• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Nusret Cephesi Osmanlı ve Kanunİ Sultan Süleyman'ı övdü

Suriye devriminin omurgalarından olan Nusret Cephesi grubu ''Fetih Dersleri'' kapsamında yayınladığı video'da Osmanlı Devleti ve Kanunu Sultan Suleyman Han'ı övdü.

Yeniakit Publisher
2016-06-12 18:00:00 - 2016-06-12 18:10:00
Nusret Cephesi Osmanlı ve Kanunİ Sultan Süleyman'ı övdü

Mübarek ramazan ayının başlaması ile birlikte, Nusret Cephesine bağlı medya organları da bünyelerinde bulundurdukları ilim talebelerini teşvik ederek ramazan dersleri yapmaya başladılar. Bu ders halkaları her sene olduğu gibi bu sene de bir gelenek olarak devam ediyor.

Ancak bu seneki ramazan derslerinin diğer yıllardan bir farkı var. Geçtiğimiz yıllarda ilmi ve fıkhi derslere, kalp amellerine ve genel nasihat içerikli derslere ağırlık veren ilim talebeleri, bu yıl ise "fetih ayı" olarak da isimlendirilen ramazan ayında, tarih boyunca yapılan fetihleri konu alan derslere başladılar. 

Düzenli olarak her gün bir beldenin fethini konu alan ve bilgilendirme amaçlı verilen bu derslerin dördüncü halkasında ise, tanıdık bir isim, Kanuni Sultan Süleyman yer alıyor. Sultan Süleyman'ın Belgrad Fethine değinen ders İslami çevrelerden ve ümmetin genelinden büyük beğeni alıyor. 

Özellikle kendi menheclerinden başka bir menheci İslam dininden saymamakta direnen bir takım cemaatlerin, bir çok İslam büyüğünü tasavvufçu, kabirci vs gibi ithamlarla anıp onları "kafir" ilan etmelerinin ardından, Nusret cephesinden gelen ve Kanuni Süleyman'a karşı saygı ve sevgi içerikli olan video, İslami çevreler tarafından da büyük beğeniyle karşılandı. 

75. İslam Halifesi Kanuni Sultan Süleymanı, ve onun nazarında ecdadımız olan Osmanlı Devletini eleştirmek ve karalamak için adeta bir yarışa giren ifrat ve tefrit kurbanı çevrelerden kimisi televizyon dizileri vasıtasıyla bu karalamalarını gerçekleştirirken, kimi aşırıcı cemaatlerde Osmanlı Devletini ve padişahlarını bir takım fırkalara mensup olmakla itham edip "kafir" etiketi ile yaftalıyorlar.

Tüm bu ifrat ve tefrit yollarının ortasında bir yol tuttuğu görülen Nusret Cephesinin yaptığı bu çalışma, İslami çevreler tarafından cemaatin Osmanlı Devletine büyük bir saygı ve sevgi ile baktığı şeklinde yorumlanıyor.

İslami medya çevreleri yaptıkları yorumlarda, Nusret cephesinin hem diğer aşırıcı gruplarla hem de ircaya kaymış olan gruplarla farkına dikkat çekiyorlar. Aşırıcı grupların kadın, çocuk, mazlum dinlemeden giriştikleri korkunç operasyonların, bir çok insanın canına ve yaralanmasına mal olan Kilise atılan bombaların, sivillerin yaşadığı yerlerde yapılan bombalı saldırıların sonucunda fütursuzca kendi çizdiği yolda ilerlemesine karşılık, Nusret Cephesinin böylesi korkunç ve vebal taşıyan operasyonlardan daima kaçındığı, sivillerin ve masum halkın bulunduğu bölgelerde operasyon yapmaktan da son derece imtina ettiği belirtiliyor.İşte o metin;

'''Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Bereketuhu

Bismillah ve’l hamdulillahi… Salam ve Selam Rasulullah’ın (sav), ailesinin, ashabının ve onlara tabi olanların üzerine olsun.. Bundan sonra ;

Zaferler ayı (ramazan) ile ilgili yaptığımız ders silsilesine devam ediyoruz. Dördüncü dersimiz, Belgrad’ın Fethi…

Hicri 927 senesinin Ramazan ayıydı… Müslüman orduları, Macaristan devletinin başşehri olan Belgrad’a Kanuni Sultan Süleyman’ın ahdi ile girdiler.

Osmanlı devleti, bu yeni şehir ile fetihlerine devam ediyordu. Böylece hem Kuzeyi hem Güneyi, sallamaya devam ediyordu. Onların ayak sesleri Avrupa ve Arap beldelerinin derinlerinde dahi işitiliyordu.

Onlar ki hükümdarlıklarını, dünyanın büyük kıtalarına kadar götürebilmişlerdi.

Osmanlı orduları Bosna ve Hersek bölgesine girdikleri vakit, Kanuni Sultan Süleyman, Macar Sultanına bir elçi gönderdi ve ona ya İslam’ı kabul etmesini ya da cizye ödemesini söyledi.

(Macar Sultanı ise kendisine sadece Osmanlı sultanının emrini ileten elçiyi öldürdü.)

Bunu işiten Sultan (Kanuni) ordusuna teçhizatlarını kuşanmalarını emretti. Kendisi de bizzat ordunun en başına geçerek ilerlemeye başladı. Böylece Belgrad’ın fethi gerçekleşti ve savaşın galibi onlar oldular.

Sultan Kanuni, ordusuna bu mühim günde ileri çıkmasını emretti. Diğer ecnebi ve Avrupalı ülkelerin sefirleri de Macarların ve diğer Avrupalı hükümdarların başına gelenlere tanıklık ettiler.

Sultan’ın ordusu, ta ki Belgradı ele geçirinceye kadar durmadan ilerlediler. Birkaç gün sonra da şehri ele geçirmeye muvaffak oldular. Şehirdeki Kale, 927 Hicri senesinin Ramazan ayının 4. Gününde fethedildi. Belgrad şehri ise, aynı ayın 23. Günü fethedildi. Ve ardından fetih haberleri Müslümanlar arasında sevinçle karşılanıp yayıldı. Avrupalılar da heyetler göndererek bu büyük fethi tebrik ettiler.

Yarın da Allah’ın izniyle Müslümanların gazvelerinden yeni bir halka ile karşınızda olacağım…
''

Kaynak:Islahhaber

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23