Norveçli ve İsveçli aktivistlerden balıkçı teknesi ile Gazze'ye yolculuk!

İki balıkçı teknesi Göteborg'dan, bir tekne Stockholm'den ve bir tekne de Norveç'ten dün akşam üzeri yola çıktı. Yaklaşık iki buçuk ay sürmesi beklenen yolculuğun hedefi, dünyanın dikkatini Gazze'deki korkunç ablukaya çekmek.

16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:43
Norveçli ve İsveçli aktivistlerden balıkçı teknesi ile Gazze'ye yolculuk!

İsrail'in Gazze ablukasını kırmayı hedefleyen İsveçli ve Norveçli aktivistler, bir yıllık hazırlığın ardından Tel Aviv yönetimini kızdıracak bir adım atıyor.

Ship to Gaza Derneği Basın Sözcüsü Ellen Hansson, İsrail'in ablukasını delmek için 'Gazze için Donanma' adlı girişim olarak bir yıldır hazırlık yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda iki balıkçı teknesinin Göteborg'dan, bir teknenin Stockholm'den, bir teknenin de Norveç'ten akşam üzeri yola çıktığını kaydeden Hansson, ''Donanmadaki küçük gemiler Fransa'daki kanallar üzerinden, büyük gemiler de okyanustan Gazze'ye gidecek" dedi.

2 BUÇUK AYDA GAZZE

İki buçuk ayda Gazze'ye ulaşmak istediklerini aktaran Hansson, şunları söyledi:

"Bu sefer çok daha iyi bir organizasyonla İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı dünyanın dikkatine sunacağız. İnşallah bu sefer Gazze'ye yardım ulaştırmayı başarırız.

Gazze büyük bir hapishane. 2 milyon Filistinli, tutsak hayatı yaşıyor. Biz bu tutsak hayatını, özgürlüğe çevirmek istiyoruz. Eskiden Gazze'de 4 bin balıkçı vardı. Şimdi sadece 500 kadar balıkçı kaldı. Balıkçı teknelerini de Filistinli balıkçılara hediye etmek istiyoruz. Ayrıca, işgalci İsrail'in yüzünü bir kez daha dünyaya göstermek istiyoruz."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:43

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mart 2019