O çalışanların maaşlarının yüzde 70'i gelir vergisinden muaf tutulacak!

TBMM'de hafta içinde kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanan torba kanunda pilot ve hosteslerin ücretlerine uygulanan vergi indirimi açıklığa kavuşturuldu; Buna göre sosyal güvenlik primi hariç kazançlarının yüzde 70’i gelir vergisinden istisna tutulacak. Kendi emekli sandığı bulunan banka ve sigorta şirketlerinin personeline uygulanan 5 puanlık sigorta prim teşviki sona erdi. Kapsamda yer alan banka ve sigorta şirketlerinin prim maliyetleri gelecek aydan itibaren 5 puan artacak.

21 Ocak 2019 Pazartesi 08:05
O çalışanların maaşlarının yüzde 70'i gelir vergisinden muaf tutulacak!

Askeri hekimler barış zamanında sivil hastanede çalışacak. Vatani görevini yapmak üzere askere giden Mehmetçiğin ailesine ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı sayılmayan eş ve çocukları ile anne ve babaları bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında değerlendirilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.

Bankacı ve sigortacıların prim maliyetleri 5 puan artacak

Kendi emeklilik sandığı bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile banka ve sigorta şirketlerinde çalışan personelin sosyal güvenlik primleri gelecek aydan itibaren 5 puan artacak.

Tüm sigortalılar için 2008 yılından bu yana 5 puan sosyal güvenlik primi teşviki uygulanıyor. Toplam 17 sandık, prim teşviki kapsamından çıkartıldı. Kendi emeklilik sandığı bulunan banka, sigorta ve birlikler, gelecek aydan itibaren çalışanların brüt ücretleri üzerinden yüzde 15.5 yerine yüzde 20.5 oranında işveren primi ödeyecekler. İşçi adına ödenmekte olanla birlikte toplam prim tutarı yüzde 29.5’ten yüzde 34.5’e çıkacak.

Pilot ve hosteslere vergi indirimi

Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış kabin memurlarına teşvik gayesiyle ödenen tazminatlara ilişkin gelir vergisi istisnası yeniden düzenlendi. Buna göre, söz konusu pilot ve kabin görevlilerine ödenen aylık ücretin “gerçek safi değerinin” yüzde 70’i gelir vergisinden istisna edilecek. Cumhurbaşkanı istisna oranını yüzde 100’e kadar artırmaya ve sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak.

Ücretin “gerçek safi değeri”, sosyal güvenlik primi, hayat sigortası primlerinin yarısı, sendika aidatı gibi kesintiler düşüldükten sonra kalan gelir vergisine esas olan miktar olarak kabul ediliyor.

Subay, astsubay, erbaş ve erler ile ordu hizmetinde bulunan sivil makinistlere, uçuş, dalış gibi hizmetleri dolayısıyla verilen tazminatlara ilişkin gelir vergisi muafiyeti de aynen devam edecek.

MGK uzmanlarına bir derece verilecek

Uzman yardımcılığı sınavını kazanarak atanan Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği uzmanları, uzmanlığa atanma sırasında ve bir defaya mahsus olmak üzere bir derece yükseltilecek.

MGK uzmanlığı, bakanlıklar başta olmak üzere diğer kamu kurumlarındaki uzmanlar gibi kariyer meslek olarak kabul edilecek. Mevcut MGK uzmanları da kariyer meslek mensuplarına tanınan haklardan aynen yararlanabilecek.

Kapatılan askeri hastanelere alternatif çözüm

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve diğer askeri hastanelerin kapatılmasının ardından, özellikle operasyonlarda yaralanan askerlere cerrahi müdahale konusunda deneyimli personel bulamama riski ortaya çıktı.

Yapılan düzenlemeye göre, Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli tabipler ile sağlık astsubayları Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarında gösterilmeye devam edecek. Ancak, aylık, ödenek ve her türlü mali ve sosyal hakları, bağlı bulundukları bakanlık bütçesinden karşılanarak Sağlık Bakanlığı’nda görevlendirilebilecekler. Barış döneminde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde görev yapan tabipler ve diş tabipleri ile sağlık astsubayları, ihtiyaç duyulduğunda tekrar ordudaki asli görevlerine dönecekler.

Askeri tabipler ve diş tabipleri, kadroları orduda devam etmek suretiyle üniversitelerde de görevlendirilebilecekler. Görevlendirilen personelin öğretim üyeliği kadrolarında geçirdikleri süreler, Yükseköğretim Kanunu’na göre öğretim üyeliği görevinden sayılacak. İhtiyaç duyulduğunda bakanın onayı ile üniversitedeki görevlendirmeleri iptal edilecek.

