÜN GELİR GERÇEKLERLE YÜZLEŞİRLER EYT Lİ
 • MEHMETMEHMET6 ay önce
  İNŞAALLAH EYT SORUNU ÇÖZÜLÜR DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZOLMASSA AKPY OY YOK
 • hakanhakan6 ay önce
  chp de tamam derse akpbişey yapamamz..... hak yiyemez akp

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019