Askeri hakimlerin emeklilik süresi uzatıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen ihraçlar nedeniyle ihtiyaç duyulan askeri hakimlerin emeklilik süresi 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmıştı. Yeni düzenlemeyle, bu tarih 31 Aralık 2021 olarak değiştirildi. Milli Savunma Bakanlığı hukuk hizmetleri başkanlıkları veya birimlerinde görevli askeri hâkimler, ihtiyaç halinde diğer hukuk hizmetleri başkanlıkları veya birimlerinde geçici olarak görevlendirilebilecek.

Çalışma ekonomisi mezunlarına diplomatlık kapısı açıldı

Diplomatlık sınavına iktisat, işletme ve ekonomi mezunlarının yanı sıra çalışma ekonomisi bölümü mezunları da girebilecek. Dışişleri meslek memurları için yüksek lisans mezunlarında 37 olan yaş sınırı, lisans mezunlarındaki gibi 35’e çekilecek.

Konsolosluk ve ihtisas memurluğu için lisans mezunlarında 30, yüksek lisansta 32 olan yaş sınırı ise 35’te eşitlenecek.

Dışişleri Bakanlığı’nda halen sadece meslek memurlarına dil tazminatı ödenebiliyor. Yapılan değişiklik ile konsolosluk ve ihtisas memurlarına da Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (A) seviyesinde puan almaları durumunda dil tazminatı ödenecek.

Sözleşmeli personele aile yardımı

Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışı teşkilatında görev yapan meslek memurlarına yapılan aile yardımının kapsamı genişletildi. Yurt dışı teşkilatı ile ihtisas birimlerinde istihdam edilen Türk uyruklu sözleşmeli personel de aile yardımı hakkından yararlanacak.

Yurt dışında görev yapan Dışişleri personelinin çocuklarına yapılan eğitim yardımları da yeniden düzenlendi.

Eğitim yardımı, lisans öğrenimi gören çocuklar için yıllık masrafın yüzde 25’inden 30’una çıkartıldı. İlk, orta ve lise öğrenimine devam eden her bir çocuk için yapılan eğitim yardımı ise yıllık masrafın yüzde 50’si olarak uygulanmaya devam edecek.

(Habertür)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Ocak 2019 Pazartesi 08:05

YORUM YAZ

 • ÖzkanÖzkan9 ay önce
  Senede 8.000 gelir vergisi ödüyorum maaşım 1. Ay 3200 12.ay 2.500 evim kira 2 çocuğum var pilot ve hostes benim 1 yılda kazandığımı 3.4 ayda kazanıyor ama vergi muafiyeti onlara geliyor bu nasıl devlet bu nasıl adalet.
 • HmdHmd9 ay önce
  Pilotlar zaten çok maaşalıyor bu ne biçim adalet.Memurların gelir vergisi oranları düşürülmeli.
 • BahtsızBahtsız9 ay önce
  Adamlar dünyanın parasını alıyor birde vergi indirimi yapıldı ohh ne alaaaaKardeşim yapacaksan asgari ücretliye yapNasıl bir hakkaniyet bu be
 • Erbakan taktiğiErbakan taktiği9 ay önce
  Verin verin bol keseden kaynak hesabına gerek yok artık ekonomi bilya dağıttı resmi kurumlarda çalışanlara 100 de 100 zamı gider ayak verin elinizi korkak alıştırmayın nasıl olsasizden sonra gelecek chp hükümetinin kucağında gümüleyecek ekonomik kiriz sonra her alanda dar boğazlar bunalım ve buhranlar. Sonra hep laf hep balo tango solo hep akpden şikayetlenecekler iş üretmeyecekler(adam gibi ikdidara talip altarnatif muhalefet yokki )iyice gevreyen vatandaş eskitilmiş akpdenyeni parti doğurtturacak tekrar vatan millet topyekün muhabbetleri.biz dedik chp çöp dağları demek cehepe ekonomik kiriz demek cehepe imefe demek felan filan bu arada haya giden koca bir ömürümüzün puf olup bu dünyadan göcme zamanımızın geldiğiniazrailin selamıyla anlayacağız..
 • barışbarış9 ay önce
  pilota hostos'e vergi indirimi yapacaklarına asgari ücretliye yapsalar keşke.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019